S iPadem po roce používání: Od notebooku k tabletové efektivitě (2. díl)

Dnes pokračujeme v našem třídílném seriálu s názvem S iPadem po roce používání. Tento text navazuje na jeho první díl, S iPadem po roce používání: Od skepse k závislosti.


Před rokem bych tohle nikdy netvrdil, ale dnes klidně. iPad se stal mým téměř hlavním zařízením, které používám k veškerým činnostem. A to jak v oblasti osobní tak i pracovní. Nesmírně oceňuji, že je iPad velmi podobný iPhonu a, že na něm zprovozním téměř všechny aplikace, které používám na denní bázi na iPhone.

Zvykl jsem si na podobu operačního systému iPadOS a na odlišnosti v ovládání od notebooku, prioritní používání mobilních aplikací před internetovými stránkami řady služeb. Preferuji ukládání dat na Cloud, což mi zajišťuje pravidelnou synchronizaci dat mezi více zařízeními. Z notebooku jsme zvyklí, že mnoho dat musíte stahovat do zařízení na disk a ukládat je do jednotlivých adresářů. Zbytečně si tak mnoha daty zaplňujete pevný disk. Na iPadu mi vyhovuje, že data stahuji přímo v rámci uživatelského rozhraní konkrétní mobilní aplikace, zpracuji je a rovnou mažu. Též si hodně rychle zvyknete na online využívání streamovacích služeb jako je Apple Music, Spotify, Youtube Music, Netflix. Tím vám odpadne stahování velkého množství hudby nebo filmů na disk, protože prostě buď posloucháte nebo sledujete online, případně stáhnete data v konkrétní aplikaci a až je nepotřebujete, tak je na dva kliky odstraníte.

Předplatné služeb se pro mě stalo rutinou. Když narazím na nějakou zajímavou aplikaci za předplatné nebo jednorázově za peníze, předplatím, koupím, vyzkouším a když nejsem spokojen, předplatné ruším nebo žádám Apple o vrácení finančních prostředků.

Zjistil jsem, že některé standardní nativní aplikace mi nevyhovují, a tak bylo nutné najít vhodné alternativy. Třeba na práci s texty používám aplikaci, která mě stojí tisícovku ročně, protože standardní Pages na práci s texty a dokumenty mi připadají složité na ovládání. Nahradil jsem i nativní aplikaci poznámky a další.

Za rok používání iPadu mohu s klidem tvrdit, že tohle zařízení používám k veškerým činnostem v osobní, ale též pracovní sféře. Na iPadu jsem schopen vykonávat téměř vše na co si vzpomenete. Díky rozmanitosti mobilních aplikací, které mají většinou jednodušší rozhraní než samotné internetové stránky, jsou na iPadu mnohé úkony rychlejší, pohodlnější a svižnější než na rozsáhlých webech některých služeb.

Postupem času při používání iPadu zjišťuji, že na něm zvládám dokonce i více věcí, než kdy na notebooku. Pomocí vhodných mobilních aplikací dokonce nahrávám audio, realizuji rozhovory s hosty, výsledné záznamy edituji, konvertuji na video a následně publikuji na Youtube. Velmi pohodlné je na iPadu též poslouchání audioknih, čtení digitálních titulů, vyhledávání a zjišťování informací, práce s bankovnictvím a jiné. K činnostem, ke kterým nejsou k dispozici mobilní aplikace nebo nejsou přístupné pro odečítač VoiceOver, využívám alternativy v podobě webových rozhraní. A když něco na iPadu nejsem schopen udělat, vytáhnu notebook.

Sečteno podtrženo. Lze na iPadu zvládat vše, co potřebujete. Jen to nebude hned, musíte se mnohé přeučit, nové naučit a najít odpovídající mobilní aplikace, které vám to umožní. Jsem už v takové fázi, že notebook nechávám ležet doma a cestuji výhradně s iPadem a iPhonem. Mám dokonce dojem, že s používáním iPadu se mi mnohé zrychlilo a zjednodušilo. A když zrovna nemám po ruce iPad, mnoho dat mám synchronizováno pomocí Cloudu, takže si je snadno zobrazím i na iPhone. Co chtít víc?

Co na iPadu zvládám v bodech?

  • Komunikaci s okolím
  • Vyhledávání a zjišťování informací
  • Tvorbu a editaci textů
  • Čtení digitálních knih, poslech audioknih, poslech hudby, rádií
  • Stahování dat z internetu a jejich následné zpracování podle potřeb
  • Publikaci sepsaných článků na internetové portály a můj blog
  • Veškerou pracovní agendu ohledně masáží a prodeje kompenzačních pomůcek
  • Řešení e-mailové korespondence včetně práce s přílohami
  • Správu souborů. Ukládání do adresářů, kopírování, přesouvání, posílání
  • Práci s datovou schránkou a bankovnictvím
  • Ovládání sociálních sítí
  • Správu svých internetových stránek v rámci administrativního webového rozhraní
  • Sledování TV a online streamovacích služeb

S čím jste při práci na iPadu nejvíce bojoval?

