Telefon Unihertz Titan – nadupaná bestie s klávesnicí a Androidem

Přes dva roky jsem byl majitelem telefonu Blackberry KEYOne, o kterém jsem tu již recenzi psal. S telefonem jsem byl velmi spokojený. Ale postupem času přestal jeho výkon stačit mým potřebám a upgrade operačního systému na novější verzi než Android 8.1 se nezdál příliš pravděpodobný. Připočteme-li k tomu ještě dosluhující baterii, rozhodl jsem se, že je čas se poohlédnout po něčem novém.

Měl jsem možnost si osahat nástupce Blackberry KEYTwo, ale telefon mě svým zpracováním a výbavou moc nepřesvědčil. Doslechl jsem se taky o telefonu F(x)tec Pro1 s vysouvací klávesnicí. Tou dobou jsem se ale už dověděl o přístroji, který budu zde v článku popisovat. Volba byla jasná.

Co telefon slibuje

O telefonu jsem se dověděl v létě roku 2019, kdy byla spuštěna jeho kampaň na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Byla tu možnost telefon získat jako předplatitel se slevou, a po této možnosti jsem sáhl. Nalákal mě na většinu následujících parametrů:

  • plnohodnotná qwerty klávesnice
  • baterie o kapacitě 6000 mAh
  • odolnost IP67, tedy odolnost proti prachu a vodě
  • 3,5 mm sluchátkový jack
  • konfigurovatelné tlačítko na boku přístroje
  • Android 9.0 se slíbeným updatem na Android 10 (Update na Android 10 již byl uvolněn mezi testery)
  • čtečka otisků prstu
  • osmijádrový procesor Mediatek s frekvencí 2 GHz
  • 6 GB paměti RAM
  • 128 GB vnitřního úložiště
  • 4,6 palců velký displej s atypickým čtvercovým rozlišením 1430 * 1438 pixelů
  • bezdrátové nabíjení
  • rozměry 153.692.516.65 mm
  • hmotnost 303 g
  • 16 MP zadní kamera a 8 MP přední kamera

Veškeré parametry najdete zde. Přístroj je momentálně k dostání za 340 dolarů, já jej v předobjednávce koupil za 240 dolarů. Objednávku jsem udělal v srpnu 2019 a balíček z Číny mi dorazil v lednu 2020, tak, jak bylo očekáváno.

Jak to vypadá?

Když jsem vzal přístroj poprvé do ruky, tak jsem nevěděl, co si mám myslet. Telefon je opravdu masivní, člověk by řekl velké těžké heblo. Všechny tři rozměry i hmotnost jsou na dnešní dobu nezvykle velké. Proto ze začátku upozorňuji, že ne každému by telefon musel vyhovovat. Já jsem ale naprosto spokojený. Pokusím se jej co nejlépe popsat.

Telefonu dominuje obrovský dotykový displej, který má téměř čtvercový tvar. Chráněn je kvalitním sklem, takže se nemusíte bát, že by se při své velikosti nějak deformoval. Kovové rámečky vystupují nad displej a chrání jej tak při případném pádu na přední stranu. Nad displejem se nachází vyvýšený panel z tvrzeného plastu, v jehož levé třetině je senzor přiblížení následovaný notifikační diodou a telefonním reproduktorem, který je velice mírně zakrojený do horní strany displeje. V pravém horním rohu je přední kamera. Jak kamera tak senzor přiblížení jsou zapuštěny celkem hluboko do přístroje, aby při pádu nedošlo k poškození.

Pod displejem se nachází samotná fyzická klávesnice, která je také mírně vyvýšena nad displej. Horní řadu tvoří větší klávesy, zleva to jsou klávesy Shift, klávesa pro přepínání aplikací, klávesa domů, klávesa zpět a Alt. Klávesa domů je jediná, která je kapacitní, obsahuje totiž čtečku otisků prstu. Jinak ale vypadá skoro stejně jako ostatní klávesy. Následují tři řady klasické klávesnice. První řada obsahuje písmena q až p. Druhá řada obsahuje písmena a až l, následovaná klávesou backspace. Třetí řada obsahuje písmena z až v, pak je vložena trochu širší klávesa mezerníku, následují písmena b až m a pak klávesa Enter. Na klávese k se nachází hmatná tečka, protože se používá jako klávesa 5 při psaní čísel. Jinak klávesnice neobsahuje žádná značení. Klávesnice obsahuje dotykovou vrstvu, takže se dá například pohybem prstu zdola nahoru rolovat v seznamech.

