Práce s formuláři pomocí JAWS a MAGic

Webové formuláře vám umožní například používat košík v online obchodu, pracovat s vyhledávači a webovým rozhraním e-mailu, přistupovat k informačním nástěnkám a mnohem více. Formuláře obsahují ovládací prvky jako editační pole, zaškrtávací políčka, přepínače, rozbalovací seznamy a další, obdobně jako v dialogových oknech.

JAWS a MAGic využívají vlastností HTML používaných ve webových formulářích a umožňují vám přistupovat ke všem druhům formulářových prvků.

Pohyb ve formulářích

Níže je seznam navigačních horkých kláves JAWS, které vám umožní pohybovat se z jednoho formulářového prvku na druhý. Všechny tyto klávesy fungují, ať už používáte JAWS samostatně nebo se současně spuštěným MAGic. Mnoho z uvedených kláves můžete použít v kombinaci se Shiftem pro přechod na předchozí prvek.

Popis Klávesa
Tlačítko B
Rozbalovací seznam C
Editační pole E
Formulářový prvek (obecně) F
Přepínač A
Zaškrtávací políčko X
První formulářový prvek na stránce JAWSKey+Ctrl+Home
Poslední formulářový prvek na stránce JAWSKey+Ctrl+End


Poznámka: Tyto klávesy nefungují ve formulářovém režimu.

Můžete si také zobrazit seznamy formulářových prvků určitého typu. To učiníte tak, že při stisknutých klávesách JAWSKey+Ctrl stisknete navigační horkou klávesu pro pohyb po prvcích daného typu. Například pro zobrazení všech editačních polí na aktuální stránce stiskněte JAWSKey+Ctrl+E.

Pro rychlé nalezení určitého formulářového prvku stiskněte JAWSKey+F5. Tímto příkazem zobrazíte seznam všech formulářových prvků a jejich obsahu na aktuální stránce. Když si v seznamu vyberete požadovaný prvek a stisknete Enter, přesunete se k prvku na stránce. Automaticky se zapne formulářový režim, takže budete připraveni měnit obsah formulářového prvku. A pokud jste již do dlouhého formuláře vyplnili všechny informace, můžete seznam formulářových prvků použít k rychlé kontrole zadaných dat.

Tip pro MAGic I v MAGic můžete pro zobrazení seznamu všech formulářových prvků a jejich obsahu na aktuální stránce použít klávesy Insert+F5.

TIP: Když stisknete tlačítko pro odeslání formuláře, formulářový režim se automaticky vypne.

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek, stiskněte JAWSKey+F5, abyste zobrazili seznam všech formulářových prvků, a vyzkoušejte si, jak jednoduše si zde lze informace projít. Zkuste v seznamu formulářových prvků stisknout Enter, abyste přešli do formulářového režimu a mohli informace ve formuláři upravovat.

Automatický formulářový režim

Ve výchozím nastavení JAWS je zapnutý automatický formulářový režim. Když se tedy po stránce pohybujete klávesami Tab nebo Shift+Tab a dostanete se do editačního pole nebo do seznamu, formulářový režim se automaticky zapne. To je ohlášeno přehraným zvukovým signálem. Nemusíte tedy myslet na ruční přepínání do formulářového režimu. Formulářový režim se také automaticky zapne, když při pohybu po stránce pomocí šipek vstoupíte do formulářového prvku, jako je editační pole. Opět je přehrán zvukový signál. Formulářový režim se zapne i tehdy, když někdo klikne do editačního pole myší.

Zvuky ohlašující zapnutí a vypnutí formulářového režimu

Jeden zvukový signál je přehráván, když do formulářového režimu vstupujete, a trochu odlišný zvuk je přehráván, když formulářový režim opouštíte. Pokud budete chtít, můžete pro tyto signály nastavit jiné zvuky. Uděláte to následovně:

  1. V internetovém prohlížeči stiskněte JAWSKey+F2.
  2. Vyberte položku Centrum nastavení a stiskněte Enter.
  3. Kurzor je v editačním poli Hledat. Napište do něj „zvuk“ (bez uvozovek).
  4. Pomocí šipky dolů přejděte do filtrovaného stromového seznamu na položku Vybrat zvuk zapnutí formulářového režimu.
  5. Stiskněte mezerník. Otevře se dialogové okno pro výběr zvuku.
  6. V seznamu zvuků se pohybujte šipkami nahoru a dolů. JAWS obsahuje více než 180 zvuků, ze kterých můžete vybírat. Pro pohyb po položkách můžete také použít počáteční písmena.
  7. Pro přehrání právě označeného zvuku stiskněte mezerník nebo Alt+P.
  8. Až najdete zvuk, který chcete používat, přejděte klávesou Tab na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Kurzor se vrátí do stromového seznamu v Centru nastavení.
  9. Pomocí šipky dolů přejděte ve filtrovaném stromovém seznamu na položku Vybrat zvuk vypnutí formulářového režimu.
  10. Stiskněte mezerník. Otevře se dialogové okno pro výběr zvuku.
  11. V seznamu zvuků se pohybujte šipkami nahoru a dolů. Pro pohyb po položkách můžete také použít počáteční písmena.
  12. Pro přehrání právě označeného zvuku stiskněte mezerník nebo Alt+P.
  13. Až najdete zvuk, který chcete používat, přejděte klávesou Tab na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Kurzor se vrátí do stromového seznamu v Centru nastavení.
  14. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Změněné nastavení se uloží a začne se používat. Centrum nastavení se zavře.

