Vývoj Jieshuo Screenu Readeru pokračuje: Měsíce nejistoty jsou pryč!

Včera v podvečer jsem výrazně koketoval s myšlenkou, že vám budu muset sdělit, jak neutěšená situace panuje kolem vývoje odečítače Jieshuo. Jenomže, než jsem se k tomu dostal, po dlouhých třech měsících vyšla další oficiální aktualizace.

Ovšem bylo to takříkajíc jako z čistého nebe, jelikož po tuto dobu autor téměř nekomunikoval a tentokrát dopředu v interních beta verzích neimplementoval ani nové zdroje pro překlad. Z toho tedy rezultuje skutečnost, že nejnovější oficiální vydání aplikace bohužel nemá kompletní český ani jiný překlad.

Jedná se o veřejnou beta verzi, takže musíme doufat, že se časem nové řetězce pro lokalizaci objeví.

Týká se to naštěstí pouze několika položek v nastavení programu, nicméně jsem tím pádem nemohl dostát svému slibu, přinášet vždy kompletně lokalizovaný release. Bohužel, jestliže autor sám do programu nezapracuje potřebné jazykové zdroje, nemůžeme my dobrovolníci dělat absolutně nic.

I tak ale nový update rozhodně stojí za vyzkoušení a věřím, že přidané novinky vyváží absenci českého překladu.

Nevíme přesně, co za takto dlouhou odmlkou stálo, ale vývojář nám naznačil, že se potýkal a možná stále potýká s blíže nespecifikovanými zdravotními obtížemi. Pojďme to tedy vzít z té lidské stránky a doufejme, že je autorovi již lépe. Vývoj JSR je vlastně neustále ohrožen. Stačí nějaká fyzická či duševní indispozice a máme tu problém! Těžko by se toho projektu ujal někdo jiný.

Zamáčkněme slzu lítosti nad absencí české lokalizace a raději se podívejme, co nového aktualizovaný odečítač obrazovky uživatelům přináší.

Seznam změn ve verzi 20240802

  • Optimalizace procházení položek na Facebooku
  • Oprava chyby, kdy gesto neotevřelo handsfree režim v aplikaci WeChat
  • Přidání rychlého pohybu mezi položkami seznamu při automatickém procházení
  • „Sekce nastavení operací / nastavení chování fokusu, navigace a webu“ Pozor! Dosud není lokalizováno
  • Přidání některých zvukových efektů
  • Přidání zobrazení příčiny pádu odečítače do sekce nápovědy a zpětné vazby
  • Zálohování nastavení, zálohování do cloudu, export všech podporovaných režimů scénářů pro zálohování a obnovení
  • Přidání generativního velkého modelu do hlasového asistenta (pokročilá nastavení, nastavení překladů a hlasového asistenta, nastavení schopností hlasového asistenta, testovací funkce, pouze pro majitele licence) – Pozor! položka opět není přeložena.
    Zjednodušeně lze říci, že hlasový asistent nově nabízí možnosti umělé inteligence. Můžete si tak například nechat prohlédnout libovolný text, ve kterém AI může doplnit chybějící interpunkce nebo provést opravu chybně napsaných slov.
    Je tu však jedno velké ale! Respektive, je jich víc.

    • Integrovaný hlasový asistent neumí česky, pouze anglicky a čínsky.
    • Abyste mohli funkci využívat, musíte mít zakoupeno prémiové členství.
    • Je nutné namluvit si vlastní hlasové povely, pokud chcete docílit toho, aby asistent rozuměl českému jazyku.
    • Interní hlasový asistent koliduje s hlasitostí usnadnění, takže je nutné ji mít vypnutou.

    Toto vše je poněkud komplikované, proto vám na závěr tohoto článku nabídnu originální řešení, díky němuž hravě obejdete všechny výše zmíněné překážky.

