Díky za zajímavý článek. Dovolil bych si oponovat názoru, že na 3D tiskárny by zrakově postižení měli dostávat příspěvek. Myslím, že v současnosti je 3D tisk pro těžce zrakově postiženého na obsluhu velmi těžko zvládnutelný, nemluvě o přípravě datových souborů atd. Ekonomičtější a pro zrakově postižené komfortnější by bylo, kdyby se 3D tisku pro klienty věnovaly organizace poskytující služby zrakově postiženým. Snad se tedy časem chopí příležitosti…
Finanční příspěvek nechápu pouze ve smyslu příspěvku na základě nyní definovaného zákonného či podzákonného předpisu, byť takový typ příspěvků v komunitě lidí se zrakovým postižením jistě patří mezi ty nejznámější a zřejmě nejvyužívanější. Typologii finančních příspěvků považuji za daleko širší a v takovém duchu nemohu říci, že by zrakově postižení neměli získávat finanční příspěvky na pořízení 3D tiskárny. Různé zdroje finanančních příspěvků se více či méně liší podmínkami, cíli, ideami, … – z tohoto pohledu se nepouštím do hodnocení např. toho, jakým způsobem 3D tiskárnu zrakově postižený použije (jestli ji bude ovládat sám, pomůže mu někdo blízký či nějaká organizace, …) a ani nehodnotím kvalitu zmíněných podmínek, cílů, ideí, … Produkty 3D tiskáren mají zřetelný přínos pro lidi se zrakovým postižením a proto se kloním k názoru, který uvádím v článku.
Jiná kapitola, ačkoliv různými typy příspěvků může být více či méně zohledňována, je o míře přístupnosti 3D tiskáren. Na trhu je značné množství 3D tiskáren (a to i pokud se zaměříme pouze na v článku zmiňovanou technologii FFF/FDM). Nevím o tom, že by 3D tiskárny jednotlivých výrobců byly nějak objektivně hodnoceny z pohledu přístupnosti. Znatelný rozdíl je i mezi různými generacemi 3D tiskáren téhož výrobce. Nicméně architektura FFF 3D tiskáren je relativně jednoduchá, originalita jednotlivých výrobců se spíše omezuje na “drobné” hardwarové, firmwarové a výjimečně jiné softwarové rozdíly, které nemají zásadní vliv na princip, ale mají zpravidla zásadní vliv na kvalitu té či oné funkcionality. Realizace relativně dostatečně přístupné 3D tiskárny není o ničem jiném – pouze o “drobných” hardwarových, firmwarových a výjimečně jiných softwarových úpravách, které nemají zásadní vliv na princip, ale mohou mít zásadní vliv na přístupnost. Schopnému vývojáři by neměl vývoj dobře přístupné 3D tiskárny zabrat více jak měsíc a nemusel by se s náklady na součástky dostat přes 10 tis. Kč.
[…] Možnosti použití FFF/FDM 3D tiskáren zrakově postiženými (2. část) […]