Téčko Plus 4: Chytrá domácnost, IOS 15, seriál JAWS a novinky v NVDA

Jak bylo avizováno v minulém článku, který se týkal podcastu Téčko Plus, ve čtvrtek 24. 6. 2021 se na sociální síti Clubhouse, v klubu Potměchuť, uskutečnilo další, v pořadí čtvrté, setkání příznivců moderních komunikačních technologií.

V tomto článku bychom se s vámi rádi podělili o výběr toho nejzajímavějšího z tentokrát probíraných témat.

Pokud vás cokoliv z níže uvedeného zaujme, podrobnější informace se dozvíte v podcastu Téčko Plus 4 (mp3; 55 MB) z tohoto setkání.

Pro možnost zodpovězení zvukového kvízu či obecný přehled o minulých setkáních, rovněž neváhejte navštívit webovou stránku Téčka Plus.

Zvukový kvíz

Prvním bodem programu bylo losování vítěze minulého zvukového kvízu.

Honza Šnyrych připomněl správnou odpověď na soutěžní otázku a stručně popsal kompenzační pomůcku, které patřil poněkud tajemný, leč pro tuto pomůcku zcela typický zvuk.
Jednalo se o Orbit Reader 20, braillský zápisník, jehož krása tkví hlavně ve velmi dobrém poměru cena / výkon.

Vítězem následného losování se pak stal Radim Charvát a jako odměnu si vybral zcela funkční zápisník Eureka A4.

Pokud byste si i vy rádi zasoutěžili, neváhejte se zůčastnit aktuálního kola zvukového kvízu, odkaz viz výše.

Chytrá domácnost

Prvním velkým tématem čtvrtého Téčka Plus byla chytrá domácnost.

Při povídání s hostem, Markem Salabou, došlo na obecný popis filosofie tohoto konceptu, tipy na užitečná zařízení, která lze v chytré domácnosti použít a v neposlední řadě i na praktické zkušenosti s konkrétními přístroji.

Zde stručný seznam zmínek, odkazů a tipů na zajímavá zařízení:

  • Chytré senzory na okna a dveře – jejich stav (otevřeno / zavřeno) lze sledovat pomocí mobilního telefonu
  • Chytré klimatizace – pomocí mobilního telefonu lze například spustit na dálku či nastavit automatizovanou rutinu, kterou klimatizace bude provádět (za dobře přístupné pak Marek Salaba označil klimatizace od firmy tado°)
  • Chytré vysavače od firmy iRobot (Lukáš Otáhal si nemohl vynachválit jejich dobrou přístupnost a ovladatelnost)
  • Technologie Home Connect společnosti Bosch (Podle Marka Salaby a Michala jelínka jde o velmi dobře přístupnou platformu, a to jak pro iOS, tak pro Android)
  • Platforma TRÅDFRI společnosti IKEA (Chytré spotřebiče za přijatelné ceny)
  • Platforma SmartThings společnosti Samsung (široká základna chytré domácnosti pro systém Android)

iOS 15 – první dojmy a poznatky

V této části Zdeněk Bajtl poreferoval o svých prvních dojmech, týkajících se nadcházející verze operačního systému iOS.

Za zmínku stojí například následující:

  • iOS 15 bude podporovat i starší modely Iphonů (počínaje 6S)
  • Aplikace Facetime bude umožňovat spojení napříč platformami, a to pomocí možnosti sdílet odkaz, který následně lze otevřít v kterémkoliv webovém prohlížeči
  • Share Play – možnost sdílení zvuku napříč zařízeními
  • Rozšíření funkce Nerušit (přejmenována na Soustředění a opatřena profily pro nastavení na základě polohy či aktuálně běžící aplikace)
  • Souhrn oznámení (oznámení z vybraných aplikací si lze nechat posílat v souhrnu jednou denně)
  • Live Text – rozpoznávání textu na fotografiích

eSIM

Dalším bodem programu bylo stručné představení eSIM v kombinaci s Apple Watch.

Michal Jelínek popsal fungování eSIM obecně a výhody, které tato technologie přináší například v kombinaci s Apple Watch.

Pokud byste se o eSIM chtěli dozvědět více, stručný přehled všeho podstatného naleznete například na stránce Vše o eSIM pěkně pohromadě.

Seriál JAWS a novinky v NVDA

V pokračování seriálu o odečítači JAWS Michal Jelínek stručně představil užitečné funkce, které souvisejí se schránkou a mohou výrazně zpříjemnit práci napříč celým operačním systémem. Podrobnější informace o tomto tématu se v případě zájmu můžete dočíst v článku Téčko: Tipy a triky pro JAWS – práce se schránkou, kopírování z obrazovky nebo z hlášení JAWSu.

Následně Honza Šnyrych shrnul novinky, týkající se odečítače obrazovky NVDA a případná rizika, související s kompatibilitou jeho doplňků. Radek Žalud, který se začal aktivně zabývat aktualizací české lokalizace NVDA, včetně některých doplňků, rovněž přispěl do této diskuse a popsal své pozitivní zkušenosti s některými doplňky, za zmínku stojí například doplněk Clock and Calendar.

Pokud byste si před aktualizací odečítače NVDA chtěli ověřit kompatibilitu vámi používaných doplňků, můžete tak učinit v jejich oficiálním repozitáři.

Závěr

Pokud vás kterékoliv ze zde zmíněných témat zaujalo, více informací o něm se dozvíte ve zvukovém podcastu Téčko Plus 4 (mp3; 55 MB).

Za podporu při vzniku těchto zvukových podcastů rovněž děkujeme Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity.

Budeme se těšit, že na příštím pokračování Téčka Plus, které se uskuteční ve čtvrtek 22. 7. ve 13. 15., se s vámi společně setkáme.



AgoraTéčkoTéčko Plus


Jiří Fenz
Jmenuji se Jiří Fenz a informačními technologiemi se aktivně zabívám cca posledních 20 let. 10 let jsem působil ve společnosti TyfloCentrum Brno jako lektor obsluhy náročných kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a jako tester přístupnosti webových stránek. Aktivně se zajímám...