Oproti Blackberry KEYOne je to velký rozdíl. Klávesy jsou sice mnohem větší, ale zároveň tolik nevystupují z podkladu. Navíc tu chybí celá spodní řada kláves. Mezerník je tím pádem menší a je zapuštěný do dolní řady písmen. Klávesy mají také trochu tužší stisk. Dalo mi docela práci si na to zvyknout, ale už jsem se s tím sžil a myslím, že už píšu stejně rychle jako na předchozím telefonu.

Horní strana telefonu je z tvrzeného plastu a je mírně zaoblená. Uprostřed obsahuje pouze sluchátkový jack. Boky telefonu jsou kovové. Na pravém boku se v horní polovině nachází tlačítka ovládání hlasitosti a hned pod nimi tlačítko napájení. Levá strana obsahuje při horním okraji slot na dvě sim karty, případně jednu sim kartu a jednu micro SD kartu. Pod ním je uživatelské tlačítko, které se nachází ve stejné úrovni jako tlačítko napájení. Spodní strana je také mírně vyboulená a je opět z tvrzeného plastu. Uprostřed se nachází konektor USB C.

Zadní strana je opět z tvrzeného plastu. V horní třetině je přes celou zadní část kovový rámeček, který mírně vystupuje z povrchu. Uprostřed něj je zapuštěná kamera a blesk. Celá zadní strana je jinak prázdná, jen u dolního okraje se na jedné straně nachází hlasitý mono reproduktor. Na druhé straně se nachází pravděpodobně mikrofon. Mezi oběma mřížkami je vloženo kovové logo Unihertz.

Jak jsem již psal, telefon působí opravdu odolně a masivně. Plastové části jsou jakoby trochu pogumované, takže nekloužou. Telefon má celkem ostré rohy, troufám si tvrdit, že v případě potřeby by se s ním dalo klidně rozbít okno. Na bocích a zadní straně se dají nahmatat šroubky. Bohužel musím říct, že ani sluchátkový jack ani USB port nejsou kryty membránou, takže bych se s telefonem rozhodně nepotápěl. Nicméně firma slibuje odolnost proti stříkající vodě.

A co software?

V telefonu běží téměř čistý Android verze 9. Od vydání přístroje firma vydala již tři aktualizace firmwaru, ve kterých zlepšovala především svůj doplňkový software. Spuštění Talkbacku pomocí přidržení prstů na displeji proběhlo úplně bez problémů, ovšem klasicky s anglickou syntézou.

Ve výchozím stavu se používal launcher Quickstep, který mi ale hrubě nevyhovoval, takže jsem jej nahradil nejprve Blackberry launcherem a nakonec jsem zůstal u Nova launcheru. Dodávaná je klávesnice Kika keyboard, která ale není vůbec přístupná. Nad výběrem klávesnice jsem strávil trochu času a nakonec jsem skončil u klávesnice Swiftkey. Je velmi dobře přístupná a až na jednu drobnost pracuje dobře s fyzickou klávesnicí. Tou drobností je fakt, že dvojitým stiskem fyzického mezerníku zatím nelze vložit znak tečky. Tento problém jsem již hlásil. Původně jsem chtěl nadále používat softwarovou klávesnici od firmy Blackberry, ale objevil se problém s psaním symbolů. Ten už je sice částečně vyřešený, ale stejně jsem zůstal u Swiftkey.

Abych byl objektivní, musím zde zmínit jednu nepříjemnou věc, kvůli které jsem na chvilku uvažoval, jestli telefon nevrátím. Uživatelé brzy zjistili, že na telefonu je nainstalován software Adups, který se používá ke stahování a instalaci aktualizací firmwaru. Bohužel před pár lety tento software doprovázela nemilá pověst, protože se ukázalo, že krom aktualizací také sbíral data a odesílal je na servery. Na Unihertz byl vyvíjen velmi silný tlak, aby v tomto směru něco podnikli. Firma provozující Adups i Unihertz uživatele ujistili, že k žádnému sběru dat docházet nebude, ostatně Adups toto musel řešit hned po skandálu. Tomu samozřejmě můžete a nemusíte věřit. Několik uživatelů sledovalo síťový provoz telefonu a žádná data odesílána softwarem Adups nezaznamenali. Rozhodl jsem se firmě věřit, zvláště pokud si uvědomíme, kolik dat dáváme zdarma k dispozici firmám jako je Google či Facebook.

V telefonu je nainstalován software Duraspeed od společnosti Mediatek, který by měl šetřit baterii a vylepšovat výkon omezením aplikací na pozadí. Přesto že aplikace umožňuje udělit aplikacím výjimky, aby je neomezovala, přišlo mi, že to moc nepomáhá a i u vyloučených aplikací docházelo k jejich zastavování. Aplikaci jsem tedy přestal používat a žádnou výraznou změnu ve výdrži baterie nepozoruji.