V dialogu Rychlá nastavení JAWS navíc můžete zvuky signalizující zapnutí či vypnutí formulářového režimu zapnout či vypnout. Nyní podle těchto pokynů zvuky nevypínejte, protože se nám budou hodit v následujících cvičeních. Nicméně níže je uvedeno, jak na to, kdybyste to později chtěli nastavit.

  1. V internetovém prohlížeči stiskněte JAWSKey+V. Otevře se dialog Rychlá nastavení JAWS a kurzor bude v editačním poli Hledat.
  2. Do editačního pole napište „zvuk“. Ve stromovém seznamu níže zůstanou jen položky související se zvukem.
  3. Pomocí šipky dolů přejděte do stromového seznamu na položku Použít zvuk – zaškrtnuto ve skupině voleb Formuláře, Virtuální kurzor.
  4. Pomocí mezerníku zrušte zaškrtnutí položky.
  5. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Rychlá nastavení se zavřou a změna se uloží.

Automatický formulářový režim funguje stejným způsobem i v MAGic. Automatický formulářový režim funguje v aplikacích jako Internet Explorer, Mozilla Firefox či Adobe Reader.

Když formulářový prvek opustíte stiskem klávesy Tab nebo šipek anebo též kliknutím myší někam mimo formulářový prvek, formulářový režim se vypne a přehraje se zvuk, který to signalizuje. Formulářový režim se vypne také tehdy, je-li formulář odeslán nebo když se stránka znovu načte. Formulářový režim můžete také kdykoli opustit stiskem num plus.

Při práci na webu s JAWS či MAGic se jako výchozí kurzor pro čtení informací ze stránek používá virtuální kurzor, který je neviditelný. Používáte-li MAGic ať už samostatně nebo současně s JAWS, zobrazuje se zvýraznění okolo právě čteného řádku či slova, aby byl virtuální kurzor i vizuálně zřetelný. Pro vyplňování formulářových editačních polí je ale třeba použít PC kurzor, který je vidět a bliká.

Poznámka: Při pohybu navigačními horkými klávesami JAWS ve výchozím nastavení do formulářového režimu automaticky nepřechází. Toto nastavení lze změnit v Rychlých nastaveních JAWS nebo v Centru nastavení, která byla popisována již dříve.

Pohyb ve formulářích pomocí klávesnice

Ve formulářích se lze pomocí klávesnice pohybovat různými způsoby. Většina uživatelů bude používat jeden z následujících způsobů nebo jejich kombinaci:

Procházení formuláře pomocí šipek

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek a řiďte se následujícími pokyny. Pro pohyb ve formuláři používejte jen šipky.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Vyzkoušejme, jak fungují šipky, když jimi přejdeme na formulářový prvek. Pomocí šipky dolů jděte řádek po řádku vpřed. Zastavte se, když dorazíte k popisku prvního editačního pole Křestní *. Hned za tímto popiskem je editační pole.
  3. Ještě jednou stiskněte šipku dolů a poslouchejte. Slyšíte, že JAWS ohlásil editační pole a přehrál zvuk? Zvuk signalizuje, že byl automaticky zapnut formulářový režim. JAWS ohlásil, že kurzor je nyní v editačním poli. Teď byste mohli začít psát a zadat zde své křestní jméno, ale nyní to dělat nebudeme.
  4. Stiskněte znovu šipku dolů. Slyšeli jste odlišný zvuk? Formulářový režim je opět vypnutý, protože kurzor odešel z editačního pole zpět do hlavní části webové stránky.
  5. Pokračujte v pohybu pomocí šipky dolů přes pole Prostřední a Příjmení. Všimněte si, že když do editačního pole vstoupíte pomocí šipky, automaticky se zapne formulářový režim a je přehrán zvuk, který to ohlašuje. A když pomocí šipky z editačního pole odejdete, formulářový režim se automaticky vypne a opět uslyšíte zvuk, který to indikuje.

Všimněte si, že při pohybu šipkami se formulářový režim zapíná, jen když přejdete do editačního pole. Kdykoli je tedy detekováno editační pole, JAWS vám okamžitě umožní začít do něj psát. A stejně, když kurzor není v editačním poli, zůstává zapnutý čtecí režim. To vám umožňuje rychle zapisovat informace do editačních polí a přitom vám stále dává flexibilitu pro pohyb ve formuláři.

