Stěžejní novinky Androidu 12: V hlavní roli design, bezpečnost a soukromí

Původně jsem se nechtěl pouštět do celkového popisu Androidu 12, jenž si stále drží nálepku poslední verze operačního systému od společnosti Google, jelikož mnoho jeho funkcí je prozatím dostupných exkluzivně jen pro mobily rodiny Pixel.

Nakonec jsem ale dospěl k rozhodnutí, že článek by si dvanácté vydání určitě zasloužilo, ale zcela záměrně se vyhnu novinkám, jež jsou určeny pouze strojům od Googlu.

Přípravy Androidu 13 jsou sice v plném proudu, avšak jeho dvanácté vydání stále vidíme jen na zlomku všech dostupných zařízení. Nám dobře známý problém roztříštěnosti platformy je tedy pořád s námi, ačkoli je nutno dodat, že v posledních letech došlo k výraznému zlepšení. Někteří výrobci začali softwarovou podporu konečně brát vážně a tak již úplně neplatí, že pokud chcete vlastnit nejnovější Android, je třeba „zahodit“ vaše původní zařízení a zakoupit nové.

Android 12 je velmi komplexním vydáním a dá se bez nadsázky říci, že systém konečně dospěl. Nabízí změny napříč celým prostředím, včetně kompletně přepracovaného designu, vyššího důrazu na soukromí, lepšího výkonu či rozmanitých možností přizpůsobitelnosti.

Pojďme se tedy společně podívat, jak se Googlu dvanáctá verze povedla.

Design a uživatelské prostředí

Od Androidu 5.0 Lollipop došlo k vůbec nejvýraznějšímu redesignu celého prostředí. Nové uživatelské rozhraní je založeno na zcela jiné filosofii, kterou Google nazývá Material You.

Jedná se o pokročilý tematický engine, jenž přizpůsobuje celé prostředí systému dle dominantních barev vaší tapety.

Toto je aplikováno na každý element v rámci systému, takže změny můžete pozorovat na zamykací obrazovce, panelu oznámení, nastavení, widgetech, ikonách, klávesnici, dobíjecích animacích – vlastně úplně kdekoli napříč celým prostředím Androidu, včetně aplikací, jež Material You podporují a umožňují automatickou změnu tématu.

Oznámení, zamykací obrazovka a UX

Změny rozhraní se však neomezují jen na dynamická témata a nový designový jazyk Material You.

Na zařízeních s Androidem 12 je vše zaoblenější, takže na vás prostředí působí hravějším dojmem. Příkladem jsou třeba obrovské hodiny v rámci zamykací obrazovky, jestliže zrovna nemáte žádná oznámení. Pokud na vás notifikace čekají, hodiny se inteligentně přesunou do levého horního rohu displeje, tak aby oznámením uvolnily místo.

Nedotčena nezůstala ani obrazovka pro zadání kódu PIN, která nově přichází s kulatými tlačítky a jednobarevným pozadím. Panel oznámení ztratil svou průhlednost a nyní notifikace organizuje v zaoblených bublinách rozdělených do stejných skupin jako dříve: konverzace, oznámení a tiché.

Rychlé přepínače Wi-Fi a mobilních dat sdružuje ikona s názvem Internet. Jestliže v rámci Androidu 12 chcete ovládat internetové připojení, je nutné nejprve klepnout na tuto ikonku a teprve poté se zpřístupní požadované volby.

Součástí těchto redesignovaných prvků je také menu pro vypnutí zařízení, kdy došlo k návratu do jeho původní podoby před vydáním Androidu 11. Nově nabídne pouze vypnutí, restartování a stav nouze.

Google Pay a funkce pro ovládání chytré domácnosti jsou pak umístěny ve spodní části zamykací obrazovky nebo v rámci rychlých nastavení na panelu oznámení.

Co se týče dlouhého stisku tlačítka „power“, tak se zde Google inspiroval od jiných výrobců, například společností Samsung. Ta už totiž poměrně dlouho nabízí pod zapínacím tlačítkem vyvolání své hlasové asistentky Bixby.

