Staňte se tvůrcem obsahu na internetu

V poslední době se ze mě stává internetový tvůrce. Nejdříve došlo k oživení mého YouTube kanálu, později jsem dokonce začal publikovat prémiový obsah za předplatné. Obojí se k mému překvapení a potěšení chytlo, zájemci přibývají. Zároveň se začínají rojit dotazy, jak mohu takto publikovat se zrakovým postižením bez natáčení videí na YouTube, případně jak funguje publikace za předplatné.

Nastal další běh Agory – vzdělávací akce pro osoby se zrakovým znevýhodněním v oblasti moderních technologií – a mě napadlo, že střípky z mé tvůrčí činnosti mohu zájemcům poodhalit v rámci workshopu, kde se dozví:

  • Jak nahrávám audio a jak následně publikuji na YouTube
  • Stručně o jazyku Markdown, který zásadně usnadňuje formátování textů
  • O službách, kde můžete odebírat tvůrčí obsah za předplatné, ale kde si zároveň můžete vlastní tvorbou vydělávat

Podstatné informace z workshopu vám nyní nasdílím. Odkazy na aplikace, o kterých bude řeč – včetně mého YouTube kanálu, portálu, kde publikuji tvorbu za předplatné – najdete v závěru.

Publikace na Youtube

Zkoušel jsem publikovat v podcastových aplikacích. Ukázalo se však, že YouTube je z nějakého důvodu populárnější a odběratelé na YouTube přibývají mnohem rychleji než v jednotlivých aplikacích pro publikování podcastů. Zbývalo vyřešit, jak na YouTube publikovat, když nevidíte a nechcete bojovat s natáčením videí. Jde to vůbec?

K mému překvapení jde. A dokonce velmi snadno. Jednoduchá cesta však nemusí být pro každého. Při svém pátrání jsem objevil stránku Tunes to tube, kam se stačí přihlásit Google účtem, nahrát audio, stiskem jednoho tlačítka jej překonvertovat na video, vepsat název, popis a publikovat. Potíž je v tom, že když přesáhnete určitou velikost audio souboru, myslím, že je to 20 MB, musíte si zaplatit za možnost nahrávání souborů ve větší velikosti. Tarify jsou různé a záleží, který z nabídky vám bude nejvíce vyhovovat.

Řešení celé situace bylo jasné hned od začátku. Trvalo mi ale nějakou dobu než jsem objevil způsob, jak ho dosáhnout. Abyste mohli na YouTube publikovat bezplatně audio, musíte z audia udělat video. Výsledný postup je tedy následující:

  • Nahrajete audio, vhodně ho sestříháte do finální podoby
  • Najdete odpovídající konvertor, který z audia udělá video
  • Následně video nahrajete na YouTube

Pokud bychom se bavili o práci na iPadu nebo na iPhonu, k publikaci na YouTube mi stačí tyto nástroje:

  • Mobilní aplikace Just Press Record pro nahrání audia na iPhone
  • Mobilní aplikace Hokusay 2 pro úpravu audia na iPadu nebo rovnou pro nahrání audia na iPadu nebo iPhonu
  • Mobilní aplikace Média Convert pro konverzi audia na video
  • Mobilní aplikace YouTube pro publikaci videa
  • Profilová fotka, aby bylo něco v záhlaví publikovaného příspěvku

Just Press Record, Hokusay 2, Média Convert, jsou placené nástroje. Jejich cena však není nijak závratná, celkově byste se měli vejít do tisícovky. Pokud chcete tvořit, tato drobná investice za to stojí. Platby jsou jednorázové, nejde o předplatná.

Drobnou nevýhodu může představovat uživatelské rozhraní v angličtině, navíc mírně komplikovanější na ovládání pro vás pravděpodobně bude aplikace Hokusay 2, díky které můžete audio různě stříhat a editovat podle potřeby. Hokusay je však zcela přístupný nástroj a obsahuje rozsáhlý manuál, podle kterého se vše podstatné dá naučit – chce to jen trpělivost a vytrvalost.