TIP: Proč se nezapíná formulářový režim, když přejdete na tlačítka, zaškrtávací políčka a další prvky? Je to proto, že tyto formulářové prvky mohou být obecně aktivovány i bez formulářového režimu. Například mezerníkem se mění zaškrtnutí zaškrtávacího políčka. Stiskem mezerníku se také vybírá jiný přepínač, než byl vybrán, a aktivují se tak tlačítka jako OK, Zrušit nebo Odeslat. Pro provádění těchto úkonů se nemusíte přepínat do formulářového režimu.

Poznámka: V JAWS je kromě automatického a ručního formulářového režimu ještě třetí možnost a sice poloautomatický formulářový režim. Ten bude popsán v této lekci později.

Procházení formuláře pomocí klávesy Tab

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek a řiďte se následujícími pokyny. Pro pohyb ve formuláři používejte jen klávesu Tab.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Stiskem navigační horké klávesy F přejděte na první formulářový prvek na stránce Křestní *.
  3. Nezapomeňte, že formulářový režim se při pohybu pomocí navigační horké klávesy automaticky nezapne. Do formulářového režimu přejděte ručně stiskem Enteru.
  4. Pokud jste tak ještě neučinili, zapište sem své křestní jméno. Slyšeli jste, jak JAWS hlásil, že jde o povinné pole? Autoři webových stránek často označují povinná pole hvězdičkou *. Hvězdička je na obrazovce viditelná a JAWS ji čte při procházení formuláře šipkami. Text, který JAWS četl (Křestní jméno. Toto je povinné pole.), je uložen v ARIA atributu aria-label. V tomto případě nám atribut aria-label podává informaci, která na obrazovce není viditelná, a sice slova „Křestní jméno“ a větu „Toto je povinné pole.“ ARIA (Accessible Rich Internet Applications) je technická specifikace pro zvyšování přístupnosti webových stránek.
  5. Klávesou Tab přejděte do dalšího editačního pole Prostřední. Slyšeli jste, jak JAWS ohlásil „Prostřední jméno“? V tomto případě použil autor stránky pro poskytnutí rozšiřujících informací jiný HTML atribut a sice title. Slovo „jméno“ na stránce není vidět. Zobrazí se ale, když uživatel přes formulářový prvek přejede myší.
  6. Dalším stiskem klávesy Tab přejděte do editačního pole Příjmení *. JAWS opět jako výsledek atributu aria-label ohlásí „Příjmení. Toto je povinné pole.“

Všimněte si, že když se budete ve formuláři dále pohybovat klávesami Tab či Shift+Tab, bude formulářový režim zapnutý, dokud bude kurzor v nějakém editačním poli. Jakmile přejdete na jiný prvek než editační pole, formulářový režim se vypne, což bude signalizováno příslušným zvukem.

Formuláře, které automaticky přesouvají kurzor do dalších polí

Autoři webových stránek mohou někdy vytvářet formulářová pole, která automaticky přesouvají PC kurzor do dalších polí. To může zdlouhavé vyplňování formulářů značně urychlit! Formulářové prvky, které automaticky posouvají kurzor do dalšího pole, jsou typicky políčka s pevně daným počtem znaků, jako je pole pro rodné číslo nebo PSČ. Ihned po zadání posledního znaku se kurzor přesune do následujícího pole nebo na následující formulářový prvek.

Cvičení: Vyzkoušejte si, jak některá pole mohou po dokončení vyplňování přesunout kurzor do následujícího pole.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Opakovaným stiskem klávesy Tab přejděte do editačního pole Kód oblasti. To je první ze tří polí pro zadání telefonního čísla ve formátu používaném ve Spojených státech.
  3. Do tohoto prvního pole zadejte tři číslice. Kurzor se automaticky přesune do dalšího pole.
  4. Do druhého pole Předčíslí zadejte také tři číslice. Kurzor se automaticky přesune do dalšího editačního pole Číslo pro zadání čtyř číslic.
  5. Do pole Číslo zadejte čtyři číslice. Všimněte si, že kurzor opět automaticky přejde do následujícího editačního pole E-mailová adresa.

Poznámka: Ukázkový formulář pro evidenci zakázek, který je v tomto kurzu, nesbírá a neodesílá žádná data. Je to jen stránka pro procvičování.

Při vyplňování formulářů na webu se budete setkávat s podobnými formulářovými poli, která budou automaticky posouvat kurzor do dalších políček.

Nastavení automatického dokončování v Internet Exploreru

Internet Explorer může zobrazit dotaz, zda chcete zapnout funkci automatického dokončování, která si pamatuje, co do formulářů zadáváte. To může nastat při psaní do polí pro webové adresy, vyhledávání a různých jiných. Je-li tato funkce zapnutá, objeví se vždy, když píšete do formulářového pole, poblíž seznam položek odpovídajících prvním písmenům, která jste do pole zapsali. Poté si ze seznamu můžete vybrat slovo nebo sousloví a klávesou Tab se přesunete do dalšího pole, aniž byste museli celý text do pole zadávat.