Z „šestkových“ Pixelů tedy zcela a patrně definitivně zmizela možnost vyvolání hlasového asistenta tlakem na boky zařízení a byla nahrazena delším přidržením zapínacího tlačítka. Zřejmě se tedy budeme u nových telefonů s tímto potkávat čím dál častěji, u těch starších Google výrobcům ponechává možnost volby.

Jestliže potřebujete vyvolat klasické menu pro vypnutí, stačí stisknout kombinaci tlačítek „power“ a volume plus.

Nové funkce

Univerzální vyhledávání

Ačkoli je Android 12 primárně zaměřen na změny designu, přináší také několik nových funkcí. Tou nejvýraznější je patrně univerzální vyhledávání, které Google po letech oprášil. Vzpomínáte si na dávná zařízení, která ještě měla dedikované fyzické tlačítko pro vyhledávání? Nové vyhledávání je přístupné skrze švihnutí nahoru v rámci domovské obrazovky, které vyvolá seznam aplikací, v němž je nutné klepnout na vyhledávací lištu.

Můžete vyhledávat nejen v názvech aplikací, ale také v kontaktech nebo v nastavení.

Režim jedné ruky

Nový režim pro jednu ruku je dalším skvělým doplňkem, zejména na telefonech tak velkých, jako jsou Pixely 6 a 6 Pro. Můžete jej povolit v nastavení systému v části Systém -> Gesta -> Režim jedné ruky. Aktivuje se roztahovacím gestem úplně dole na obrazovce, přímo tam, kde je navigační lišta. Když to uděláte, horní část obsahu se stáhne dolů doprostřed obrazovky, takže se snadno dostanete do nabídek menu nebo do adresního řádku Chromu.

Chcete-li se vrátit ke standardnímu ovládání, přejeďte prstem nahoru nebo klepněte na prázdnou oblast v horní části obrazovky. Pokud se vám to zdá povědomé, je to proto, že Google v podstatě zkopíroval řešení Applu 1:1.

Oprávnění

Android 12 představuje nový panel Privacy Dashboard, jenž zobrazuje, které aplikace získaly za posledních 24 hodin přístup k oprávněním vašeho zařízení. V hledáčku této nové funkce je zejména poloha, mikrofon a kamera. Můžete si zobrazit časovou osu, kdy přesně jednotlivé aplikace přistoupily ke kterým datům, a existují zkratky pro skok přímo do přehledu oprávnění aplikace, kde můžete okamžitě vypnout vše, co se vám nelíbí. Zobrazení můžete rozbalit, abyste viděli veškerá oprávnění: Tělesné senzory, kalendář, protokoly hovorů, kontakty, soubory a média, zařízení v okolí, telefon, fyzická aktivita a SMS.

Google také znatelně vylepšil nastavení polohy. Je možné dát aplikacím přístup pouze k vaší přibližné poloze, což je užitečné pro služby, jako jsou aplikace pro počasí, které nepotřebují přesně vědět, kde se zrovna nacházíte.

Pak jsou tu nové rychlé přepínače nastavení na panelu oznámení, které vám umožní vypnout přístup ke kameře a mikrofonu pro všechny aplikace v telefonu najednou, globálně. To je doplněno o nové indikátory mikrofonu a kamery, které se objeví v pravém horním rohu obrazovky, kdykoli k nim přistoupí nějaká aplikace. Poté, co se vám zobrazí malá ikona mikrofonu, fotoaparátu nebo obou, zůstane zelená tečka trvale viditelná, dokud aplikace nepřestane používat dané oprávnění.

Android Private Compute Core

Private Compute Core systému Android 12 je funkce, která existuje ve vlastním samostatném a zabezpečeném prostoru, kde mohou informace a data pro funkce řízené umělou inteligencí, jako jsou živé přepisy, Rozpoznávání Hudby a Rychlé Odpovědi, zůstat ve vašem zařízení namísto v cloudu.