  • Přidán záznam historie hlasového asistenta (pokročilá nastavení, nastavení překladů a hlasového asistenta) – Pozor! Další nelokalizovaný prvek
  • Více hlasových nastavení podporuje náhled
  • Některá vyskakovací menu nyní podporují automatické získání fokusu
  • Optimalizace výkonu vestavěného textového editoru
  • Optimalizována práce s klávesnicí Samsung
  • Optimalizovány operace s mnoha vstupními metodami, díky nimž jsou nově podporované mnohé klávesnice třetích stran, jako například Futo Keyboard
  • Přidáno rychlé přepínání možností psaní (zadávání textu dvojitým klepnutím či zvednutím prstu) – Mělo by být podporováno ve více vstupních metodách, konkrétní klávesnice nebyly upřesněny
  • Přidání vivo cloud tts (testovací verze, pouze pro čínštinu)
  • Přidání rozpoznávání řeči vivo (testovací verze, pouze pro čínštinu)

Stažení a instalace

Jestliže máte aktivní automatické aktualizace, nabídne se vám update sám, jakmile otevřete nastavení odečítače. Pokud je zapnuty nemáte, je možné se k updatu dostat prostřednictvím nabídky „stáhnout další zdroje“. Zde klepněte na záložku Github a hned první položka úplně nahoře je verze s koncovkou 802, což je včerejší vydání aplikace. Na další obrazovce pak vyberte variantu odečítače, buďto kompletní verzi Plus a nebo odlehčenou International. Dále se řiďte instalačními pokyny a proveďte aktualizaci.

Pozor! V rámci Androidu 14 se po provedení updatu odečítač odmlčí. Na vině je zneplatnění povolení omezených nastavení, k němuž při instalaci nové verze dojde. Je tak nutné mít po ruce sekundární screen reader a s jeho pomocí opětovně tato nastavení pro Jieshuo povolit. Poté bude vše opět pracovat normálně.

U Androidu verze 13 a nižší nejsou tato opatření při běžné aktualizaci nutná.

Pokud ještě odečítač ve svém zařízení nemáte, můžete si instalační balíčky stáhnout z odkazů níže:

Hlasové diktování poháněné umělou inteligencí

Jak jsem již předeslal, na samotný závěr přicházím s něčím speciálním, je to taková třešnička na dortu! Opět je v hlavní roli umělá inteligence pro korekce textů, jenomže způsob, jak ji použít, se poněkud liší od implementace v interním hlasovém asistentovi.

Jde totiž o doplněk, rozšíření chcete-li, díky němuž dostanete obdobné funkce bez nutnosti vlastnit licenci aplikace či namlouvat nové hlasové příkazy.

Funguje to velmi jednoduše.

Na jakémkoli editačním poli, jež dovoluje vkládat text, vyvoláte menu rozšíření (přejetí nahoru a vlevo). Z nabídky doplňků vyberete položku „Super dictado freddy lazo Chat gpt 3.0“. Aktivuje se klasické diktování Google, takže můžete klidně v našem rodném jazyce nadiktovat libovolný text. Není nutné se ohlížet na interpunkce či gramatiku. Zkrátka si představte, že musíte něco rychle nadiktovat a na tyhle kudrlinky vám prostě nezbývá čas.

Navíc sami jistě víte, že Google je mnohdy v rozpoznávání interpunkčních znamének poněkud jalový. Buďto je nezapíše vůbec nebo je tam vloží foneticky, tj. slovo tečka, čárka, vykřičník či otazník. Občas vše udělá správně, ale není možné se na něj v tomto spoléhat.

Když tedy nadiktujete příslušný text, tento je prohnán skrze umělou inteligenci, konkrétně to má na starost Chat gpt 3.0. Jakmile dojde ke všem nutným korekcím, již opravený text je vložen do editačního pole. Vy s ním pak můžete ihned dále pracovat.

Pro demonstraci přikládám krátký zvukový podcast.

A zde si pak můžete stáhnout samotný plugin.

Věřím, že budete s prezentovanými novinkami spokojeni a že čínskému odečítači i nadále zachováte přízeň. A kdo ví, možná se dnešním dnem rozroste skupina uživatelů o nějaké ty nováčky. 🙂 Těším se na vaše reakce a komentáře.

Klasicky přispívejte buďto na můj Facebook a nebo do naší e-mailové konference.

Enjoy!



Android JieshuoJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.