Máte-li funkci automatického dokončování v Internet Exploreru zapnutou a stisknete šipku dolů, abyste odešli z editačního pole, může se stát, že se kurzor přesune do seznamu položek, které jste v minulosti do formuláře vyplňovali. Místo abyste pokračovali v pohybu formulářem, kurzor se jen pohybuje nahoru a dolů v seznamu voleb. Automatické dokončování je navrženo tak, aby vám usnadňovalo vyplňování formulářů. Nemusíte znovu zapisovat mnoho dříve zadaných informací. Může ale být těžké odejít z editačního pole. Abyste opustili seznam voleb, proveďte následující dva kroky:

  1. Nejprve seznam zavřete stiskem klávesy Escape.
  2. Poté stiskněte num plus, abyste vypnuli formulářový režim.

Nyní už můžete šipky používat pro procházení a čtení formuláře.

Cvičení: Práci se zapnutým automatickým dokončováním vyzkoušejte na webu Freedom Scientific.

  1. Přejděte na web Freedom Scientific: https://www.freedomscientific.com.
  2. Stiskněte Ctrl+Home, abyste byli na začátku stránky.
  3. Po stránce se pohybujte klávesou Tab, dokud se nepřesunete na vyhledávací políčko Search. Měli byste slyšet zvuk signalizující, že se zapnul formulářový režim. V opačném případě do formulářového režimu vstupte klávesou Enter.
  4. Začněte psát nějaký text, např. slovo JAWS. Nyní stiskněte šipku dolů, abyste zjistili, zda se zobrazil seznam položek obsahujících slovo JAWS. Pokud byste již dříve vyhledávali něco se slovem JAWS, mohly by v seznamu být např. tyto položky:

    • JAWS,
    • JAWS keystrokes,
    • JAWS screen reader,
    • a další.

Poznámka: Pokud automatické dokončování ve formulářích nemáte v Internet Exploreru zapnuté, tak se seznam nezobrazí. Jak funkci automatického dokončování v Internet Exploreru zapnout a vypnout, je popsáno v další části.

  1. Dále vyberte jednu z položek v seznamu. Když požadovanou položku v seznamu najdete, stiskněte Tab. Seznam se zavře a do editačního pole se vyplní příslušná položka. Kurzor se přesune na tlačítko Go.
  2. Stiskem Shift+Tab se vraťte do vyhledávacího políčka, abyste si ověřili, že je v něm vyplněn text zvolené položky.
  3. A nyní tuto položku ze seznamu návrhů odstraňme. Když jste se klávesami Shift+Tab do vyhledávacího pole vrátili, celý text v poli se označil. Stiskněte Delete a text bude pryč.
  4. Opětovným stiskem šipky dolů se začněte pohybovat seznamem automatického dokončování.
  5. Řekněme, že nyní nechcete vyhledávací pole vyplňovat a raději je chcete ponechat prázdné. Klávesou Escape seznam zavřete.
  6. Dále stiskněte num plus, abyste opustili formulářový režim.
  7. Stiskněte šipku dolů. Kurzor by se měl přesunout na tlačítko Go. Teď můžete pokračovat ve čtení stránky pomocí šipek.
  8. Až dokončíte procvičování na webu Freedom Scientific, můžete jej zavřít klávesami Ctrl+F4.

Zapnutí a vypnutí automatického dokončování v Internet Exploreru

Budete-li chtít tuto funkci Internet Exploreru zapnout nebo vypnout, provedete to následovně:

  1. V Internet Exploreru stiskněte Alt+E, abyste otevřeli menu Nástroje.
  2. Stiskem klávesy I otevřete dialog Možnosti internetu.
  3. Klávesami Ctrl+Tab přejděte na kartu Obsah.
  4. Klávesami Alt+A aktivujte tlačítko pro nastavení automatického dokončování. Otevře se dialog Nastavení funkce Automatické dokončování.
  5. Klávesou Tab v něm projděte zaškrtávací políčka a nastavte je, jak požadujete:
  6. Formuláře: Uživatelská jména a hesla na formulářích.
  7. Panel adresa: Historie procházení, Oblíbené položky, Informační kanály, Použít funkci Windows Search k dosažení lepších výsledků a Navrhování adres URL.
  8. Dialog Nastavení funkce Automatické dokončování zavřete klávesou Enter. Kurzor se vrátí do dialogu Možnosti internetu.
  9. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte.

Navigační horké klávesy ve formulářích při vypnutém automatickém formulářovém režimu (výchozí nastavení)

Když se po formulářích pohybujete navigačními horkými klávesami, formulářový režim se automaticky nezapíná. To je dobře, protože vám to umožňuje rychle se pohybovat mezi různými částmi formuláře, aniž byste se museli starat o to, že se najednou zapne formulářový režim.