Unihertz nabízí některá nastavení specifická pro tento telefon. Nacházejí se v nabídce nastavení pod položkou “Pomocník”. Zde je výčet zajímavých položek s vysvětlením:

  • prohození kláves Alt a Shift – jedná se o krajní klávesy v nejvyšší řadě fyzické klávesnice
  • Network manager – umožňuje povolit nebo zakázat přístup k WiFi nebo mobilním datům pro konkrétní aplikace
  • app blocker – umožňuje u jednotlivých aplikací zakázat jejich spuštění po startu telefonu, zakázat jejich spuštění jinými aplikacemi, a také zajistit jejich vypnutí po odstranění ze seznamu nedávno spuštěných aplikací
  • keyboard shortcuts – umožňuje přiřadit zvlášť krátkému a zvlášť dlouhému stisku jakékoli klávesy s písmenem spuštění nějaké aplikace nebo zástupce. Toto platí v případě, že se nacházíte na pracovní ploše, případně v kombinaci s klávesou na boku, viz níže.
  • Scroll asistant – vypíná a zapíná možnost rolování pomocí dotykové vrstvy na fyzické klávesnici
  • Minimode – tato možnost zde je kvůli tomu, že rozlišení displeje telefonu je trochu zvláštní. Některé aplikace s tím nemusí počítat a nemusí se zobrazovat správně. Například některé ovládací prvky nemusí být dostupné. Pokud zapnete minimode, aplikace se zobrazí jen na menší části displeje, ale bude zaručeno, že všechny prvky budou přístupné. Zatím jsem tento problém musel řešit jen jednou a to ve hře sudoku.
  • Programmable key – umožňuje nastavit funkci uživatelského tlačítka na levém boku zařízení. K dispozici jsou tyto možnosti:
    • None – lze přiřadit tři akce ke krátkému stisku tlačítka, dlouhému stisku tlačítka a dvojitému stisku tlačítka
    • Control key – klávesa se dá použít jako klávesa Control, takže je možné používat některé klávesové zkratky, jako třeba CTRL+C
    • Symbol key – tlačítko se používá pro otevření nabídky symbolů, hodí se hlavně při používání Blackberry Keyboard
    • Magic key – při stisku tlačítka pak můžete stisknout nebo podržet nějakou klávesu na fyzické klávesnici a spustí se nadefinovaný zástupce, viz výše
  • LED oznámení – umožňuje konfigurovat LED oznámení
  • Ovládání otáčení displeje – tato možnost umožní měnit orientaci displeje pro různé aplikace.
  • Nastavení klávesy mezerník – umožňuje zapnout kombinaci následujících tří voleb:
    • dvojitým stiskem mezerníku přijmout hovor
    • dvojitým stiskem mezerníku ukončit hovor
    • dvojitým stiskem mezerníku aktivovat spoušť fotoaparátu
  • Obrátit pro ztišení – umožní vybrat kombinaci následujících akcí, které se provedou při obrácení telefonu displejem dolů:
    • ztlumení vyzvánění
    • ztlumení budík
    • ztlumení přehrávané hudby

Unihertz dodává ještě několik aplikací, ale nepřišly mi moc užitečné. Aplikace Toolbox obsahuje různé nástroje jako krokoměr, pravítko, lupu, měřič hluku, vodováhu atd. Aplikace Student mode a Game mode jsou vlastně režimy, které různě omezují upozornění na pozadí.

Aplikace SOS umožňuje pravděpodobně nadefinovat si nouzové kontakty a případně na ně ve stavu nouze zavolat či nasdílet vaši polohu. Aplikaci jsem ale nezkoušel. Aplikace Trackback umožňuje zaznamenávat vaši trasu na mapě a tu pak uložit a nejspíš nasdílet. Také jsem aplikaci moc netestoval, mám osvědčené jiné programy pro tuto funkcionalitu.

Jak se na tom píše?

Věřím, že vás bude zajímat, jak se píše na dominantě tohoto telefonu – hardwarové klávesnici. Mě se na ní píše dobře, ale musel jsem si chvilku zvykat. Rozložení klávesnice jsem popsal již výše, je trochu netypické.

Stisk je trochu tužší. Velice zřídka se stává, že se nějaký znak napíše dvakrát, stává se to hlavně při velkém zatížení systému. Rozhodně to ale není v takové míře, v jaké se to dělo třeba u telefonu LG Wine Smart. Pro klávesnici bohužel zatím není k dispozici rozložení pro qwertz, ale já si na to zvykl a plynule přepínám mezi psaní v qwerty na telefonu a qwertz na počítači.

