Motorola Moto E7 Plus: přímý útok na čínskou konkurenci

Po delší době se opět hlásím s další recenzí velmi zajímavého, ačkoli nízkorozpočtového zařízení. Je to také v návaznosti na naši plodnou diskusi, která proběhla před několika dny. Bavili jsme se o nutnosti brát v úvahu i jiné parametry procesoru, než je pouze jeho takt. Jelikož nejen ten má výsledný vliv na výkon a hlavně spotřebu daného zařízení. Neméně důležitým parametrem je výrobní proces, který je uváděn v nanometrech. Čím nižší je udávaná hodnota, tím je čip modernější a energeticky úspornější. Dochází totiž ke zmenšování jeho celkové plochy a tím také k vyzařování menšího množství tepla. Dnes bychom nic, co má více než 12nm, kupovat neměli. Jednak jsou to dávno překonané technologie a jednak dnes za své peníze můžeme získat daleko víc.

Jak o tom bude řeč níže, moderní čipsety již pronikly i do nejnižších pater cenového spektra, takže i v těchto vodách se dají najít kvalitní produkty. Dalším důležitým aspektem je označení a typ jader, jimiž procesor disponuje. V mobilním světě jde nejčastěji o jádra řady Cortex A5xx nebo Cortex A7xx. Sedmičková jsou výkonnější, ta pětková zase úspornější.

Pro příklad tedy můžeme mít CPU se čtyřmi výkonnými jádry s označením Cortex A75 a čtyřmi úspornějšími, jež jsou označena jako Cortex A55. Toto je využíváno v procesorech společnosti ARM, jež jsou součástí mnoha chipsetů. Samostatnou kapitolu pak tvoří někteří výrobci, například Qualcomm nebo Samsung.

Ti si totiž vyrábí CPU svépomocí, takže v nich používají vlastní jádra. Například co se Qualcommu týče, tak využívá pojmenování Kryo, přičemž jejich výkon rozlišuje označením gold nebo silver. Prvně jmenovaná jsou výkonnější, ta druhá pak úspornější.

Takovým chameleonem mezi výrobci je společnost Samsung, která mnohdy kombinuje jádra vlastní výroby s těmi od ARM. Dosahuje tak vyššího výkonu a lepší úspory energie. Čipy od Samsungu nesou povětšinou označení Exinos.

Tolik k odlišnostem procesorů, abych vás příliš nezahltil technickými údaji. Jako bernou minci při výběru tedy berte výrobní proces – čím je menší, tím lépe. Samozřejmě pak také datum uvedení čipu na trh. Je předpoklad, že čím novější, tím modernější technologie v sobě bude obsahovat.

Dnes si představíme úplnou novinku na našem trhu, jíž je Motorola E7 Plus. Ačkoli se jedná o nejníže postavený model, má i tak co nabídnout.

A právě jedním z lákadel je nový, velmi moderní procesor, který ač spadá do nižší řady výrobce, může svému majiteli nabídnout solidní výkon a porci moderních technologií.

Proto dnešní recenze bude poněkud více techničtější, což ale myslím nebude na škodu.

Pomocí ní totiž odpovím na vaši poptávku ohledně informací o nových čipech, na které je dobré se při výběru orientovat. V dnešní době nemá smysl kupovat zařízení se starším CPU, než jeden rok. Nejen, že tato elektronika velmi rychle stárne, ale navíc se moderní čipy dostávají do čím dál nižších pater cenového spektra, takže již není v tomto ohledu nutné dělat přehnané kompromisy.

Moto E7 Plus je tedy nejnižší zástupce americké společnosti, což je pochopitelně v některých aspektech znát.

Připravit se musíte na strohé balení a pouze naprosto základní příslušenství.