Řekněme například, že máte webovou aplikaci pro e-mail. Zde často před každou položkou v Doručené poště bývá zaškrtávací políčko. Na zaškrtávací políčko se můžete rychle přesunout klávesou X, a potom si můžete přečíst předmět zprávy. Nemusíte ale chtít přecházet do formulářového režimu, protože je možné, že se budete potřebovat přesunout na tlačítko Odpovědět. Kdyby se při přechodu na zaškrtávací políčko zapnul formulářový režim, museli byste jej před použitím navigační horké klávesy B pro přechod na tlačítko Odpovědět vypnout.

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek a řiďte se následujícími pokyny, abyste si vyzkoušeli pohyb pomocí navigačních horkých kláves.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Několikrát stiskněte navigační horkou klávesu B, abyste zjistili, jaká jsou na stránce tlačítka. Měli byste najít celkem pět různých tlačítek. To je dobrý způsob, jak najít na stránce např. tlačítko Odeslat.
  3. Pomocí navigační horké klávesy A zjistěte, jaké jsou na stránce přepínače.
  4. Dále ve formuláři projděte navigační horkou klávesou X zaškrtávací políčka. Zaškrtávací políčka se nacházejí ke konci formuláře.
  5. Řekněme, že jste si formulář prohlédli, a teď byste se potřebovali vrátit k editačnímu poli pro křestní jméno, které je blízko začátku stránky. Stačí stisknout navigační horkou klávesu E a kurzor přejde přes konec stránky k prvnímu editačnímu poli Křestní *.

Z tohoto příkladu vidíte, jak je příjemné, když si můžete formulář prohlížet navigačními horkými klávesami, aniž by se zapnul formulářový režim. Je též skvělé, že se lze efektivně pohybovat přímo po určitých prvcích formuláře.

Poznámka: Ve výchozím nastavení JAWS při pohybu navigačními horkými klávesami do formulářového režimu nepřechází. Toto nastavení lze ale změnit. V další části se dozvíte jak.

Navigační horké klávesy ve formulářích při zapnutém automatickém formulářovém režimu

Pokud s formuláři pracujete často, můžete chtít, aby se formulářový režim zapínal i při pohybu pomocí navigačních horkých kláves. JAWS můžete nastavit tak, aby se přepnul do formulářového režimu, když navigačními horkými klávesami přejdete na formulářový prvek, a pak na něm po nastavený počet sekund setrváte.

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek a řiďte se následujícími pokyny, abyste si vyzkoušeli nastavení, kdy se při použití navigačních horkých kláves po několikasekundové prodlevě na formulářovém prvku zapne formulářový režim.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Stisknutím JAWSKey+V otevřete dialog Rychlá nastavení JAWS. Kurzor bude v editačním poli Hledat.
  3. Do editačního pole napište „prodleva“. Ve stromovém seznamu níže zůstanou jen položky, které obsahují toto slovo.
  4. Pomocí šipky dolů přejděte do stromového seznamu na položku Prodleva navigačních horkých kláves – nikdy ve skupině voleb Formuláře, Virtuální kurzor.
  5. Pomocí mezerníku nastavte volbu na 3 sekundy.
  6. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Rychlá nastavení se zavřou a změna se uloží.

Když se nyní při zapnutém automatickém formulářovém režimu budete ve formuláři pohybovat navigačními horkými klávesami, zapne JAWS formulářový režim vždy, když na formulářovém prvku setrváte 3 sekundy. Formulářový režim se zapne, jen když je aktuální formulářový prvek editační pole, seznam nebo rozbalovací seznam. Pamatujete si, proč se formulářový režim nezapíná u zaškrtávacích políček nebo tlačítek? Protože ta lze zaškrtávat nebo aktivovat pomocí mezerníku.

  1. Nyní se navigační horkou klávesou E pohybujte po editačních polích formuláře. Dejte si pozor, abyste ji vždy stiskli do tří sekund, abyste stále mohli používat navigační horké klávesy a nepřepnuli jste se do formulářového režimu. Pokud byste potřebovali prodlevu o něco delší, můžete ji v Rychlých nastaveních JAWS nastavit na maximálně pět sekund.
  2. Opakovaně tiskněte navigační horkou klávesu E, dokud nepřejdete do editačního pole pro křestní jméno. Tentokrát počkejte tři sekundy. Slyšeli jste, že po této době se ozval zvuk signalizující, že se zapnul formulářový režim?
  3. Nyní formulářový režim vypněte stiskem num plus. Uslyšíte zvuk, který ohlašuje, že formulářový režim je vypnutý.

Vidíte, že tato možnost může být pro uživatele, kteří s formuláři pracují často, užitečná! Nyní podle výše popsaných kroků vraťte nastavení zpět na hodnotu Nikdy.

