Proč chtít Android 15: Nejen nové funkce, ale i vyšší výkon a nižší spotřeba

K uveřejnění tohoto článku mě inspirovala skutečnost, že co se Androidu 15 týče, všude na internetu najdete mnoho příspěvků, které popisují jeho nové funkce nebo vizuální změny. Málokde vám ale napíší také podrobný přehled toho, co se událo, jak se říká, pod kapotou.

Do tématu funkcí a vizualizace se nechci pouštět ze dvou zásadních důvodů. Jednak by to bylo psaní rozsáhlé a nemuselo by každého bavit, a druhak není jisté, že se všechny anoncované funkce objeví v každém zařízení, jež aktualizaci obdrží. Fakta jsou taková, že každý výrobce si Android upravuje k obrazu svému a některá vylepšení mohou být vynechána úplně.

Na druhou stranu, co se výkonu týče, tady jsou implementace víceméně dané a je jen velmi málo pravděpodobné, že by výrobci zasahovali i do této oblasti. Můžete mít sebelepší hardware, ale pokud dobře nesouzní také s dobře optimalizovaným softwarem, nikdy z něj nedostanete maximum.

Mnohdy se tak může stát, že mobily střední třídy běhají lépe než některá zařízení z dražší kategorie. Důvodem je výborně odladěný operační systém, jenž díky tomu může smazávat limity v podobě nižšího výkonu hardwaru. A právě v tomto ohledu se nový Android posunul zase o kus dál.

Společnost Google dříve pojmenovávala verze systému Android kódovými názvy dezertů, ale od této tradice se odklonila s vydáním systému Android 10, kdy se rozhodla z hlediska všech budoucích verzí zůstat pouze u číselného označení. Android 15 je tedy známý jednoduše jako Android 15. Společnost Google však stále interně používá jména různých dobrot. Interní kódové označení Androidu 15 je Vanilla Ice Cream.

Pokud jde o harmonogram vydávání Androidu 15, společnost Google začala testovat Android 15 prostřednictvím vývojářských preview v únoru 2024, veřejných beta verzí v dubnu 2024 a finalizace rozhraní API platformy vydáním verze Beta 3 v červnu 2024. Zdrojový kód systému Android 15 byl zveřejněn 3. září 2024 a stabilní aktualizace byla nakonec uvolněna pro zařízení Pixel 15. října 2024.

Pokud používáte nejnovější zařízení Google Pixel, jste mezi prvními, kdo aktualizaci Android 15 obdrží. Výrobcům OEM bude trvat o něco déle, než uvolní své funkční nadstavby a skiny pro tuto novou platformu. Firma vivo však předběhla společnost Google, když v září 2024 uvolnila do svých zařízení systém Funtouch OS 15 založený na nejnovější verzi Androidu.

Několik partnerských výrobců OEM se účastní programu Android 15 Developer Preview a na vybraná zařízení, která nejsou součástí systému Pixel, lze nainstalovat beta verze aktualizací systému Android 15 (většinou bez úprav specifických pro výrobce OEM).

Z dostupných informací vyplynulo, že společnost Samsung tentokrát nebude mezi prvními výrobci, kteří pro svá zařízení nový Android uvolní. Důvodem je velká aktualizace One UI 7.0, která má tentokrát přinést mnoho revolučních změn, takže s finální verzí se počítá až v průběhu roku 2025. Prozatím jsou k dispozici jen testovací beta verze.

Máme dobrý důvod se domnívat, že prvními telefony jihokorejského výrobce, ve kterých nový systém uvidíme, by mohly být jeho vlajkové lodě, jež bývají představeny většinou v první polovině nadcházejícího roku, chystaná generace S25 patrně nebude výjimkou.

Vylepšení dynamického výkonnostního rámce

Systém Android 15 pokračuje v práci na frameworku Android Dynamic Performance Framework (ADPF). ADPF je soubor rozhraní API, která umožňují hrám a aplikacím náročným na výkon přímější interakci s výkonovými a tepelnými systémy zařízení. Pomocí těchto rozhraní API lze lépe sledovat chování systému a poté jít o krok dále a optimalizovat výkon na udržitelnou úroveň, která nepřehřívá zařízení.