  • S orientací na dotykovém displeji, to však nakonec vyřešila hardwarová klávesnice
  • S hledáním vhodných mobilních aplikací pro pracovní účely
  • S ukládáním dat na Cloud

Budu se pravděpodobně opakovat. Ale s iPhonem získáte nespornou výhodu, když si pořídíte iPad. Nejen, že ovládání iPadu vám půjde tak nějak samo, ale díky provázanosti a podobnosti operačního systému, funguje mezi oběma zařízeními přímá synchronizace dat. Konkrétně tím myslím úvodní konfiguraci iPadu po vybalení z krabice. Když během úvodního nastavování přiblížíte iPhone do těsné blízkosti iPadu, nastavení z iPhonu se do iPadu přenese včetně mobilních aplikací, které používáte na iPhonu, takže iPad máte nastaven podle svých představ na pár kliknutí bez provádění složitých ručních zásahů.

A následně je vše hodně individuální. Já byl zvyklý využívat iPhone především pro komunikaci, vyhledávání informací, navigaci na cestách, práci s jízdními řády, objednávání jízdenek, k manipulaci s bankou, sociálními sítěmi. Občas jsem si na iPhonu pustil nějakou tu audioknihu nebo přečetl elektronickou digitální knihu, napsal poznámku, zadal událost do kalendáře. Nikdy jsem však iPhone nechtěl zatěžovat tolik co notebook, takže jsem si z něj nevytvořil vyloženě počítač v kapse.

O využívání iPadu jsem však smýšlel jinak a tohle zařízení bylo opravdu v plánu využívat téměř jako notebook, ne-li stejně. A protože iPhone měl svůj vlastní účel, notebook taky, bylo potřeba zjistit, co mi mohou iPhone s iPadem nadále nabídnout v oblastech osobního ale též pracovního využití. Po úvodní konfiguraci iPadu, bylo tohle zařízení na stejné úrovni jako iPhone, protože se do něj natáhla data a mobilní aplikace z iPhonu. Já však chtěl od iPadu mnohem víc.

Jak na iPadu řešit efektivní psaní textů a jejich následné formátování? Jak řešit administrativní úkony co se týče práce, jak odbavovat klienty na masáže, jak řešit online nákupy všeho druhu? Jak pracovat se soubory a adresáři? A hromada dalších otázek se mi honila hlavou.

Vy, kteří na stejné bázi využíváte iPhone, tak pro vás nic převratného. Pro mě však zcela neprobádaná oblast. Ze všeho nejdříve jsem prozkoumal mobilní aplikace, které mám na iPhonu, zároveň také na iPadu a zjišťoval, jak bude nejlepší je používat. Poté mi došlo, že některé nativní aplikace mi nevyhovují ať už svým uživatelským rozhraním tak samotným ovládáním. Bylo tedy nutné hledat alternativy.

Povětšinou jsem využil mobilní aplikace, které mám nainstalovány též v iPhonu, ale až do příchodu iPadu je používal minimálně. Třeba Google Drive na synchronizaci dat pomocí Disku Google, nativní aplikaci Soubory na práci se soubory a adresáři, Rohlík, Košík, Tesco, Alzu pro online nákupy, překladač Deepl, Safari internetový prohlížeč, Kalendář, Připomínky atd. Vše vyjmenovávat nebudu, to bychom tady byly dlouho.

Po osvojení práce s aplikacemi v iPhone, jsem začal hledat, jak iPad používat jako pracovní nástroj. Na iPhone jsem nikdy netvořil texty a neformátoval je. Bohužel se ukázalo, že nativní aplikace Pages mi vůbec nevyhovuje. Složité uživatelské rozhraní ne však nepřístupné, ale pro mě s komplikovaným ovládáním. Vše mi v Pages dlouho trvalo. Alternativu představoval Microsoft Word od Microsoftu v rámci předplatného 365. To však nebyla výhra vzhledem ke komplikacím v přístupnosti především při formátování obsahu. Nakonec vyhrála mobilní aplikace Ulysses, komplexní textový editor právě pro iPhone a iPad, který disponuje natolik rozsáhlými funkcemi jako Microsoft Word nebo nativní aplikace Pages. Jen má uživatelské rozhraní v angličtině a pokud nestudujete, zaplatíte za něj ročně 1000 Kč. Jde však o naprosto dokonalý a stoprocentně přístupný nástroj na tvorbu a formátování textů.