TIP: Pokud chcete, aby se vždy, když navštívíte určitou doménu nebo skupinu webových stránek, jako jsou např. microsoft.com nebo freedomscientific.com, používalo toto nastavení, můžete nastavit zapínání formulářového režimu při pohybu navigačními horkými klávesami v osobních nastaveních pro WWW. Skupinu Osobní nastavení pro WWW najdete v Rychlých nastaveních JAWS pod možnostmi pro virtuální kurzor.

Zaškrtávací políčka a přepínače

Zaškrtávací políčko nebo přepínač, na kterém je virtuální kurzor, rychle zaškrtnete stiskem klávesy num lomeno. Je-li aktuálním prvkem zaškrtávací políčko, zaškrtne se, nebo se jeho zaškrtnutí zruší. Je-li aktuálním prvkem nezaškrtnutý přepínač, zaškrtne se. JAWS se nepřepne do formulářového režimu, takže můžete pokračovat ve čtení stránky. Zaškrtávací políčka a přepínače můžete také zaškrtávat, aniž byste zapínali formulářový režim, pomocí mezerníku.

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek a řiďte se následujícími pokyny, abyste si vyzkoušeli práci se zaškrtávacími políčky a přepínači.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Stiskem navigační horké klávesy A přejděte do první skupiny přepínačů. JAWS ohlásí: „Zboží v záruce, Ano přepínač zaškrtnuto, 1 z 2.“
  3. Pomocí šipky dolů přejděte ke druhému přepínači. JAWS ohlásí, že není zaškrtnutý.
  4. Stiskněte buď mezerník nebo num lomeno pro klik levým tlačítkem myši. Zaškrtnutí se přesune z prvního přepínače na druhý. Používáte-li myš, tak jen klikněte na druhý přepínač.
  5. Pomocí šipky nahoru se vraťte k prvnímu přepínači a ověřte, že již není zaškrtnutý.
  6. Šipkou dolů přejděte ke druhému přepínači a zkontrolujte, že ten zaškrtnutý je.

Všimněte si, že během tohoto cvičení se vůbec nezapínal formulářový režim. Navigační horkou klávesou A jste přecházeli na přepínače a mezerníkem jste je zaškrtávali, aniž byste museli vstupovat do formulářového režimu.

Rozbalovací seznamy

Když pomocí šipek přejdete virtuálním kurzorem do rozbalovacího seznamu, formulářový režim se automaticky nezapne. (Poznámka: Formulářový režim se může zapnout, když se u daného prvku, na který jste přešli virtuálním kurzorem, použije funkce automatického dokončování.) Pro změnu položky stiskněte Alt+šipku dolů, aby se rozbalil seznam dostupných voleb. Formulářový režim se zapne. Potom si šipkami vyberte požadovanou položku. Seznam dostupných možností pak sbalte stiskem kláves Alt+šipka nahoru. Zvolená položka je nyní vybraná v rozbalovacím seznamu a formulářový režim se opět vypne. Nyní klávesou Tab přejděte na další prvek. (Nebo pokračujte ve čtení pomocí šipek.)

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek a řiďte se následujícími pokyny, abyste si vyzkoušeli práci s rozbalovacím seznamem.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Stiskem klávesy C přejděte do rozbalovacího seznamu Zvolená akce.
  3. Šipkou nahoru přejděte k popisku prvku, který je vizuálně vlevo od rozbalovacího seznamu, zatímco z hlediska odečítače je o řádek výše. JAWS by měl říci „Zvolená akce“.
  4. Šipkou dolů se vraťte do rozbalovacího seznamu.
  5. Dalším stiskem šipky dolů přejděte pod rozbalovací seznam.

Všimněte si, že formulářový režim se po celou dobu nezapnul. Stále čtete pomocí virtuálního kurzoru.

  1. Stiskem šipky nahoru se vraťte do rozbalovacího seznamu.
  2. Klávesou Enter zapněte formulářový režim. Slyšíte zvuk, který signalizuje, že JAWS je ve formulářovém režimu? V tuto chvíli můžete pomocí šipek procházet dostupné volby v seznamu.

Poznámka: Když do rozbalovacího seznamu vstoupíte tímto způsobem, je v seznamu viditelná jen právě vybraná položka. Ostatní položky v tu chvíli nejsou zobrazeny.

  1. Stiskem num plus opusťte formulářový režim.
  2. Nyní to zkuste udělat jiným způsobem. Virtuální kurzor je stále na rozbalovacím seznamu. Teď stiskněte Alt+šipku dolů. Slyšíte, že se opět zapnul formulářový režim? Nyní se seznam voleb rozbalil, takže všechny položky jsou na obrazovce vidět. Pro výběr požadované položky ze seznamu opět použijte šipky nahoru a dolů.
  3. Až vyberete položku, kterou chcete nastavit, stiskněte Alt+šipku nahoru. Poté se stanou dvě věci. Zaprvé se sbalí seznam voleb a v rozbalovacím seznamu zůstane viditelná jen položka, kterou jste zvolili. Zadruhé se vypne formulářový režim. Opět uslyšíte zvuk, který to ohlašuje.