ADPF se skládá z těchto hlavních prvků:

  • *Monitorování tepelného stavu
  • Tipy pro výkon procesoru

     

  • Pevného výkonu

Na podporovaných zařízeních přidá Android 15 nové funkce ADPF, a to:

  • Režim výkonnosti pro relace s nápovědou, který naznačuje, že přidružená vlákna mají upřednostnit úsporu energie před výkonem. To je prý vhodné pro dlouhodobé pracovní zátěže na pozadí.
  • Relace nápovědy nyní mohou hlásit dobu trvání práce CPU a GPU, což systému umožní společně upravit frekvence CPU a GPU tak, aby co nejlépe vyhovovaly požadavkům na pracovní zátěž.
  • Nové prahové hodnoty tepelné rezervy pro interpretaci možného stavu tepelného přiškrcení na základě predikce rezervy.

Vývojáři aplikací a her mohou tato rozhraní API používat, aby jejich aplikace a hry lépe fungovaly na zařízeních, která by tato rozhraní API podporovala.

Archivace aplikací prostřednictvím Nastavení

Systém iOS má praktickou funkci, která umožňuje „odložit aplikace“ a získat zpět část úložného prostoru. Můžete odinstalovat aplikace, které používáte jen zřídka, ale uživatelská data si ponechat. Když tedy aplikaci znovu nainstalujete, můžete se vrátit tam, kde jste skončili.

V systému Android 15 Developer Preview 2 Google přidal podobnou funkci archivace aplikací. Poté tuto funkci oficiálně oznámil při spuštění první beta verze Androidu 15, čímž nás jen ujistil, že tato novinka bude dostupná i ve finálním sestavení.

Při archivaci aplikace v systému Android bude odstraněna většina jejích pracovních souborů, zatímco ořezaná verze aplikace bude zachována. Na domovské obrazovce se objeví ikona, po jejíž aktivaci obchod Google Play aplikaci odarchivuje.

Google již umožňuje zvolit automatickou archivaci prostřednictvím obchodu Google Play. Vzhledem k tomu, že funkce je spouštěna prostřednictvím Play Store, nemůžete archivovat nebo odarchivovat aplikace skrze Nastavení telefonu.

Je to škoda, jelikož tímto způsobem by bylo možné archivovat i aplikace nainstalované mimo Obchod Play ze snadno dostupného místa.

Systém Android 15 umožňuje nejen ruční archivaci aplikací, ale také dovoluje určit, zda má operační systém automaticky archivovat aplikace, které často nepoužíváte. Dále budou moci funkci zprovoznit i další obchody s aplikacemi mimo Obchod Google Play, pokud podporují potřebné formáty aplikací. F-Droid se stal prvním obchodem s aplikacemi třetích stran, který funkci archivace aplikací v systému Android 15 podporuje.

Uzamčení zobrazení WebView do paměti

S vydáním Developer Preview 1 uzamyká Android 15 do paměti knihovnu trichrome, kterou používá systém Android WebView. Mnoho aplikací používá Android System WebView k zobrazování internetového obsahu, čímž jim pomáhá vyhnout se spouštění webového prohlížeče pro takový úkol. Protože je proces uzamčen v paměti, systém Android při běžných operacích správy paměti RAM upřednostní jeho zabití.

Teoreticky by aplikace, které se spoléhají na WebView, mohly zaznamenat nepatrné zlepšení svého výkonu v rozsahu, v jakém WebView používají, zejména na zařízeních s menší pamětí RAM, kde jsou procesy častěji odstraňovány z operační paměti.

Reálná podpora proměnné obnovovací frekvence

Přestože displeje LTPO OLED zavedly „proměnnou obnovovací frekvenci“, samotný systém Android až dosud skutečnou proměnnou obnovovací frekvenci nepodporoval. Před uveřejněním systému Android 15 předchozí verze nutili displej, aby přepínal mezi různými režimy zobrazení, například 1080p@60Hz a 1080p@90Hz. Operační systém se snažil toto přepínání provádět inteligentně na základě obsahu na obrazovce, ale obnovovací frekvence nebyla skutečně adaptivní. Některá zařízení tuto adaptivní funkci podporovala, ale výrobci OEM museli implementovat podporu na úrovni jádra.