Při publikaci na YouTube je podstatné audio překonvertovat na video, je však jedno jakým způsobem. Proto pokud vám nevyhovuje iPad nebo iPhone, věřím, že odpovídající způsoby budou existovat i pro Android a Windows, jen to bude chtít možná trochu hledat. Ale stejného výsledku dosáhnete na všech platformách.

Jazyk Markdown

Pokud často píšete nějaké texty a články, tuto vychytávku nejspíše oceníte. Znáte jazyk Markdown? Tento jazyk zásadně zjednodušuje formátování textů. Při psaní stačí vkládat do textu určité znaky, které si nejdříve samozřejmě musíte osvojit. Pokud to zvládnete, odpadá vám složité formátování přes běžné textové editory, protože text se automaticky naformátuje právě vpisováním těch určitých znaků.

Když třeba napíšete znak pro mřížku, dáte mezeru, napíšete text a dáte Enter, text za mřížkou je brán jako nadpis první úrovně. Pokud napíšete hvězdičku, dáte mezerník a text, tvoříte odrážkový seznam. A takto bych mohl pokračovat dlouho. Osobně navrhuji navštívit Google, vyhledat jazyk Markdown a přečíst si pár článků, které na vás vyskočí. Vše brzy pochopíte. Také si můžete přečíst článek Poznejte psaní v jazyku Markdown.

Existují textové editory, které přímo umožňují zápis v jazyce Markdown. Když přímo do textu vkládáte konkrétní Markdown značky, text se rovnou formátuje. Jakmile dopíšete, výsledný text klidně exportujte do MS Wordu a formátování zůstane zachováno.

Na iPadu používám pro psaní v jazyce Markdown buď Drafts nebo Ulysses – o editoru Ulysses píšu detailně v článku Ulysses, nadčasový, přístupný textový editor pro iPhone, iPad, Mac.

Placená tvorba

V poslední době nastává rozmach placené tvorby. Tvůrci začínají publikovat obsah, který vám zpřístupní pouze za předplatné – a ne jen tak zdarma. Pro někoho nepochopitelné, ale začíná to být nová realita. Není divu. Za sebe mohu konstatovat, že vytvořit kvalitní textový článek, aby měl hlavu a patu, či propracované video nebo audio podcast, není opravdu jednoduché. A když si s tím tvůrci dají tu práci, očekávají odměnu od svých čtenářů, posluchačů, podporovatelů, předplatitelů. Částky za předplatné v tomhle směru nebývají nijak vysoké, pohybují se v řádech sto korun, ale i tak. Všechno se platit nedá a je důležité zvažovat, do čeho se investice vyplatí a do čeho ne.

Tvůrců, kteří nabízejí svou tvorbu za předplatné, přibývá. A tak není divu, že jsem musel vyzkoušet, jak tento nový trend funguje. Osobně publikuji už dlouho a je příjemné vědět, že netvoříte jen tak, ale že existují lidé, kteří vaši tvorbu dokáží finančně ocenit. S placenou tvorbou jsem začal před rokem a slaví úspěch. Osobně mě velice těší, že mám podporovatele, které můj obsah baví konzumovat a nevadí jim poslat mi měsíčně nějakou tu finanční odměnu. Vnímám to tak, že má tvorba dává někomu opravdový smysl, je pro něj užitečná a přínosná. Hned mám nový elán tvořit dál a v této dovednosti neochabovat.

Existuje mnoho portálů, kde můžete publikovat a zároveň tím vydělávat. V ČR patří mezi nejznámější Herohero nebo Forendors, z nichž každý má svá pozitiva i negativa. Navrhuji prozkoumat oba a zvolit si ten, který vám bude nejvíce pasovat. Osobně preferuji Forendors, jelikož nabízí mnohem více funkcí než Herohero, má přívětivé uživatelské rozhraní jak pro tvůrce, tak pro jednotlivé odběratele placeného obsahu; taktéž disponuje ochotnou, vstřícnou zákaznickou podporou. Svých tvůrců si váží a neustále přidává různé užitečné inovace, dokonce má i vlastní mobilní aplikaci a tvůrci mohou audio obsah propojit rovnou se Spotify.

