OpenSCAD – hmatný štítek s braillským popisem
Často potřebuji vybavit 3D model štítkem s popisem v Braillově písmu. Většinou se jedná o označení zmenšeniny nějaké architektonické zajímavosti názvem a měřítkem. Méně častěji popisem značím některé jiné 3D modely, neboť se zpravidla těžko hledá místo, kam by bylo možné popisek umístit, jindy to je proti samotnému charakteru 3D modelu. S popisky v bodovém písmu se však potýkají i mí přátele – tedy nechť jim, dalším 3D tvůrcům hmatových pomůcek, tento příspěvek v Pélionu ulehčí práci.
Každopádně: Digitální předlohu štítku s popisem v Braillově písmu jsem si realizoval skriptem v OpenSCADu (software na tvorbu 3D modelů – oblíbený mnoha, ale ne všemi; viz např. článek Tvorba 3D objektů v OpenSCAD bez použití GUI), který mi v současnosti 3D tvorbu velice usnadňuje (skript ke stažení: ZIP, 2 kB obsahuje braille.scad a example.scad). Příkladem použití takového skriptu mohou být následujíc jednoduché čtyři řádky kódu:
include <braille.scad> plate_height = 10; plate_thickness = 2; braille("Ctestovací text");
Výstupem skriptu je destička 2 mm silná, 10 mm vysoká, délkou odpovídající počtu znaků textu, z níž vystupuje bodové písmo s textem „Testovací text“.
Prvním řádkem „include <braille.scad>“ načítám obsah externího souboru – složitější část kódu je tak oddělena v jiném souboru a umožňuje mi tak lépe pracovat se samotným štítkem. Za „plate_height“ uvádím výšku a za „plate_thickness“ tloušťku destičky, z níž má vystupovat bodové písmo. Délka destičky se odvíjí od počtu znaků textu. Řádek „braille(„Ctestovací text“);“ obsahuje chtěný text – je psán vždy malými písmeny, pro označení velkých písmen, číslic a podobně jsou používány prefixy (v uvedeném případě velké C značí, že bude následovat velké písmeno).
Text lze skládat z následujících znaků:
- písmen abecedy: a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y, z, á, é, í, ó, ú, ý, ů, č, ď, ě, ň, ř, š, ť, ž,
- grafémů: čárka, středník, dvojtečka, plus, otazník, vykřičník, uvozovky, kulaté závorky, hvězdička, tečka, spojovník, apostrof, svislá čára, lomítko, mezera,
- prefixů:
- číselný znak pomocí velkého N,
- malé písmeno pomocí velkého S,
- velké písmeno pomocí velkého C,
- řetězec velkých písmen pomocí velkého U,
- řecké písmeno malé pomocí velkého G,
- řecké písmeno velké pomocí velkého R,
- dalších znaků, které si uživatel doplní do skriptu v souboru braille.scad v části modulu braille_char().
Základem je šestibod, který splňuje následující požadavky na Braillovo písmo (případné úpravy lze provést v braille.scad):
- průměr bodu 1,6 mm, proměnná point_diameter,
- výška bodu 0,5 mm, zohledněno pomocí funkce scale,
- vzdálenost mezi středy dvou bodů (horizontální i vertikální) 2,5 mm, proměnná distance_between_two_points,
- vzdálenost mezi dvěma v šestibodu pozičně stejnými body sousedících znaků 6 mm, proměnná distance_between_two_characters,
V OpenSCADu mi tedy stačí v jednom ze čtyř řádků skriptu vyplnit text, případně změnit velikost destičky, na níž má být text znázorněn. Po exportu například do STL souboru mohu dílo směrovat do fotopolymerizační 3D tiskárny, v níž je popisek hotov v řádu minut (plus další minuty na sušení a případné dovytvrzování).
Braillský popisek prakticky vždy, byť to není jednoznačným pravidlem, doplňuji až na finální objekt z několika důvodů:
- na rozdíl od zbytku modelu není možné bodové písmo geometricky měnit, neboť jinak by mohlo být nepoužitelné; pokud by popisek byl již součástí modelu, mohlo by snadno dojít k změně jeho velikosti či deformacím vlivem úprav jiných částí modelu,
- klienti mívají individuální požadavky a model mohou chtít bez popisu bodovým písmem,
- popisky efektivněji zhotovuji jinou technikou 3D tisku, než jakou používám pro výrobu modelu samotného.
Internet nabízí mnoho podobných nástrojů, které si jsou velmi podobné – v tomto článku prezentovaný skript není z tohoto pohledu výjimkou; ostatně od některých autorů jsem se motivoval, například:
- Braille OpenSCAD Font Module – to jsem nějakou dobu používal, ale setkával jsem se s několika chybami; nicméně si myslím, že výše prezentované skripty jsou právě tímto dílem nejvíce poznamenány.
- Braille font module EXPANDED – Nemeth
- Braille Library card
Věřím, že OpenSCADové skripty zde uvedené poslouží nejednom tvůrci hmatových pomůcek 3D tiskem.