Systém Android 15 přináší řádnou podporu proměnlivé obnovovací frekvence na úrovni vrstvy hardwarové abstrakce (HAL) a poskytuje jednotný způsob, jak obnovovací frekvenci zvyšovat. Například zařízení, která splňují všechny požadavky, budou moci při přehrávání filmu místo 60 Hz rampovat na 30 Hz nebo 24 Hz.

Lepší výdrž baterie v pohotovostním režimu

Na konferenci Google I/O se Dave Burke, viceprezident pro inženýrství platformy Android, v rozhovoru zmínil, že v systému Android 15 společnost Google zrychlila dobu do usnutí o 50 %. To znamená, že zařízení se systémem Android 15 budou přecházet do režimu doze o 50 % rychleji než v systému Android 14. Výsledkem je zlepšení výdrže baterie v pohotovostním režimu, a to až o tři hodiny na některých zařízeních, která Google testoval.

Android se snaží inteligentně odložit a spustit co nejvíce úloh na pozadí současně během vybraných „údržbových oken“, když je zařízení ve stavu, kdy je po určitou dobu nečinné a jeho obrazovka je vypnutá. Tento stav – nazývaný režim doze – je od verze Android 6.0 základní funkcí systému řízení spotřeby Androidu.

Tato změna se rozšíří na všechna zařízení, která dostanou aktualizaci na Android 15, včetně alternativních platforem, tedy i mimo smartphony.

Efektivnější softwarové dekódování AV1

Dav1d, populární softwarový dekodér AV1 od společnosti VideoLAN, je nyní k dispozici pro zařízení se systémem Android, která hardwarově nepodporují dekódování AV1. Údajně je až 3x výkonnější než starší softwarový dekodér AV1, což umožňuje přehrávání HD AV1 pro více uživatelů, včetně některých zařízení nižší a střední třídy.

Společnost Google prozatím uvádí, že aplikace se musí přihlásit k používání dav1d tím, že jej budou vyvolávat pod názvem „c2.android.av1-dav1d.decoder“. Následné aktualizace z něj udělají výchozí softwarový dekodér AV1. Tato podpora je standardizována a zpětně přenesena do zařízení se systémem Android 11, která dostávají aktualizace služby Google Play, takže není sama o sobě součástí systému Android 15, ale byla oznámena v informaci o vydání beta verze 2.

Další drobná vylepšení

Android 15 má nové rozhraní API, které umožňuje aplikacím sledovat stav spuštění a zastavení aplikace, zobrazovat podrobné informace o velikosti aplikace a další.

V Možnostech pro vývojáře je nové nastavení „vypnout výchozí snímkovací frekvenci pro hry“, které vypíná omezení maximální snímkové frekvence, jež je stanoveno na 60 Hz.

Aplikace optimalizované pro systém Android 15 budou nyní ve výchozím nastavení zobrazovány od okraje k okraji. To znamená, že vývojáři nebudou muset volat další třídy pro zobrazení svého obsahu mimo systémové lišty.

Android 15 Beta 2 začal vývojářům aplikací umožňovat rychle přepínat viditelnost irelevantních prvků uživatelského rozhraní pro okno PiP, což zajišťuje plynulejší a neblikavější animaci vstupu do PiP.

Dva běžné typy služeb na popředí mají nyní ~6hodinový časový limit, po jehož uplynutí již služba není považována za službu na popředí. Dále systém nyní také vyžaduje, aby aplikace měly viditelné překrytí, pokud se pokouší spustit službu na popředí s výjimkou oprávnění pro spuštění na pozadí.

Android 15 přidává podporu standardu Wi-Fi 802.11az, který podporuje Wi-Fi Ranging with Fine Timing Measurement. Telefony však budou k využití této funkce potřebovat hardwarovou podporu.

Na závěr jsem si přeci jen nechal dvě vylepšení v oblasti uživatelského rozhraní, na která se já osobně velmi těším a přijdou mi hodně zajímavá. Jen doufám, že právě tato výrobci nebudou vynechávat a potkáme se s nimi v každém zařízení, které aktualizaci na Android 15 obdrží.

