Vzniká česká videohra s plnou přístupností i pro nevidomé hráče

Kromě překladů týkajících se většinou NVDA zde na Pélionu mě můžete znát i jako autora blogu a přidruženého YouTube kanálu 4Sense Gaming, kde se průběžně, jak čas dovolí, dělím o své zkušenosti s hraním počítačových her poslepu, ať už audioher vytvořených přímo nevidomým hráčům na míru, tak těch několika málo mainstreamových videoher, které obsahují vestavěné prvky přístupnosti, díky nimž si je i my můžeme také zahrát. Na téma her občas přispívám také na mainstreamový server Vortex.cz a vystupoval jsem mimo jiné i na prvním ročníku online konference INSPO News 2021. Ty nejrelevantnější z mých stávajících článků o hrách najdete i zde na Pélionu.

Projekt 4Sense Gaming jsem sice posledních několik měsíců trestuhodně zanedbával, nicméně tímto článkem důvody, proč tomu tak bylo, z velké části vysvětlím. Chtěl bych totiž upozornit na nový autorský článek Česká hra se otevře nevidomým jako The Last of Us Part 2, který 8. 2. 2022 exkluzivně vyšel právě na Vortexu. Jedná se o začátek nové série mých autorských článků, ve které postupně odhalím svoje zkušenosti z neuvěřitelně úžasné, unikátní a snad i inspirativní spolupráce, na níž se právě podílím.

Jak název článku napovídá, na český trh se chystá nová videohra určená běžným intaktním hráčům, která už má slušnou porci mediálních ohlasů. Nejen na české poměry však bude jedinečná a zajímavá i pro nás tím, že bude plnohodnotně přístupná a hratelná i nevidomým. Půjde tak o vůbec první rozsáhlou, plnohodnotně přístupnou videohru v češtině a navíc na počítači, a nikoli jen na proprietární herní konzoli PlayStation 5, jako tomu bylo v případě hry The Last of Us Part 2 z roku 2020 zmíněné v odkazovaném článku. Po dvou letech od vydání této konzolové exkluzivity se tedy konečně dočkáme výrazného posunu i v českém prostředí a v řadách těch, kdo se v angličtině třeba necítí tolik jistí.

Více podrobností už se dozvíte přímo v článku na Vortexu. Doporučuji ho všem, které možnost hrát počítačové hry poslepu někdy byť jen trochu zajímala, protože si troufám už teď prohlásit, že půjde bez nadsázky o historický milník jak v oboru videoher, tak i v oboru přístupnosti.

Aby byla série ještě zajímavější pro čtenáře i případné další vývojáře videoher, kteří by se z ní chtěli inspirovat do budoucna, tak se to, o kterou hru se vůbec jedná, dozvíte až v jejím průběhu. První článek série je zatím jen stručným úvodem do problematiky přístupnosti, v případě videoher spíš jejich dosavadní nepřístupnosti, a vysvětlením, proč je zpřístupňování i videoher právě nevidomým v dnešní době důležitější než dřív, a než by se mohlo na první pohled zdát. Z toho vyplývá, že je určen primárně pro jinou cílovou skupinu, než jsou čtenáři Pélionu, a sice pro hráče a případně i vývojáře tímto tématem dosud nepolíbené. Nicméně věřím, že přesto může být zajímavý i pro vás, a především by mohl fungovat jako včasné upozornění na věci příští, a ty už pořádně zajímavé být začnou. ☺

Děkuji tedy za přečtení této upoutávky a budu se těšit u dalších článků samotné série.



HryJAWSNVDAPřístupnostWindows


Lukáš Hosnedl
Jmenuji se Lukáš Hosnedl a překládáním nejrůznějších textů z angličtiny se na poloprofesionální úrovni zabývám už víc než deset let. Také se aktivně zajímám o přístupnost, asistivní technologie a technologie obecně. Baví mě ale třeba i tvůrčí psaní, hra na...