Rodina zdarma dostupných českých a slovenských hlasů RHVoice se rozšiřuje

Pravděpodobně už znáte český hlas Zdeněk, který po jeho zveřejnění představil v tomto článku Ondrej Rosík, sám autor prvního slovenského RHVoice hlasu Ondro. Zdeněk je první český hlas na platformě RHVoice.

Jak se píše na domovské stránce RHVoice (přeloženo DeepLem a upraveno):

RHVoice je zdarma dostupný vícejazyčný syntezátor řeči s otevřeným zdrojovým kódem.

Jeho vývojáři doufají, že umožní více zrakově postiženým lidem používat kvalitní bezplatnou hlasovou syntézu v jejich rodném jazyce s jejich odečítačem obrazovky. Máme zájem zejména o podporu těch jazyků, pro které v současné době neexistují žádné dobré hlasy, které by bylo možné používat s odečítači.

Tvůrkyně RHVoice Olga Yakovleva je sama nevidomá a mnoho přispěvatelů projektu RHVoice, programátorů i neprogramátorů, je nevidomých nebo slabozrakých.

Kromě toho, že jsou hlasy RHVoice dostupné zdarma, jsou navíc překvapivě kvalitní a přitom nezabírají moc místa, mají rychlou odezvu, dokážou znít dost nahlas, takže už by se nemělo tak snadno stávat, že například video, které samo začne hrát po načtení stránky v prohlížeči, přehluší váš odečítač, a záměrně se nesnaží být "chytřejší než uživatel" v tom, jak by se mělo které slovo vyslovovat. Doplňkové slovníky je možné doinstalovat zvlášť, ale to už musíte udělat záměrně.

Hlasy RHVoice můžete využít ve Windows, a to buď přímo v odečítači NVDA formou doplňku nebo jako samostatné Sapi 5 hlasy kompatibilní s kterýmkoli programem podporujícím Sapi (sem patří samozřejmě i JAWS), a také v Androidu. Existuje i iOS aplikace RHVoice, která umožňuje používat tyto hlasy i ve VoiceOveru, nicméně tuto aplikaci prý nevyvíjí sami tvůrci platformy RHVoice a z nějakého důvodu ji spíš neaktualizují než aktualizují. K datu zveřejnění tohoto článku iOS aplikace RHVoice zatím podporuje pouze makedonštinu a albánštinu…

Rodina těch hlasů, které nás zajímají, do té doby sestávající z Ondra a Zdeňka, se v dubnu 2024 rozrostla o druhý český hlas Radek (řada nevidomých a slabozrakých uživatelů jistě hned pozná, o kterého Radka jde, a ne, není to zakladatel Pélionu ☺️ ) a v červenci 2024 pak ještě o druhý slovenský hlas Jasietka.

Pokud hledáte snadno dostupné a použitelné hlasy pro svůj odečítač a ve svém jazyce, chcete rozšířit sbírku těch, které už používáte, nebo se o nové české a slovenské hlasy zkrátka jen zajímáte, rozhodně doporučuji dát RHVoice šanci. Stejně jako v případě většiny programů vytvořených nevidomými pro nevidomé, jako je samotné NVDA, i zde si hned všimnete, že při vývoji byly evidentně zohledněny na prvním místě potřeby právě naší cílovky.

Pro české a slovenské uživatele bude pravděpodobně nejpraktičtější přidat si jako záložku do prohlížeče stránku hlas.ondrosik.sk. Chtěl bych na tomto místě Ondreje pochválit za to, s jakou péčí tuto stránku spravuje a jakou si s ní dává práci. Najdete na ní na jednom místě a hlavně přístupně vždy aktuální odkazy na stažení všech dostupných českých a slovenských RHVoice hlasů ve NVDA i Sapi variantě a také výčet všech novinek. Protože jsou jednotlivé hlasy i samotný engine (doplněk pro NVDA) aktualizovány poměrně často, bude jistě rozumnější sledovat jeden vždy aktuální zdroj, místo abych tady v článku uváděl odkazy, které by už za pár týdnů třeba nemusely být aktuální.

Budete-li RHVoice hlasy využívat ve verzi doplňků pro NVDA, je dobré vědět, že v době zveřejnění tohoto článku nejsou RHVoice doplňky dostupné v oficiálním katalogu doplňků. To je další dobrý důvod, proč sledovat Ondrejovu stránku odkazovanou výše, protože tak budete mít jistotu, že si stáhnete vždy aktuální verzi.

Sám oba dva české hlasy RHVoice od jejich vydání aktivně používám (ve NVDA i Sapi variantě) a zatím jsem maximálně spokojený. Nevím, jak vy, ale já se budu rozhodně těšit na další.



RHVoice


Lukáš Hosnedl
Jmenuji se Lukáš Hosnedl a překládáním nejrůznějších textů z angličtiny se na poloprofesionální úrovni zabývám už víc než deset let. Také se aktivně zajímám o přístupnost, asistivní technologie a technologie obecně. Baví mě ale třeba i tvůrčí psaní, hra na...