Chvíli u tohoto rozbalovacího seznamu setrvejte a procvičte si oba způsoby zapínání a vypínání formulářového režimu a výběr z dostupných položek seznamu. Nakonec stiskněte num plus, abyste se ujistili, že je formulářový režim vypnutý.

Vícevýběrové seznamy

Vícevýběrový seznam je druh seznamu, který umožňuje vybrat více položek. V příkladu rozbalovacího seznamu výše bylo možné vybrat v seznamu položek jen jednu. Ve vícevýběrovém seznamu je možné vybrat mezi dostupnými možnostmi více položek najednou.

Když používáte myš, můžete podržet stisknutý Ctrl a kliknout na libovolný počet položek ve vícevýběrovém seznamu. Ti, kdo používají klávesnici, musejí v Internet Exploreru klávesami Shift+F8 zapnout rozšířený označovací režim. V tomto režimu se můžete seznamem pohybovat nahoru a dolů a mezerníkem označovat tolik položek, kolik chcete. Opětovným stiskem mezerníku na dříve označené položce její označení zrušíte.

Poznámka: Ve Firefoxu není třeba zapínat rozšířený označovací režim. Více položek lze ve vícevýběrovém seznamu označit stejným způsobem, jakým se např. v Průzkumníku Windows označuje více souborů a složek. Tedy položky bezprostředně pod sebou označíte klávesami Shift+šipky nahoru a dolů a položky, které nejsou těsně pod sebou, pomocí kombinací Ctrl+šipky nahoru a dolů a Ctrl+mezerník.

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek. Chvíli se věnujte procvičování označování více položek ve vícevýběrovém seznamu, který ve formuláři je.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Stiskem klávesy C přejděte do vícevýběrového seznamu s popiskem Objednané zboží. Všimněte si, že se nezapnul formulářový režim, což je v pořádku. Nyní byste mohli do formulářového režimu přejít klávesou Enter, zatím to však nedělejte.
  3. Slyšeli jste hlášení JAWS, že klávesami JAWSKey+F1 můžete vyvolat nápovědu? Autor stránky zadal tomuto formulářovému prvku kontextovou nápovědu, která vám může poskytnout více informací. Stiskněte nyní JAWSKey+F1, abyste se dozvěděli, co vám kontextová nápověda řekne. Otevře se virtuální prohlížeč s textem, který vysvětluje, jak v Internet Exploreru zapnout rozšířený označovací režim. Až si tento text přečtete, zavřete virtuální prohlížeč stiskem klávesy Escape. Kurzor se vrátí do vícevýběrového seznamu Objednané zboží ve formuláři pro sledování zakázek.
  4. Stiskem šipky dolů vyjděte ze seznamu a přečtěte si jeho popisek Objednané zboží. Popisek je nad seznamem.
  5. Šipkou dolů se vraťte do seznamu.
  6. Dalším stiskem šipky dolů přejděte jeden řádek pod seznam. JAWS by měl přečíst popisek následujícího prvku Zboží v záruce.

Všimněte si, že když jste se virtuálním kurzorem pohybovali ve formuláři jen pomocí šipek, formulářový režim se nezapnul.

  1. Nyní se klávesami Ctrl+Home přesuňte na začátek stránky.
  2. Klávesou Tab procházejte formulářem. Všimněte si, že když přejdete do seznamu nebo rozbalovacího seznamu, formulářový režim se automaticky zapne a ozve se příslušný zvukový signál. Když klávesou Tab přejdete ze seznamu na přepínače Zboží v záruce, formulářový režim se automaticky vypne. JAWS vás o tom opět informuje příslušným zvukem.
  3. Klávesami Shift+Tab se vraťte do vícevýběrového seznamu Objednané produkty. Když do seznamu přejdete klávesou Tab nebo Shift+Tab, formulářový režim se zapne. Když se teď v seznamu budete pohybovat jen šipkou nahoru a dolů, bude vybraná jen jedna položka. Tato položka zůstane vybraná, když potom seznam opustíte klávesou Tab. Nyní ale zůstaňte v seznamu a pokračujte dalším krokem.
  4. V Internet Exploreru klávesami Shift+F8 zapněte rozšířený označovací režim. JAWS nic neřekne, když se ale potom začnete seznamem pohybovat nahoru a dolů, začne hlásit i neoznačené položky. To je pro vás známka toho, že je rozšířený označovací režim zapnutý. Ve Firefoxu stiskněte klávesu Ctrl a po celou dobu označování ji držte stisknutou.
  5. Mezerníkem nyní označte jakoukoli položku. (Ve Firefoxu se stále stisknutým Ctrl.)
  6. Šipkou dolů přejděte z položky, kterou jste právě označili, na následující položku. (Ve Firefoxu se stále stisknutým Ctrl.) Slyšíte, že JAWS u ní hlásí „neoznačeno“?
  7. Znovu stiskněte šipku dolů. (Ve Firefoxu se stále stisknutým Ctrl.) Slyšíte, že JAWS opět hlásí, že položka není označena?
  8. Stiskem mezerníku označte druhou položku. (Ve Firefoxu se stále stisknutým Ctrl.)
  9. Pomocí mezerníku pokračujte v označování či odoznačování libovolného počtu položek v seznamu. Položky v seznamu si můžete projít šipkami nahoru a dolů, abyste si ověřili, které jsou označené a které nikoli. (Ve Firefoxu se stále stisknutým Ctrl.)
  10. Až výběr položek dokončíte, přejděte klávesou Tab ze seznamu na přepínače Zboží v záruce. Formulářový režim se vypne a je to ohlášeno příslušným zvukem. Ale položky, které jste vybrali, jsou ve vícevýběrovém seznamu stále označené.

