SumUp Air: přístupný platební terminál nejen pro nevidomé podnikatele

Doba pokročila. I zrakově znevýhodnění podnikatelé mají nyní možnost od svých zákazníků přijímat platby kartou. A to především díky revolučnímu platebnímu terminálu SumUp Air, který myslí i na nevidomé. Jak je to možné?

Každá větší a prestižní banka nabízí možnost pronájmu platebního terminálu. Nikdo ovšem nedovede zaručit ovládání těchto produktů nevidomou osobou. Na základě podrobného průzkumu se ukázalo, že je to skutečně pravda a žádná z tuzemských bank nevlastní přístupný platební terminál.

V podstatě není o čem dál diskutovat. Zrakově postižení podnikatelé mají prostě smůlu a musí se nadále spoléhat na hotovost, či transakce bankovním převodem. Bylo by tomu tak, kdyby se na trhu neobjevil revoluční produkt, který nemá v ČR konkurenta. Britská společnost SumUp vytvořila vlastní platební terminál SumUp Air, který zboural snad všechny možné bariéry na poli přístupnosti karetních transakcí v oblasti bankovnictví. Mimo dalších skvělých výhod je plně ovladatelný s odečítači obrazovek a tak ani nevidomí podnikatelé nejsou ochuzeni o přijímání plateb kartou. Navíc je vše velice intuitivní a nesmírně snadné. Obsluhovat tento terminál zvládne bez nadsázky i malé dítě. A co je na tom nejlepší je fakt, že na práci se SumUp Air nepotřebujete vůbec vidět.

Mobilní, skladný, pro každého

Samotný produkt nemá velké rozměry. Jedná se o nevelkou krabičku s dotykovým displejem, štěrbinou pro vložení platební karty a napájecím konektorem. Terminál se vejde do kapsy a používat ho můžete v podstatě kdekoli. V autě, kanceláři, na ulici či klidně i doma. Jediné, co potřebujete, je chytrý mobilní telefon a internetové připojení. Nezáleží na tom, jestli půjde o Android či iOS, terminál si rozumí s oběmi platformami. Přístupnost pro nevidomé ovšem zaručuji na 100 % na iOS, kde mám vše detailně ozkoušeno.

SumUp Air cílí především na drobné podnikatele, ale používat jej může skutečně každý. Kavárny, restaurace, zdravotnické služby, přepravní společnosti, kadeřnice apod. Tím, jak je mobilní a skladný, má nepřeberné množství využití. Já jej například mám v masérském salónu a klienti jsou z plateb kartou nadšeni.

Jak začít?

Zapomeňte na papírování, vše je řešeno kompletně online. Abyste mohli začít terminál od SumUp používat, musíte se nejdříve zaregistrovat na stránkách společnosti sumup vytvořením bezplatného uživatelského účtu. Objednáte si platební terminál, vyplníte osobní údaje a údaje společnosti, bankovní účet pro poukazování plateb a je v podstatě hotovo. Následně si nainstalujete mobilní aplikaci sumup do svého smartphonu, přihlásíte se k uživatelskému účtu a můžete začít fungovat.

Veškeré úkony provádíte přes mobilní aplikaci. Samotný terminál je pouhým doplňkem sloužícím k akceptaci karet a zpracovávání jednotlivých transakcí. Dalo by se říct, že jde o prodlouženou ruku smartphonu. V aplikaci SumUp nastavíte platební transakci a zákazník ji provede pomocí platebního terminálu. Může i bezkontaktně. Stačí kartou mávnout nad terminálem nebo ji přiložit k dotykovému displeji. Ozve se pípnutí a je hotovo. V mobilní aplikaci následně máte možnost poslat zákazníkovi elektronickou stvrzenku buď e-mailem či SMS. Záleží, co pro něj bude vhodnější. Nemusíte mít obavy. Všechny SMS poplatky v rámci zasílání stvrzenek jsou zdarma. Hradí je společnost SumUp. Stvrzenky slouží jako doklad o zrealizování platby.

Pokud k vám dorazí nevidomý zákazník, nacvakněte na terminál braillskou krytku, kterou můžete získat od společnosti SumUp zcela zdarma. Díky ní lze naťukat PIN na dotykovém displeji bez zrakové kontroly.

Mobilní aplikace SumUp je centrem všeho dění. Kromě zadávání transakcí můžete sledovat historii prodejů, refundovat platby v případě potřeby, ale dokonce si vytvořit i vlastní ceník roztříděný do kategorií stejně jako u pokladních systémů. Nastavování plateb je pak mnohem jednodušší. Zvolíte si kategorii, vyberete položku s cenou a nemusíte nic ručně vypisovat.

Kompletní správu svého účtu máte k dispozici i po přihlášení na webu SumUp.

Paušální poplatky neexistují

Banky si standardně účtují měsíční poplatky za provoz a pronájem platebního terminálu. Ty se mohou vyšplhat až k 1000 Kč a někde možná i výš. Tím pádem se platební terminál celkově dost prodraží, když k tomu přičteme ještě procentuální transakční poplatky ve výši dvou, ale i klidně pěti, šesti procent a víc. Záleží na bance, jak má nastaveny podmínky.