Portál Forendors však podle mě dosud nenabízí mnoho zajímavého obsahu, v tom vládne Herohero. Bude to nejspíš proto, protože běží déle než Forendors a mnozí tvůrci začali publikovat právě na Herohero. Osobně mi však Herohero nevyhovuje ani nabídkou funkcí, ani platbou v eurech, ani uživatelským rozhraním, které je nepřívětivé a celkem i nepřístupné pro osoby se zrakovým postižením.

Oba dva portály jsem podrobil detailnímu zkoumání. Ostatně poslechněte si mé podcasty na tohle téma a posuďte sami. Celkově mají tyto dvě epizody téměř 3 hodiny, ale stojí za poslech.

Dodatek ke zkoumání Forendors

Od nahrání podcastu ohledně zkoumání Forendors jsem objevil nové skutečnosti, které nejsou v podcastu uvedeny. Naleznete je níže:

  • Práce s kategoriemi je možná v operačním systému Windows s odečítačem obrazovky NVDA. NVDA jako jediný odečítač detekuje nabídku s možnostmi práce s kategoriemi, jako je odstraňování, přejmenovávání či mazání.
  • Platební kartu v peněžence a faktury mají uloženy uživatelé, kteří Forendors používají už delší dobu. Uložená karta slouží pro úhradu dříve nastavených předplatných. Veškeré nové platby a předplatné na Forendors podléhají platební bráně GoPay a zvolené platební metodě. Nové platby v rámci Forendors už nejsou závislé na kartě uložené v sekci Peněženka a faktury.

Jak to funguje s předplatnými?

Protože placená tvorba začíná přibývat ve všech odvětvích, časem i vy nejspíše narazíte na nutnost předplatného odebíraného obsahu. Hodí se tedy vědět, jak ve většině případů předplatné funguje:

  • Platíte měsíčně, někdy i v delším horizontu – záleží na nastavení tvůrce.
  • Předplatné můžete kdykoli zrušit, přístup k placenému obsahu máte však až do termínu další platby.

Když tedy narazíte na měsíční předplatné a uhradíte jej, další platba se vám strhne za měsíc. Pokud vás placený obsah neosloví, klidně předplatné zrušte ještě v ten den, kdy jste si ho pořídili. Přístup k placenému obsahu však budete mít až do konce předplaceného období, tedy dokud neuplyne předplacený měsíc. Příklad – zaplatíte k dvacátému červenci, předplatné za dva dny zrušíte. Přístup k obsahu vám zůstane až do dvacátého srpna. Pokud si předplatné ponecháte, dvacátého srpna se strhne další platba.

Osobně se tedy nebojím předplatné zkoušet. Pokud mě nějaký obsah osloví, předplatím, když zjistím, že to není nic moc, předplatné ruším. Pokud mě tvůrce do konce předplaceného období nepřesvědčí, že předplácet si ho stojí za to, předplatné se mi znovu neobnoví. Nemusíte mít tedy obavy, že když si jednou předplatné pořídíte, že se ho nezbavíte. Stačí jej zrušit a další platba se nestrhne.

Jak si tvorbou vydělávat?

Abyste mohli za svoji tvorbu získávat finanční odměnu, bez živnostenského listu to nepůjde. Stačí volná živnost na publikační činnost. Počítejte však s tím, že veškeré výdělky musíte reálně danit. Pokud dosud nepodnikáte v jiném oboru, publikaci za peníze zvažte. Já si jen rozšířil živnost.

Následně je proces jednoduchý. Když máte odpovídající živnost, zvolte si portál, kde chcete publikovat. Založte si účet jako běžný uživatel a vyplňte profil tvůrce včetně fakturační adresy, čísla účtu pro zasílání peněz a IČA – identifikačního čísla osoby, které získáte spolu s živnostenským oprávněním. Jakmile máte vše hotovo, stačí vymyslet, co budete publikovat a můžete bez obav začít.

Důležité odkazy

Aplikace pro publikaci na YouTube

Má tvorba



AgoraForendorsHeroheronewsletterYouTube


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.