Vyšla nová verze open source odečítače obrazovky NVDA 2017.4

NVDA je populární open source odečítač obrazovky pro operační systém Windows. Na začátku prosince 2017 vyšla jeho aktualizovaná verze 2017.4, která přináší celou řadu zajímavých novinek. Pojďme si stručně představit alespoň ty nejdůležitější.

  • NVDA 2017.4 je první verze, která nebude fungovat na operačních systémech Windows XP a Windows Vista. Nejnižší podporovaná verze systému je tedy Windows 7 SP 1. Pokud ale z nějakého důvodu potřebujete NVDA používat na Windows XP nebo Windows Vista, je samozřejmě možné stáhnout si a používat NVDA 2017.3.
  • Velkých změn doznala práce s webovými stránkami.
    • Seznam prvků aktuální stránky (NVDAKey+F7) nově obsahuje i seznam formulářových prvků a tlačítek na stránce.
    • Při pohybu po vnořených objektech (klávesa O) se lze nově dostat i na elementy audio a video a elementy s ARIA rolemi aplikace a dialog.
    • Ve Firefoxu, Chrome and Internet Exploreru je nově možné se při pohybu po editačních polích (klávesa E) dostat i do oblastí Rich Edit pro editaci formátovaného textu.
    • Klávesami Čárka a Shift + Čárka pro skok na konec či začátek tabulky nebo seznamu se lze nově přesunout i na konec či začátek oblasti stránky.
  • Na noteboocích a tabletech NVDA automaticky oznamuje připojení a odpojení nabíječky a změnu orientace obrazovky.
  • Po třetím stisku klávesové zkratky pro přečtení stavového řádku (NVDA+End [desktop] nebo NVDA+Shift+End [laptop]) je jeho obsah zkopírován do schránky.

Detailní přehled novinek je k dispozici v článku What’s New in NVDA (anglicky).

Pokud při práci na webu používáte NVDA s webovým prohlížečem Mozilla Firefox, doporučujeme zatím nepřecházet na Firefox Quantum, ale používat Firefox 52 ESR.

Firefox Quantum a odečítače obrazovky: jaký je aktuální stav?

Naučte se s NVDA

Pokud jste s NVDA dosud nepracovali a rádi byste si jej vyzkoušeli, mohl by Vám při seznamování se s jeho ovládáním pomoci následující tutoriál.

Naučte se s NVDA: Úvod



NVDAWindows


Radek Pavlíček
Radek se přístupnosti a informačním a komunikačním technologiím pro uživatele s těžkým postižením zraku věnuje od roku 1998. Je duchovním otcem portálu Pélion, řídí a koordinuje veškeré aktivity s ním související a dělá maximum pro to, aby Pélion přispíval ke...