Při pořízení terminálu Sumup Air na paušální měsíční poplatky nemyslete. Neplatí se totiž. Investujete pouze do samotného platebního terminálu a následně hradíte jen drobný poplatek z každé transakce. Ten standardně činí 2,75 %, momentálně byl snížen na 1,95 %. Ohledně aktuální výše transakčního poplatku sledujte stránky SumUp.

Poplatek se strhává automaticky z každé transakce a při poukázání platby na váš bankovní účet je celková suma o něj zkrácena. Kompletní přehledy o zasílaných platbách dostáváte na svůj e-mail dle nastaveného intervalu. Ten si měníte sami po přihlášení ke svému účtu na webu SumUp. Můžete být informováni denně, týdně, měsíčně. Stejné možnosti platí i pro připisování plateb na váš bankovní účet. Začínal jsem s denním intervalem, teď jsem si nastavil týden. Nebavilo mě každý den sledovat historii bankovního účtu, jak se navyšovala o pár stovek. Dle mě je lepší, když dojde na účet větší suma za více transakcí týdně. Nicméně denní limit zasílání plateb je dobrý pro začátek, když si chcete ověřit funkčnost celého systému. Navíc každý měsíc dostáváte měsíční přehled o poukázaných platbách spolu s fakturou, kde je krásně vidět i celková suma transakčních poplatků. Tyto přehledy jsou platnými doklady a tím pádem jsou i daňově uznatelné. Nebojte se je tedy předat své účetní.

Zavřete oči a přijímejte platby kartou

Jako jediný svého druhu (alespoň co se týká ČR) nabízí platební terminál Sumup Air ještě jednu parádní vychytávku. Je kompletně přístupný pro odečítače obrazovek. To znamená, že s tímto terminálem zvládnou plně pracovat i nevidomí podnikatelé. Jak internetové stránky společnosti SumUp, tak především mobilní aplikace pro smartphone počítá s odečítací funkcí. Vše mám kompletně otestováno na iOS a v macOS s VoiceOverem.

Nevidomý podnikatel samostatně zvládne kompletní proces zprovoznění terminálu včetně registrace, aktivace uživatelského účtu a propojení terminálu s telefonem. Ovládání celého systému a mobilní aplikace k tomu rozhodně též patří.

Kompletní přístupnost pro nevidomého znamená, že zvládne řešit veškeré úkony, jako kdyby viděl na displej. Tím, že SumUp podporuje odečítač obrazovky, se nestane, že by se nevidomý prodejce při zadání transakce překlepl. Vše je mu vyčítáno hlasovým výstupem a má tedy řadu možností, jak kontrolovat nastavené transakce, ale i refundovat platby.

Pokud tedy narazíte na nevidomého obchodníka či podnikatele, který vám nabídne možnost platby kartou, nebojte se. Má platební terminál Sumup Air, se kterým se i vy zákazníci můžete cítit v bezpečí.

Jedinou drobnou nevýhodou, kterou v oblasti přístupnosti spatřuji, je nemožnost kontroly zadané transakce přímo na platebním terminálu. Vidícímu je to jedno. Ten si na displeji přečte, kolik bude platit, ale samotný terminál v sobě nemá žádný hlasový výstup. Pokud by nevidomý byl zákazníkem a chtěl přes terminál Sumup Air platit u vidícího prodejce, musel by mu ohledně transakce věřit. Samostatně si totiž na terminálu nedokáže překontrolovat konečnou sumu. Ale tohle v podstatě nešlo nikdy. A nevidomí lidé platí kartou už dlouho a celou záležitost nijak neřeší. Vždy se dá platba ověřit přímo v bankovnictví a v případě nejasností lze požádat prodejce o refundaci.

Navíc, požádá-li nevidomý zákazník prodejce o elektronickou stvrzenku, je mu zaslána buď SMS či e-mailem podle jeho vlastního rozhodnutí. Na ní najde vše podstatné, co se transakce týče, a tak si může tedy rovnou ověřit, že vše proběhlo podle platných regulí. V tom, že si nevidomý zákazník nedokáže přečíst konečnou sumu přímo na terminálu, osobně nevidím velký problém.

Tento drobný neduh se týká pouze nevidomých zákazníků, tedy plátců kartou. Ne nevidomých prodejců, kteří platby kartou přijímají. Nevidomému prodejci či podnikateli jsou veškeré informace, včetně konečné sumy o transakci, vyčteny v mobilní aplikaci SumUp při realizaci a zpracovávání platby odečítačem obrazovky.

Svojí propracovaností a dokonalostí především v oblasti přístupnosti, předčil platební terminál SumUp všechny bankovní instituce, působící v České republice. Zvláště pro nevidomé podnikatele či prodejce nemá tento produkt v ČR konkurenta a jde o jedinou možnost, jak mohou i nevidomí podnikatelé řešit platby kartou přímo na provozovně.

Terminál byl k dispozici na konferenci INSPO 2018 u stánku IT Gieb (nově GiebHelp servis s.r.o.), kde si ho všichni zájemci mohli vyzkoušet jak z pohledu prodejce, tak i zákazníka. Dokonce bylo možné zrealizovat testující karetní transakci.



platební terminálSumUp Air


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.