Bezpochyby jednou z nejlepších funkcí Androidu je strojové učení, jež může Google využít k předvídání našeho dalšího kroku nebo ke studiu a učení se našim návykům. Počítače jsou vynikající v rozpoznávání opakujících se vzorců, a jakmile je nalezen způsob, jak tyto vzorce analyzovat, lze předpovědi použít k tomu, aby věci plynuly rychleji a spotřebovaly méně zdrojů.

To je skvělé, ale představa, že váš telefon posílá podrobnosti o každé maličkosti, kterou uděláte, na server, kde se mají analyzovat, je trochu strašidelná. Proto je žádoucí přesunout co nejvíce „učení“ přímo do vašeho zařízení a dělat to tak, aby data, která jsou shromažďována, a to, co se „učí“, zůstala výhradně na vašem zařízení. Zde vstupuje do hry Private Compute Core systému Android 12.

V současné době zahrnuje Private Compute Core tři funkce: Živý Přepis, Rozpoznávání Hudby a Rychlé Odpovědi.

Private Compute Core sjednocuje stávající funkce s prostorem uvnitř telefonu vyhrazeným pro ukládání dat odděleně od čehokoli jiného. V případě potřeby může operačnímu systému zpřístupnit příslušná data. Když například povolíte živé přepisy, software, který „naslouchá“ vašemu zvukovému streamu a převádí ho do textu v reálném čase, by to nikdy neměl dělat způsobem, který by tento zvukový stream mohl zpřístupnit někomu jinému. Místo toho, s vlastním bezpečným prostorem pro práci, může zpracovat data a vrátit výsledek do systému, aby vám mohl nabídnout přepis, jenž jste požadovali.

Private Compute Core je další součástí Androidu 12, která ukazuje, že Google se zavázal k tomu, aby Android více zohledňoval soukromí. Samozřejmě, Android ještě není úplně tam, kde by měl být, co se týče ochrany všech našich dat, ale kroky jako tento jsou správně nasměrovány.

Android System Intelligence

Android System Intelligence je systémová součást v rámci Private Compute Core, která pohání inteligentní funkce Androidu 12 a zároveň udržuje vaše data v soukromí. Android System Intelligence nabízí funkce jako:

  • Živé titulky: Automatické titulky pro média.
  • Aktivní režim displeje: Když se na něj díváte, obrazovka se nevypne.
  • Inteligentní automatické otáčení: Detekuje orientaci, ve které držíte telefon.
  • Vylepšené kopírování a vkládání: Usnadňuje přesun textu z jedné aplikace do druhé.
  • Předpovědi aplikací ve spouštěči: Navrhne aplikaci, kterou byste mohli potřebovat jako další.
  • Správa oznámení: Přidá k oznámením tlačítka akcí. Akční tlačítka mohou například přidat trasu k místu, pomoci vám sledovat zásilku nebo přidat kontakt.
  • Inteligentní výběr textu v celém systému: Usnadňuje výběr a práci s textem. Například klepnutím a přidržením adresy ji můžete vybrat nebo jedním klepnutím zkontrolovat trasu.
  • Propojit text: Změní text v aplikacích na odkazy.
  • Živý překlad: Překládá živé textové konverzace a video.
  • Hledání aplikací: Je možné rychle najít konkrétní aplikaci.
  • Hlasové zadávání: Diktujte text hlasem pomocí hlasového zadávání na Gboardu.
  • Now Playing: Rozpoznávání hudby kolem vás.

Herní režim

Na rozdíl od herních funkcí jiných výrobců, které jsou již dlouho k dispozici, je nový herní panel od Googlu stále poměrně chudý a upřímně řečeno, má dost omezené použití. Při hraní her se zobrazuje jako stálý plovoucí panel, po kterém se můžete pohybovat, jak potřebujete, i když docela často narušuje navigaci gesty, pokud ji využíváte. V samotném řídicím panelu je možné k plovoucímu panelu přidat až tři další možnosti: jednu pro snímky obrazovky, druhou pro videozáznamy a třetí reprezentuje počítadlo FPS. K dispozici je i tlačítko „nerušit“ pro rychlé zastavení příchodu nových oznámení.

Dostupná je také zkratka pro zahájení živého přenosu vaší herní relace na YouTube přímo z mobilních zařízení.