Zápory:

  • Osazen je pouze konektor micro USB
  • Výkon nabíjení se tak omezuje jen na 10 W
  • Absence sekundárního mikrofonu

Klady:

  • Ve své třídě kvalitní zvuk, jenž disponuje solidním basovým základem
  • Matná záda z tvrdého plastu, která jsou celkem odolná a hlavně se nešpiní
  • Dobře reagující displej, jenž je pokryt speciální oleofobní vrstvou, která odpuzuje mastnotu a zabraňuje ulpívání otisků prstů
  • Čtvercový modul poměrně kvalitních fotoaparátů, jenž příliš nevystupuje z těla přístroje
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Dedikované tlačítko pro Google asistenta
  • Dostatečný výkon díky osmijádrovému procesoru a čtyřem GB operační paměti
  • Interní úložiště s kapacitou 64 GB
  • Energetická nenáročnost díky HD displeji a chipsetu vyrobenému pokročilou 11 nm technologií
  • Výborná výdrž na jedno nabití díky akumulátoru s kapacitou 5000 mAh
  • Téměř čistý Android 10 rovnou po vybalení z krabice
  • Velmi příznivá cena 3 999 Kč

Prodejní balení: jen nezbytné minimum

Jak už jsem zmínil v úvodu, vzhledem k cenovce nemůžeme čekat nic navíc. V krabici tak kromě telefonu samotného najdete pouze 10 W adaptér do zásuvky, datový micro USB kabel, sponku pro vyjmutí SIM karty a pár nezbytných brožurek.

Balení je opravdu spartánské, takže i základní ochrana v podobě zadního silikonového krytu tentokrát chybí. Výrobce se snažil na balení ušetřit, ale úsporu potom zohlednil v kladném smyslu slova na zařízení samotném, což mu rozhodně slouží ke cti.

Krabička je jinak nezajímavá, takový ten tuctový kvádřík z tvrdého kartonu.

Design a zpracování: zde již budete jásat

Sice možná ne úplně všichni, ale minimálně skupina, která stejně jako já má už pokrk těch věčně lesklých a hladkých zad. Sice to vypadá efektně, ale na manipulaci a znečištění/poškrábání je to hotová katastrofa.

Moto E7 Plus na to jde jinak a právě možná i to je ten důvod, proč v balení nenajdete žádný ochranný prvek. Její záda jsou sice z hladkého plastu, ten má ale matnou povrchovou úpravu, takže vůbec neklouže a není na něm hned všechno vidět. Je to klasický polykarbonát, takže odolnost je celkem slušná. Rozhodně daleko vyšší než v případě, kdy zadní část u většiny dnešních telefonů tvoří sklo.

V horní části zad je situován čtvercový modul fotoaparátu, jenž ukrývá hned dvojici čoček. První hlavní disponuje rozlišením 48 MPX, druhá hloubková pak dvěma megapixely. Pod fotoaparátem sídlí spolehlivá čtečka otisků prstů, jež je mírně zapuštěna do těla přístroje. Dále na zádech najdete už jen logo společnosti Motorola.

Čelní straně dominuje IPS HD displej s úhlopříčkou 6.5 palců a rozlišením 720 x 1600 obrazových bodů. Nad ním si našla své místo 8 MPX selfie kamerka, nezbytná plejáda senzorů a samozřejmě také mřížka vnitřního reproduktoru.

Horní hrana ukrývá pouze 3,5 mm konektor pro připojení drátových sluchátek, sekundární mikrofon bohužel chybí.

Dolní okraj je pak domovem konektoru micro USB, mřížky hlasitého reproduktoru a jediného mikrofonu.

Levý bok obsahuje pouze hybridní slot, který pojme buď dvě SIM karty a nebo jednu kartu SIM a jednu paměťovou.

Pravá hrana je pak mnohem zajímavější. Ukrývá totiž hned trojici fyzických tlačítek. To nejníže posazené odlišíte podle vroubkování a slouží k zapnutí zařízení nebo uzamčení obrazovky. Prostřední je dlouhé, takže jistě tušíte, že je to standardní kolébka pro ovládání hlasitosti. A konečně to nejvýše položené je opět malé, avšak tentokrát hladké. Slouží pro vyvolání funkce hlasového asistenta Google a to naprosto kdekoli.

Ke konstrukci nemám žádné výhrady, vše velmi přesně lícuje, nikde nic nevrže ani se neprohýbá.

U dříve recenzované Moto G8 jsem se po krátkém čase setkal s mírně povrzávající horní hranou, tak uvidíme, jak si v tomto směru povede nová Moto E sedmička.

