Tipy a triky pro slabozraké v Linuxu

Na Jarní Agoře 2018 jsem vedl workshop, nazvaný Tipy a triky pro slabozraké v Linuxu. Byl určen pro slabozraké uživatele, kteří používají operační systém Linux nebo o možnosti jeho používání uvažují.

S účastníky jsem se podělil o vlastní zkušenosti s používáním základních aplikací jako je správce souborů, kancelářský balík, webový prohlížeč či mailový klient v grafických prostředích Xfce a Gnome. Podívali jsme se také na nastavení různých parametrů prostředí i jednotlivých aplikací, které napomáhají jejich snadnějšímu použití pro slabozraké. Jde především o změny velikosti písma a jiných prvků, barevné schéma, kontrast a zoom (tj. softwarová lupa).

Tato nastavení ale nebývají v jednotlivých aplikacích a prostředích vždy snadno dohledatelná, koncepčně jednotná a přehledná. Některých cílů lze dosáhnout jen pomocí skrytých triků, jiné lze docílit více způsoby. Pro některé je třeba doinstalovat nějaký program, zásuvný modul či rozšíření.

Pro zájemce jsem proto připravil přehlednou referenční příručku, ve které najdou – jak už název napovídá – celou řadu tipů a triků, jak si prostředí Linuxu a vybraných aplikací přizpůsobit svým potřebám.



AgoraLinux


Bohdan Milar
Bohdan Milar je slabozraký. Od roku 2015 pracuje v Red Hatu, kde testuje počítačové aplikace. Spolu s nevidomými kolegy se zabývá také přístupností softwaru a aplikacím pro zrakově postižené v Linuxu.