Další oříšek představovala práce s e-maily. Taková standardní běžná činnost. Na iPhone mi bohatě stačila nativní aplikace Mail. Nyní už však nestačí. Proč? Protože z nějakého důvodu občas nedochází ke zobrazování příloh u zpráv. Na iPhone mě to nikdy moc netrápilo, otevřel jsem si e-mail na notebooku, ale u iPadu se jednalo o nepřekonatelný problém. Jak situaci řešit? Jiným e-mailovým klientem. Došlo tedy ke zprovoznění Microsoft Outlooku, který je též hezky přístupný, zobrazuje přílohy a vše funguje takřka dokonale, kdyby někdy nezlobilo zobrazování newsletterů. Občas se jejich obsah vůbec nenačte. Podle potřeby tedy střídám nativní aplikaci Mail s Microsoft Outlookem.

Z notebooku jsem byl zvyklý psát si občas poznámky, které jsem si ani nikam neukládal. Rychlé poznámky v podobě pár slov, vět, které jsem následně zpracoval a pak smazal. K tomuto účelu mi nevyhovovala nativní aplikace poznámky. Potřeboval jsem něco opravdu rychlého a efektivního. Otevřu aplikaci, naběhne textové políčko, rovnou píšu, co potřebuji. K tomu se výborně hodí mobilní aplikace Drafts v bezplatné verzi.

Konzumace digitálního obsahu, odbavování klientů na masáže, čtení a poslech knih, hudby, rádií. K těmto účelům jsem dříve využíval webová rozhraní jednotlivých služeb nebo stahoval data na disk notebooku. Nyní používám odpovídající mobilní aplikace, kde mám digitální obsah buď rovnou online nebo si jej stáhnu do konkrétní mobilní aplikace na jedno kliknutí a následně, až ho nepotřebuji, snadno odstraním.

Díky iPadu jsem si zvykl na poslech podcastů, sledování Youtube, Netflixu. iPhone jsem nechtěl až tak nikdy zatěžovat, protože jsem potřeboval, aby měl na cestách vždy dostatek baterie. Tak jsem naplno začal s těmito činnostmi až na iPadu. Nebudu lhát. Webová rozhraní Youtube nebo Netflixu jsou pro mě s odečítačem obrazovky zbytečně moc rozvětvená a než najdu co potřebuji, trvá to. Mobilní aplikace nabízí příjemnější a snažší zážitek při používání.

To neplatí jen u Netflixu a Youtube, ale i v řadě dalších oblastí na osobní, ale též pracovní bázi. Samozřejmě když z nějakého důvodu není rozhraní mobilních aplikací přístupné nebo mi připadá komplikované, volím internetové stránky konkrétních služeb. Navíc při práci s mobilními aplikacemi eviduji ještě jednu nespornou výhodu. Data jsou synchronizovaná mezi iPhonem a iPadem ať už v rámci serverů konkrétních služeb nebo pomocí serverů Applu. Když tedy něco rozpracujete na iPhone, snadno to dokončíte na iPadu a obráceně.

Ještě mi v krátkosti dovolte zmínit se o přístupnosti mobilních aplikací a o ukládání dat na Cloud. Pokud bych měl srovnat přístupnost na iPhone a iPadu, je povětšinou totožná. Některé aplikace jsou ovladatelné i s VoiceOverem, jiné bohužel ne. Je to jako jinde. Ale přesto zmiňme jeden zásadní rozdíl, který u iPadu pozoruji. Konkrétně jde o zobrazení prvků v mobilních aplikacích. Na iPhone kvůli menšímu displeji mohou být ovládací prvky lépe uspořádané, protože se vše musí vměstnat do menšího prostoru. Na iPadu mohou být na větším displeji natolik roztahané, že mobilní aplikace, která vám na iPhonu připadá hezky přehledná, na vás na iPadu působí nepřehledně a zmateně. A to pouze kvůli většímu displeji a tím pádem jinému uspořádání informací a ovládacích prvků. Buď si zvyknete nebo budete některé mobilní aplikace raději používat na iPhone nebo obráceně.

A ještě nyní pár slov k ukládání dat na Cloud. Při primárním používání notebooku jsem byl zvyklý ukládat data na pevný disk. S iPadem se tento návyk mění. Abych měl vše dostupné na všech zařízeních, a to konkrétně na iPadu, iPhonu, notebooku, bylo potřeba osvojit si práci s Cloudem. K synchronizaci používám icloud Drive mezi Apple produkty a One Drive mezi iPadem a notebookem s operačním systémem Windows. Na Cloud jsem si natolik zvykl, že na něj ukládám úplně všechno. Tvořím si na něm strukturované adresáře jako dříve na pevném disku. Díky Cloudu mám vše hezky po ruce ať jsem kdekoli.


S iPadem po roce používání (seznam dílů)



AppleiPadS iPadem po roce používání


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.