Dashboard také přidává možnosti optimalizace pro několik titulů, které vám umožní vybrat si mezi obětováním výdrže baterie pro co nejlepší výkon a hraním bez přístupu k zásuvce co nejdéle. Vývojáři však musí nejprve implementovat podporu, aby to korektně fungovalo.

Hibernace aplikací

Android 12 zavádí novou funkci s názvem Hibernace aplikací. Hibernace aplikací umožňuje přepnout aplikace do stavu „hibernace“, pokud nejsou aktivně používány. Aplikace, které jsou uvedeny do stavu hibernace, optimalizují využití úložiště a jejich oprávnění jsou dočasně odebrána.

Aplikace, které se několik měsíců nepoužívají, budou uvedeny do tohoto stavu automaticky. Uživatelé mohou tuto funkci rychle zapnout nebo vypnout, pokud nechtějí, aby jejich nepoužívané aplikace přešly do režimu spánku. Chcete-li dostat aplikaci z režimu spánku, stačí ji normálně spustit.

Hrej, už když stahuješ

„Play as you download“ je nová služba nabízená Google Play, která „umožní uživatelům začít hrát během několika sekund, zatímco se herní tituly stahují na pozadí“. Existuje jednoduchý důvod, proč Google vyvinul tuto novou funkci. Uživatelé chtějí začít hrát hned, ale jak se kvalita her neustále zlepšuje, jejich velikost se zvětšuje, což vede k dlouhému a nudnému stahování, vysvětluje Google.

Google uvádí, že „play as you download“ je k dispozici všem vývojářům, kteří publikují aplikace a hry prostřednictvím Obchodu Play, a že po implementaci jsou hry připraveny ke spuštění minimálně 2krát rychleji, než dříve. Zlepšení může být v některých případech docela dramatické, přičemž Google tvrdí, že načítání her o velikosti 400 MB trvá pouhých 10 sekund, namísto několika minut.

Tuto novou funkci mohou využívat pouze zařízení s nejnovější verzí systému, jelikož tato vychytávka je přímo implementována do jádra Androidu 12“. Google pod kapotou „play as you download“ využívá incremental File System Android, speciální linuxový virtuální souborový systém, který umožňuje spouštění programu, zatímco jeho binární a zdrojové soubory jsou stále zpracovávány.

Pár postřehů a závěrečné hodnocení

Android 12 je bez pochyby největším krokem vpřed za posledních několik let. Od dob Lollipopu systém víceméně vždy přinesl jen pár nových funkcí, vyšší úroveň zabezpečení, avšak jeho designový jazyk dlouho mlčel a vzhled systému se v podstatě až na drobnosti neměnil.

Kromě designových inovací nám ale „dvanáctka“ přinesla také mnoho novinek v oblasti soukromí a bezpečnosti uživatelů. Tady je jasně vidět, jakým směrem se chce v budoucnu Google ubírat a v tomto ohledu rozhodně nezapře inspiraci svým „jablečným“ konkurentem.

Spousta novinek je bohužel prozatím určena výhradně pro zařízení Pixel, je však více než pravděpodobné, že Google v tomto ohledu časem poleví a dá je k dispozici také ostatním výrobcům.

Abych ještě ztratil pár slov ohledně přístupnosti, tak mě zaujala volba velmi tmavého režimu zobrazení, kdy je obrazovka ještě tmavější, než je aktuálně nastavený minimální jas. V rámci aplikace TalkBack je nově dostupná funkce přizpůsobení indikátoru zaměření, kdy si můžete vámi preferovanou barvou zvýraznit položku, která má aktuálně fokus. Na výběr je červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a šedá.

Jelikož už nám „třináctka“ pomalu klepe na dveře, bylo by více než žádoucí, aby si všichni výrobci pospíšili s aktualizacemi a poté se mohli zaměřit na systém nový.


Článek Stěžejní novinky Androidu 12: V hlavní roli design, bezpečnost a soukromí vyšel původně na webu Android bez zraku.



AndroidAndroid 12


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.