Adaptivní vibrace

Android 15 Beta 2 na zařízeních Pixel přišel s novým nastavením Adaptivních vibrací, které se ukrývá v sekci Nastavení / Zvuk a vibrace / Vibrace a haptika.

Podle popisu adaptivní vibrace „automaticky upravuje vibrace telefonu na základě prostředí“. Dělá to pomocí „mikrofonu a dalších senzorů“ telefonu, které „určují úroveň zvuku a kontext“. V zájmu zachování soukromí se „nezaznamenávají žádná data“.

Android na stránce adaptivních vibrací zobrazuje užitečnou animaci, která vysvětluje, co funkce dělá. Animace ukazuje, že když je funkce zapnutá, haptika telefonu bude vibrovat intenzivněji, když je telefon na gauči, a méně intenzivně, když je na stole. To dává smysl, protože polštáře na pohovce mohou tlumit vibrace telefonu, takže mobil musí vibrovat silněji, aby to kompenzoval. Na druhou stranu mohou vibrace telefonu způsobovat rezonanci jiných předmětů na stole, takže může být nutné snížit intenzitu haptického motoru.

Nová nabídka Diagnostiky zařízení

Společnost Google přidala do aplikace Nastavení v systému Android 15 speciální nabídku Diagnostika zařízení, která umožňuje provádět manuální testy a kontrolovat stav vnitřních komponent telefonu. Funkce Stav komponent umožňuje „spouštět ruční testy a zobrazit stav baterie a úložiště“. Režim hodnocení umožňuje „použít jedno zařízení k posouzení jiného zařízení“.

Na stránce Stav komponent můžete spustit test displeje, který zobrazuje řadu různě barevných obrazovek, což usnadňuje vizuální kontrolu obrazovky z hlediska závad. Můžete také spustit dotykový test, který zobrazuje červenou obrazovku, která se při přejetí prstem po ní změní na bílou, což je zřejmý indikátor toho, kde může být porušena dotyková vrstva.

Obrazovka stavu komponent umožňuje zkontrolovat stav baterie a paměťového čipu telefonu. Na stránce stavu baterie se zobrazuje zbývající kapacita baterie telefonu v procentech původní kapacity, datum výroby baterie telefonu, datum jejího prvního použití a počet nabíjecích cyklů. Obsahuje také pole pro sériové číslo a stav dílu. Stránka stavu úložiště mezitím zobrazuje zbývající životnost paměťového čipu telefonu a jeho celkovou kapacitu.

Režim hodnocení vyžaduje sekundární důvěryhodné zařízení, které vyhodnocuje hodnocené zařízení. Hodnocené zařízení musí klepnout na možnost Evaluované zařízení, aby se vygeneroval kód QR, který může druhé zařízení naskenovat. Tím se na hodnoceném zařízení spustí řada testů, z nichž některé vyžadují přístup k internetu. Tyto testy se skládají ze stejné kontroly vizuálního stavu displeje a testu dotykové vrstvy, jako v předchozím případě. Dokončením těchto testů se vygeneruje zpráva, kterou lze vyhodnotit a zjistit, zda se v zařízení nevyskytují nějaké problémy.

Přestože stránka diagnostiky zařízení neposkytuje mnoho informací ani netestuje všechny součásti, mohla by některým lidem ušetřit spoustu starostí. Tato funkce je k dispozici uživatelům od verze Androidu 15 Beta 4.

Tolik tedy souhrn vylepšení, které proběhly v oblasti výkonu nového Androidu.

Mám už několik poznatků od lidí, kteří jsou majiteli různých generací telefonů Google Pixel a všichni potvrdili, že registrují jak rychlejší odezvu systému, tak i delší výdrž baterie.

Úpravy se tentokrát nejspíš skutečně povedly a za mě je toto od Androidu 12 první výraznější aktualizace, jež je opět zaměřena na celkovou optimalizaci chodu operačního systému se zeleným robotem ve znaku.

Tak co, těšíte se na nový Android 15?



AndroidAndroid 15


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.