S iPadem po roce používání: Kdy raději sáhnout po notebooku? (3. díl)

Tento článek je třetím – a závěrečným – dílem seriálu s S iPadem po roce používání.

Kdy raději vytáhnete notebook?

Ze začátku tomu bylo velmi často. Postupně se závislost na používání notebooku začala zmenšovat až jsem se ocitl ve fázi, kdy notebook vytahuji skutečně v minimálních případech. Především ve chvílích, kdy narazím na omezení, které iPad přeci jen může některým lidem přinášet. Tím myslím, že odečítací funkce VoiceOver, kterou používám vzhledem ke svému kompletnímu zrakovému znevýhodnění tedy mé nevidomosti, narazí občas na své limity. Některá mobilní aplikace nebo internetová stránka není dostatečně s VoiceOverem přístupná nebo když mám dojem, že některé činnosti mi půjdou na notebooku o něco rychleji díky rozšířeným možnostem odečítače obrazovky, které třeba odečítač VoiceOver na iPadu zatím nenabízí. A nebo když si chci zahrát nějakou hru, která prostě a jednoduše není k dispozici pro iPad a nebo není na iPadu pro nevidomého uživatele přístupná.

V poslední době však notebook vytahuji jen ve chvílích, když narazím na nepřístupné řešení na iPadu, chci si zahrát nějakou hru, která je dostupná jen na Windows, když testuji nějaký web stran přístupnosti nebo když si chci ověřit, jestli na notebooku nebude určité řešení lépe dosažitelné a ovladatelné než je tomu na iPadu.

A opravdu tomu tak někdy bývá. Určité mobilní aplikace na iPadu nemohu ovládat s odečítačem VoiceOver, protože není dbáno na přístupnost, VoiceOver spolehlivě nefunguje ani ve webovém rozhraní na iPadu, tak lovím notebook, kde vše na webu s jiným odečítačem obrazovky než VoiceOver třeba s NVDA, funguje bez komplikací. Bývá to i obráceně, kdy není ovladatelný web na notebooku s NVDA, ale na iPadu s VoiceOverem je práce s mobilní aplikací, která náleží ke stejné službě, velmi přístupná, příjemná, pohodlná, rychlá. Vyplatí se to střídat. K něčemu využívat iPad, k něčemu zase notebook.

Po roce používání iPadu však docházím k závěru, že práce s iPadem bývá mnohdy pohodlnější než s notebookem. Ten mi v některých situacích především v ovládání operačního systému, při práci s daty, soubory a adresáři nebo na rozsáhlých internetových stránkách, připadá nyní pomalejší a těžkopádnější než práce na iPadu v mobilních aplikacích, kde jsou některé úkony snadněji dohledatelné a řešitelné. Navíc notebooky bývají těžší a zabírají více místa než lehký a skladný iPad, který se mi lehce vejde do příruční tašky na rameno.

Na kolik vás přišel iPad?

Samotné zařízení i s hardwarovou klávesnicí kolem třiceti tisíc korun. Vychází to podobně, jako slušně výkonný notebook s operačním systémem Windows nebo MacBook od Applu v základní konfiguraci. Existují i levnější varianty iPadu než mám já, ale pro mě by byla levnější varianta nedostačující. Zvláště, když jsem počítal s tím, že budu iPad chtít využívat na maximum stejně jako notebook.

Doporučil byste zákazníkovi v současnosti MacBook?

Neříká se mi to lehce, ale nedoporučil. S Apple produkty pracuji víc jak deset let a přístupnost MacBooku s odečítačem obrazovky VoiceOver se při porovnání s odečítači v operačním systému Windows, razantně zhoršila. S každou aktualizací operačního systému macOS v MacBooku, očekávám zlepšení, ale to je zatím bohužel v nedohlednu.

Tak to vnímám já. Ale znám i mnoho nevidomých uživatelů MacBooků, kteří tento neduh nepozoruji vzhledem k činnostem, které s MacBookem řeší. Mně osobně však aktuální stav přístupnosti MacBooků nevyhovuje a postupně si osvojuji zase práci s Windows. Ale samozřejmě když po mně jako dodavateli kompenzačních pomůcek bude chtít zákazník MacBook, dodám ho. S tím nemám problém. Nicméně delší dobu též dodávám i notebooky s Windows s odečítači obrazovek NVDA nebo Jaws. Takže každý si může vybrat podle potřeby.

Nestačí vám iPhone, když má podobné funkce jako iPad?

Taky jsem nad tím takto před pořízením iPadu uvažoval. Ale ne, nestačí. I když mám na iPhonu mnoho aplikací stejných jako na iPadu, využívám telefon spíše pro komunikaci a na cestách, iPad však využívám téměř jako notebook. Takto masivně zatěžovat iPhone na cestách, ale ani v domácím nebo pracovním prostředí, nechci. Už především proto, aby mi co nejdéle vydržel na baterku a zbytečně nebyl blokován pro důležité hovory a zprávy.

Znám však uživatele, kteří si k iPhonu dokoupili hardwarovou klávesnici, aby práce s ním pro ně byla snadnější. Zkouší využívat iPhone jako iPad. Někomu to takto může stačit, ale mně by tento způsob nevyhovoval.

Co na iPadu nejvíce oceňujete?

  • Jednoduchost ovládání
  • Synchronizaci dat mezi mobilními aplikacemi na iPhone a iPadu
  • Práce s mobilními aplikacemi je mnohdy jednodušší než práce s internetovými stránkami
  • Skladnost, lehkost, přenositelnost, rychlá řešení různých situací
  • Mnoho věcí se mi s iPadem zjednodušilo a zrychlilo. Mohu pracovat a bavit se kdekoli bez přetěžování a zbytečného blokování telefonu, kdybych jej využíval na maximum stejně jako iPad

Jak dlouho vám trvalo zvyknout si na iPad?

Několik měsíců. Bylo to velice náročné hledat odpovídající alternativy a postupy, ale stálo to za to.

Komu byste iPad doporučil a komu ne?

iPad bych doporučil každému, kdo nemá co ztratit. Pokud vás nic netlačí, rádi si hrajete, experimentujete a zkoušíte nové věci, je iPad zařízením přesně pro vás. Třeba v něm najdete zalíbení jako já.

iPad bych rozhodně nedoporučoval tomu, kdo se nerad přeučuje na něco zcela odlišného, kdo nerad mění své zažité postupy, kdo nemá čas na hraní a experimenty. Musí naplno fungovat v práci nebo při studiu a nemá dostatek času hledat alternativy aktuálně využívaných řešení.

Co byste vzkázal závěrem?

Vzdělávejte se, inovujte, experimentujte. Obohatí vás to a kdo ví. Třeba objevíte řešení, která vám budou více vyhovovat než ta současná.


S iPadem po roce používání (seznam dílů)



AppleiPadS iPadem po roce používání


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.