Úvod do Apple Watch

Text přináší obecné informace o hodinkách Apple Watch, ale i některé funkce a praktické postřehy, které se mohou hodit těm, kteří uvažují o koupi hodinek jako kompenzační pomůcky pro zrakově postižené.

Na trávníku stojí žena s vodicím psem, zlatým retrívrem. Žena drží bílou hůl a má na sobě džíny a světlý top. Pes má na sobě postroj pro vodicí psy. Vedle této scény je zvětšený obrázek chytrých hodinek s černým páskem. Na displeji hodinek jsou různé barevné ikony aplikací. Text na hodinkách je nečitelný a zdá se být nesmyslný. V pozadí jsou stromy a zelená tráva.

Apple Watch – multifunkční pomůcka – hlídá zdraví i finance

Apple Watch je řada chytrých hodinek od společnosti Apple s operačním systémem watchOS. Hodinky nepotřebují pro své fungování SIM kartu (nicméně již existují typy s virtuální SIM) a jsou bezdrátově připojeny přes iPhone, tím je možno přes hodinky zavolat, napsat a přečíst textovou zprávu, procházet si notifikace či poslouchat hudbu.

Apple Watch jsou mimo jiné také zpřístupněny lidem se zrakovým hendikepem. VoiceOver v hodinkách se ovládá pomocí dotykových gest.  Podobně jako u iPhone lze nastavit i v hodinkách odečítač VoiceOver, a tak se pomůcka stává plně využitelná pro člověka bez zrakové kontroly.  Odečítač najdeme v sekci Zpřístupnění (v aplikaci Watch na iPhone), kde zvolíme VoiceOver a dále si nastavujeme jeho hlasitost, rychlost čtení či clonu obrazovky (displej je černý, hodinky ovládáme pouze gesty).  V samotné sekci Zpřístupnění lze pak nastavit Zvětšení, kdy při poklepu na displej se jeho část zvětší. Dále lze volit Stupně šedi, Tučný text či Snížit průhlednost. Funkce jsou shodné s těmi, co známe např. z iPhonu či iPadu.

Použití VoiceOver

Vypnuto/zapnuto VoiceOver – 3x stisknutí digital crown (korunka na boku)

VoiceOver pomáhá používat Apple Watch, i když nevidíte na displej. Pomocí jednoduchých gest lze přecházet mezi položkami na displeji; VoiceOver vždy vysloví název vybrané položky.

Spuštění VoiceOveru

  1. Otevřít na Apple Watch aplikaci Nastavení.
  2. Otevřít Zpřístupnění > VoiceOver a zapnnout VoiceOver.

Chceme-li vypnout VoiceOver, poklepeme na tlačítko VoiceOver.

VoiceOver lze na Apple Watch zapnout také z iPhonu. Otevřeme na iPhonu aplikaci Apple Watch, vybereme panel Moje hodinky – Zpřístupnění a klepneme na VoiceOver.

Lze také použít Zkratku zpřístupnění – najdeme ji na hodinkách v Ovládacím centru (stisknutí hranatého tlačítka na boku) – když 3x stlačíme digital crown, vypneme VoiceOver.

K ovládání hodinek nám poslouží pár gest:

  • Pohybujeme prstem po displeji a prozkoumáváme jeho obsah
  • Šviháním doprava/doleva se přesunujeme po položkách
  • Poklepání – otevření aplikace
  • Rotor – čtení po znacích, slovech, hlasitost a rychlost čtení – akce rotoru

Ovládací centrum – vyvoláme jej bočním hranatým tlačítkem

Oznamovací centrum – přejedeme jedním prstem na ciferníku odshora dolů a čekáme, až VO přečte Ovládací či oznamovací centrum

Widgety – přejedeme dvěma prsty odspoda nahoru, jedním prstem odshora také lze widgety vyvolat

Aplikace – hodinky mají nativní aplikace, které jsou přímo již instalované od Applu – budíky, cvičení, domácnost, ekg, hluk, tep, kalkulačka, diktafon, zprávy, kompas, minutky aj.