Poznámka: Když jste ve vícevýběrovém seznamu, můžete formulářový režim opustit také stiskem num plus nebo tak, že myší kliknete kamkoli na stránku, kde není formulářový prvek.

Poloautomatický formulářový režim

Některé vlastnosti formulářového režimu lze nastavovat. Budete možná raději místo automatického formulářového režimu používat klasický ruční formulářový režim. Nebo můžete také používat poloautomatický formulářový režim. Níže se podívejme na to, jak ho nastavit.

Používání Rychlých nastavení JAWS

Některé vlastnosti formulářového režimu můžete měnit v Rychlých nastaveních JAWS. Změny, které v Rychlých nastaveních provedete, JAWS automaticky ukládá.

Cvičení: Otevřete ukázkový formulář pro sledování zakázek a řiďte se následujícími pokyny, abyste si prohlédli některé možnosti, které můžete měnit v Rychlých nastaveních JAWS.

  1. Nejprve stiskněte Ctrl+Home, abyste měli jistotu, že jste na začátku stránky.
  2. Stisknutím JAWSKey+V otevřete dialog Rychlá nastavení JAWS. Kurzor bude v editačním poli Hledat.
  3. Do editačního pole napište „auto“. Ve stromovém seznamu níže zůstanou jen položky, které obsahují tento text.
  4. Pomocí šipky dolů přejděte do stromového seznamu na položku Automatický formulářový režim – Automatický ve skupině voleb Formuláře, Virtuální kurzor. Pro tuto volbu můžete nastavit tři hodnoty: Automatický, Poloautomatický a Ruční.
  5. Pomocí mezerníku nastavte volbu na Poloautomatický.
  6. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte. Rychlá nastavení se zavřou a změna se uloží. Kurzor se vrátí do ukázkového formuláře pro sledování zakázek.
  7. Pomocí šipky dolů procházejte prvky na stránce. Virtuální kurzor přejde na popisek Křestní.
  8. Šipkou dolů přejděte do editačního pole. Všimněte si, že formulářový režim se automaticky nezapnul.
  9. Pokračujte v pohybu po prvcích stránky pomocí šipky dolů. U každého formulářového prvku přejde virtuální kurzor nejprve na popisek a potom na samotný prvek. Všimněte si, že při procházení formuláře šipkami se neozývají různé zvuky ohlašující zapínání a vypínání formulářového režimu. To uvítají ti, kdo pracují s formuláři dlouho a tyto zvuky museli pořád poslouchat. S tímto nastavením jsou mnohem méně rušeni.
  10. Když se přesunete na editační pole, do kterého musíte zapsat text, tak formulářový režim zapněte klávesou Enter. Po zadání textu formulářový režim opusťte klávesou num plus.

Jakmile si na poloautomatický formulářový režim zvyknete, můžete si jej velmi oblíbit. Budete-li chtít nastavení automatického formulářového režimu vrátit zpět, proveďte to opět podle výše popsaných kroků. Až najdete položku Automatický formulářový režim – Poloautomatický, tak ji mezerníkem přepněte zpět na Automatický. Klávesou Tab přejděte na tlačítko OK a mezerníkem je stiskněte.

Popisky formulářových prvků

HTML jazyk umožňuje autorům webových stránek jednoznačně přiřadit formulářovým prvkům textové popisky. Když se přesunete na takový formulářový prvek, JAWS rozpozná popisek, který je prvku přiřazen a přečte jej. Pokud formulářovému prvku není žádný popisek jednoznačně přiřazen, JAWS se pokusí odhadnout, který text v blízkosti prvku je popiskem. To se mu nejlépe podaří, když je text umístěn přímo nad prvkem nebo vlevo od prvku.

Formuláře v PDF

Cvičení: Otevřete přiložený ukázkový formulář v PDF a pokuste se s ním pracovat postupy, které jste se naučili.

Seznam virtuálních vlastností HTML

Na chvíli se podívejte a vyzkoušejte si seznam virtuálních vlastností HTML, JAWSKey+F3. To je šikovný způsob, jak vytvořit seznamy mnoha položek, které se na stránkách vyskytují.