Jak je to se psaním znaků , čísel a velkých písmen? Velká písmena se píší tak, že jednou stisknete klávesu Shift a pak napíšete písmeno. Pokud chcete napsat více velkých písmen, tak klávesu Shift stiskněte dvakrát rychle za sebou. Od tohoto okamžiku se budou psát pouze velká písmena, dokud zase jednou nestisknete klávesu Shift.

Čísla a znaky se píší stejně, ale s klávesou Alt. Numerická část je vpravo, kdy číslo 1 se píše klávesou “u”, číslo 9 klávesou “m” a 0 klávesou “p”. Levá část klávesnice je vyhrazená znakům. Bohužel rozložení nelze nijak upravit, ale žádný podstatný znak nechybí. Speciální písmena s háčky a čárkami můžete napsat tím, že přidržíte nějaký znak a z nabídky vyberete tu variantu, kterou potřebujete.

Jak se to teda používá?

Nyní používám telefon už skoro rok. Pokusím se sepsat své zkušenosti, nebudu je podle ničeho řadit. Budu je psát tak, jak mi přijdou na mysl.

Rozhodně mám radost z výdrže baterie. Nebyl pro mě problém vydržet s telefonem klidně čtyři dny. Dokonce jsem se dostával do situací, kdy jsem si odvykl telefon nabíjet, nekontroloval stav baterie a telefon se mi vybil, kdy jsem to vůbec nečekal. Musím říct, že jsem na to začal dost hřešit a začal telefon o to více používat.

Momentálně mi telefon vydrží něco přes dva dny, ale využívám ho opravdu na maximum. Mám pořád zapnutý Bluetooth, který komunikuje s chytrými hodinkami, to jsem před tím nepoužíval. Během pracovní doby mám zapnutý pracovní profil, což znamená, že některé aplikace v telefonu běží dvakrát a spotřebovávají více baterie. Denně poslouchám několik hodin Spotify a nebo čtu knihu přes nějakou čtečku. Telefonuji, hodně píšu na Whatsappu. V noci je telefon připojen k hodinkám kvůli sledování spánku a chytrému buzení. No, udělejte si obrázek sami. Samozřejmě výdrž baterie bude s jejím používáním klesat.

Trochu nemile mě překvapila čtečka otisku prstů. Nemá moc ráda vlhké nebo i jen lehce zpocené prsty. Musel jsem ji několikrát kalibrovat. U Blackberry jsem to řešit nemusel. Po pár pokusech jsem ale vše nastavil tak, aby mi to vyhovovalo.

Telefon asi nemá úplně nejkvalitnější foťák, myslím tím ten zadní. Občas jsem míval problémy při rozpoznávání QR kódů z počítače. Na druhou stranu, při focení stejné obrazovky s aplikací Google Lookout nebyl žádný problém s čtením textu… Tak nevím, jestli je to problém foťáku a nebo aplikace pro čtení QR kódů.

Už jsem to psal, ale napíšu to ještě jednou. Telefon je prostě rozměrný. Takže pokud jste zvyklí nosit tenký telefon v těsných kalhotách, s tímhle to nejspíš nepůjde.

Využívám hodně boční uživatelské tlačítko. Nakonec jsem si ho nastavil tak, že krátký stisk mi otevře nastavení, dlouhý stisk zapíná a vypíná baterku a dvojitý stisk spouští nebo pozastavuje přehrávání hudby. Nutno dodat, že pro třetí akci využívám aplikaci Tasker. Je taky smutné, že pro použití tohoto tlačítka musíte mít zapnutý displej. Jediná akce, která funguje i se zhasnutým displejem, je funkce svítilny. Stěžoval jsem si u vývojářů, ale nepochodil jsem.

Co říci závěrem?

Já jsem s telefonem rozhodně spokojený a jsem rád, že jsem si ho koupil. Je odolný, má velkou baterii a má hardwarovou klávesnici. To jsem chtěl a to jsem taky dostal. Dokud bude sloužit, tak si ho nechám.

Vím, že se v poslední době trochu zlepšuje možnost psaní Braillovým písmem na dotykových obrazovkách zařízení s Androidem. Je možné, že to při příští koupi zvážím a je možné, že už do telefonů s hardwarovou klávesnicí nepůjdu. Nicméně tenhle telefon je opravdu zajímavý a můžu ho doporučit všem těm, kteří rádi mačkají opravdové klávesy.



Android


Vojtěch Polášek
Jmenuji se Vojtěch Polášek a jsem nevidomý. Momentálně studuji navazující magisterské studium na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v oboru Bezpečnost informačních technologií. Úspěšně jsem na této fakultě absolvoval bakalářské studium v oboru Počítačové sítě a komunikace. Pracuji také ve společnosti...