Také ale podporují aplikace, které máme v iPhonu, ty lze pak instalovat, najdeme je v aplikaci Watch – moje hodinky a můžeme si vybrat, které tam chceme mít a užívat. Některé aplikace hodinky pouze zrcadlí.

Použití rotoru VoiceOveru

Pomocí rotoru můžeme měnit nastavení VoiceOveru a přecházet mezi položkami na obrazovce. Na Apple Watch můžeme pomocí rotoru vybírat slova, znaky, akce, záhlaví, hlasitost a rychlost čtení.

Při zapnutém VoiceOveru otáčíme na displeji dvěma prsty, jako bychom točili knoflíkem. VoiceOver bude předčítat názvy jednotlivých voleb rotoru. Když budeme dál otáčet prsty, uslyšíme názvy dalších voleb. Jakmile se ozve název volby, kterou potřebujeme, přestaneme s otáčením.

Rotor můžeme ovládat pomocí gest:

  • Výběr volby na rotoru – otočení dvěma prsty
  • Přechod na předchozí položku nebo zvýšení hodnoty (podle nastavení rotoru) – přejetí nahoru
  • Přechod na následující položku nebo snížení hodnoty (podle nastavení rotoru) – přejetí dolů

Úprava nastavení VoiceOveru

Chování VoiceOveru na Apple Watch můžeme upravit jeho nastavením. Otevřeme na Apple Watch aplikaci Nastavení, přejdeme na Zpřístupnění > VoiceOver a potom nastavujeme následující funkce:

  • Vypnutí/zapnutí VoiceOveru
  • Přizpůsobení rychlosti čtení
  • Nastavení voleb čtení

Klepneme na Čtení a pak vybereme hlas, výšku a jazyky na rotoru.

  • Nastavení voleb pro zvuk

Klepneme na panel Zvuk, kde lze nastavit hlasitost VoiceOveru a zapnout nebo vypnout audioducking. Také můžeme klepnout na položku Zvuky a haptika a pak zapnout nebo vypnout zvuky, volbu „Podle hlasitosti řeči“ a haptiku.

Pokud je zapnutá volba „Podle hlasitosti řeči“, rotor hlasitosti změní hlasitost řeči a zvuků ve VoiceOveru; pokud je vypnutá, rotor hlasitosti změní jen hlasitost řeči ve VoiceOveru.

  • Nastavení voleb pro Braillovo písmo
  • Nastavení voleb klávesnice
  • Navigace pomocí korunky Digital Crown
  • Určení, zda chceme při zvednutí zápěstí slyšet název zvýrazněné položky
  • Zapnutí clony obrazovky, která při používání VoiceOveru chrání soukromí vypnutím displeje
  • Předčítání sekund
  • Nastavení gest rukou

Stejné volby najdeme i na iPhonu. Stačí jen otevřít aplikaci Apple Watch, klepnout na Moje hodinky a potom přejít na Zpřístupnění > VoiceOver.

Aplikace Watch – 3 panely – Moje hodinky, Galerie ciferníků a Objevování

Moje hodinky – zde nastavujeme hodinky, pohodlnější je to z mobilu než z hodinek, lépe se pracuje s VO. Lze nastavit Oznámení, Zobrazení aplikací (mřížka a seznam), Obecné (aktualizace a software), Zobrazení a jas, Gesta (viz. výše), Zpřístupnění, Siri, Zvuky a haptika, Kód, Tíseň SOS, Soukromí (kondice, saturace, tep, hluk aj.) Dále je zde nastavení aplikací, které máme dále v hodinkách instalovány.

Zpřístupnění:

VoiceOver – viz. Výše

Zvětšení – zvětší obsah obrazovky

Štítky, Snížit průhlednost, Vyšší kontrast, Filtry barev, Minimální jas, Velikost textu, Tučný text, Omezit pohyb, Odbíjení – to vše jsou vlastně vizuální nastavení pro ty, co ještě zrak využijí pro práci s Apple Watch.

Více o VO a Watch: Použití VoiceOveru na Apple Watch – Podpora Apple (CZ)

Galerie ciferníků – zde nalezneme škálu ciferníků s různými komplikacemi, které si můžeme na hodinkách nastavovat.

Objevování – novinky v systému WatchOS, Příručka pro Apple Watch, aplikace pro Apple Watch aj.

Veškeré funkce VoiceOveru lze nastavit na samotných hodinkách či v aplikaci Watch na iPhone. Přes tuto aplikaci se provádí i samotné spárování hodinek s telefonem.

Ovládací centrum Watch

Vyvoláme stisknutím hranatého tlačítka na boku hodinek. V ovládacím centru (hodinky, ale i telefon) ovládáme přístroj a jeho nastavení (zvuky, režimy Wi-Fi aj.), VoiceOver ovládáme v Nastavení – Zpřístupnění nebo přes Akce na Rotoru. Když např. vypneme zvuky na zařízeních, pak zařízení nezvoní, nepřijímá upozornění, ale VO stále mluví, chceme-li umlčet i hlasový výstup, pak jej třeba vypnout. Na iPhone stačí umlčet mluvení gestem 2x třemi prsty, VO běží, ale vypneme mluvení. Hodinky tuto funkci nemají, je třeba vypnout VO zcela, což můžeme ale udělat přes ovládací centrum. VO pak zapneme 3x stisknutím digitální korunky na boku hodinek.

Položky v Ovládacím centru

Wi-Fi zapnuto, Přehrát zvuk na iPhone – můžeme spustit zvuk na iPhonu, abychom ho našli, procenta energie baterie, Tichý režim, Režim kina, Vysílačka (mezi Watch – jako Facetime na mobilu, třeba připojení k internetu), režim Soustředění, kapesní svítilna (lze si trochu přisvítit), Letový režim, Zamknutí ve vodě (pak se vypustí voda), AirPlay (připojení externích zařízení), Oznamovat zprávy, Velikost textu (na hodinkách), Sluchadla, Zkratka zpřístupnění (zap./vyp. VO)

Další funkce

Apple Watch hledí také na celkové zdraví a kondici u svých nositelů, což ocení ti, kteří trpí nějakými zdravotními komplikacemi. Lze si měřit hladinu kyslíku v krvi, lze si kdykoli udělat EKG či sledovat kondiční ukazatele na stále zapnutém Retina displeji.

Saturace kyslíkem – hladina kyslíku v krvi je ukazatelem kondice – na jejím základě se dozvíme, jak dobře tělo absorbuje kyslík a jakého množství kyslíku se mu dostává.

Aplikace EKG na Apple Watch dokáže vygenerovat elektrokardiogram podobný jednosvodovému EKG. Apple Watch se nepokouší detekovat infarkt, takže pokud máte zdravotní obtíže, tak je třeba se obrátit na lékaře. Jak EkG funguje? Elektrody integrované v korunce Digital Crown a zadním sklíčku hodinek snímají elektrické impulzy srdce. Stačí přiložit prst ke korunce Digital Crown a hodinky za 30 sekund vygenerují vlnový průběh EKG. Aplikace EKG dokáže indikovat, jestli srdeční rytmus vykazuje znaky fibrilace síní – což je závažná forma nepravidelného srdečního rytmu – nebo jestli má sinusový průběh, který je znakem normální srdeční činnosti. Hodinky také podají oznámení o pomalém a rychlém tepu

Spánek – aplikace Spánek pomáhá k naučení se pravidelnosti ve spánkovém režimu. A hlídání si pravidelnosti spaní.

Hluk – Apple Watch jsou schopné detekovat hladinu hluku, když je míra už mimo doporučenou intenzitu, pak na to upozorní.

Kondice – pomocí aplikace Kondice lze sledovat průběh tréninků, ať ve vodě, na kole, při běhu či v tělocvičně. Je zde veliká škála sportů na výběr. Při aktivitách ve vodě jistě oceníme voděodolnost do 50 metrů.

Výškoměr – lze sledovat změny nadmořské výšky v reálném čase.

Aktivita – ke sledování celkového pohybu za den, minut cvičení či neprosezených hodin slouží kroužky aktivity, u kterých máme hned přehled. jak jsme aktivní v tom či onom dni. Své pokroky můžeme sdílet s přáteli či je vyzvat na soutěž v uzavírání kroužků.

Sledování cyklu – ženy ocení tuto funkci, mohou tak mít svá data o pravidelnosti a náležitostech svého cyklu rychle po ruce.

Ciferbníky – nabízí velkou škálu možností, co chceme na obrazovce Apple Watch mít hned k dispozici, ať je to stav kondice za celý den, či informace o východu a západu slunce, pro lidi se zrakovým hendikepem jsou k dispozici ciferníky ve velkých tučných číslicích.

Na Apple Watch ve spojení s iPhonem lze kontrolovat vše pro nás podstatné – notifikace, zprávy, platby, přátele. Lze telefonovat a posílat zprávy přímo z hodinek bez nutnosti hledat po tašce telefon. Pro zrakově postiženého je velkým benefitem placení rovnou hodinkami, kdy se vyhne placení platební kartou či hotovostí (další platební metody ZP zde).

GPS a mapy – hodinky lze využít na pěší navigaci, zrovna tak ke kontrole svého pohybu či cesty tuto funkci využije člověk se zrakovým hendikepem, kdy mu VO hlásí, kde se právě nachází.

V rámci hodinek si můžeme organizovat svůj čas – máme díky nim rychlý přístup k událostem v kalendáři. Můžeme si nastavit budík, abychom nic nezmeškali. Lze kontrolovat i své připomínky na daný den a mít tak organizaci svého času rychle pod kontrolou.

Díky aplikaci Diktafon můžeme přímo na zápěstí nadiktovat nějaký postřeh, myšlenku, co chceme rychle zaznamenat, poslechnout si záznam pak můžeme přímo z hodinek nebo na iPhonu/iPadu.

Při práci v kuchyni – při pečení, vaření – ocení, nejen lidé se zrakovým hendikepem, funkci nastavení Minutky, a tak možnost hlídat kulinářské výrobky, aby se nespálily.

Vzhled

Apple Watch mají displej o velikosti až 46 mm dle modelu.

Digital Crown – kulaté tlačítko

  • Stisknutím zobrazíme ciferník nebo plochu.
  • Dvojitým kliknutím otevřeme přepínač aplikací.
  • Podržením použijeme Siri.
  • Otáčením přiblížíme nebo oddálíme zobrazení, případně změníme, co je na obrazovce.
  • Stisknutím a podržením odemkneme obrazovku po cvičení ve vodě.

Boční tlačítko (hranaté pod korunkou)

  • Stisknutím zobrazíme nebo skryjeme Ovládací centrum.
  • Stisknutím a podržením aktivujeme Tíseň SOS.
  • Poklepáním použijeme Apple Pay.
  • Podržením bočního tlačítka hodinky zapneme nebo vypneme – vypnutí – Napájení tj. vypnutí.

Závěr

Vzhledem k ozvučení hodinek pomocí hlasového výstupu VoiceOver jsou tedy hodinky zcela vhodné pro člověka se zrakovým postižením. Je třeba zdůraznit funkci, kterou by mohli na hodinkách ocenit především lidi s poškozením zraku. Přes hodinky je možné přehrát tón, který zvoní na iPhone, a tím si tak najít telefon, který třeba někde odložíme a nemůžeme ho najít. Tuto funkci lze nalézt v Ovládacím centru a VoiceOver položku čte jako „přehrát zvuk na iPhonu“. Nutno říci, že většina funkcí a nastavení byla testována již na starším modelu, a to série 6. Aktuálně (březen 2025) jsou k dispozici hodinky série 10, což jistě nabízí větší technologický a uživatelský zážitek, možná i s dalšími pokročilejšími možnostmi a funkcemi.

Zdroj


Článek původně vyšel na webu blindicka.com. Redakčně upraveno.



AppleApple Watch


Linda Albrechtová
Jmenuji se Linda Albrechtová. Jsem od narození prakticky nevidomá, a tak využívám aktivně různé asistivní technologie od základní školy. Jsem absolvent Západočeské univerzity. Pracuji v plzeňském krajském středisku Tyfloservisu, předávám klientům své zkušenosti se zrakovým hendikepem, vyučuji obsluhu kompenzačních pomůcek.