Celkově hodnotím design jako velmi účelný a příjemný na omak i úchop. Telefon je sice poměrně vysoký, ale zato dosti úzký, takže s držením v jedné ruce není žádný problém. Matný plast v rukou neklouže, takže manipulace je daleko jistější, než v případě lesklých zad a to ať už jsou skleněná nebo se jen sklo snaží imitovat.

Celkové rozměry zařízení pak činí 165.2 x 75.7 x 9.2 mm a hmotnost se zastavila na hodnotě 200 g. Ačkoli se to může zdát hodně, zařízení je dobře vyvážené, takže v ruce nepůsobí nijak těžkým dojmem.

Hardwarová výbava: levně ale solidně

Dostáváme se k největšímu taháku celého zařízení, kterým je moderní čipová sada, jež byla představena teprve na začátku letošního roku.

Jejím hnacím motorem je Qualcomm Snapdragon 460, který nabízí až o 70 procent vyšší výkon, než jeho předchůdce. Toho bylo dosaženo moderním výrobním procesem, který jednak zmenšuje celkovou plochu čipu a jednak přispívá k vyšší účinnosti a nižší energetické náročnosti celé čipové sady. Snapdragon 460 obsahuje osm jader, z nichž první čtveřice je výkonnější a běží na taktu 1,8 GHZ. Druhá čtyřka je pak energeticky úspornější a běží na taktu 1,6 GHz. To ale rozhodně není všechno, jelikož CPU je dále podpořeno novou moderní grafikou Adreno 610, jež je o 60 procent výkonnější, než její předchůdkyně. Navíc je celý chipset prošpikován moderními technologiemi, viz jejich přehled níže.

Gigantický nárůst výkonu

Mobilní platforma Qualcomm® Snapdragon ™ 460 přináší působivé mobilní zážitky s gigantickým nárůstem výkonu, prvotřídní umělou inteligencí a funkcemi nabitými kamerami.

Toto je naše první mobilní platforma řady 4, která obsahuje technologii Qualcomm® FastConnect ™ 6100, jež kombinuje vysoce výkonné komunikační technologie v jednom subsystému. Tato vylepšení vám umožní dosáhnout na vašem zařízení více, od snadného multitaskingu a procházení webu až po příležitostné hraní.

Vyzkoušejte první AI v sérii, která zajišťuje chytřejší a intuitivnější interakce na zařízení, jež reagují na vás a vaše prostředí – jako je inteligentní snímání fotografií a lepší hlasová asistence. Nyní můžete zachytit jedinečný okamžik téměř ze všech úhlů s podporou trojitého fotoaparátu a ukládat jej v poloviční velikosti.

Rychlé a přesné sledování polohy

Snapdragon 460 dokáže lépe určit, kde jste, díky prvnímu duálnímu GNSS v sérii. Může se pochlubit až šestinásobnou přesností určení polohy v hustě zalidněných městských oblastech ve srovnání se Snapdragonem 450. Navíc přístup k indickému satelitnímu systému NavIC, pokud je k dispozici, umožňuje vašemu zařízení sledovat vaši polohu rychleji a přesněji.

Lepší spojení na každém kroku

Zběsilý životní styl vyžaduje vynikající konektivitu – a Snapdragon 460 ji přináší. S integrovaným pokročilým řešením Wi-Fi 6 zažijte maximální výkon a lepší výdrž baterie plus robustní zabezpečení WPA-3.

Funkce

  • Qualcomm® Sensing Hub – nízkoenergetický hub pro zpracování hlasu, zvuku a obsluhu senzorů.
  • Hardwarově akceleruje několik současně běžících hlasových asistentů.
  • Mikrofony zařízení neustále snímají své okolí a jsou tak připraveny filtrovat okolní hluk i v případě komunikace s hlasovým asistentem.
  • CPU Qualcomm® Kryo ™ 240 rozděluje pracovní zátěž mezi 8 jader a poskytuje 70% zvýšení výkonu oproti předchozí generaci.
  • Grafický procesor Qualcomm® Adreno ™ 610 se zvýšením výkonu o 60% oproti předchozí generaci.
  • První 11 nm proces ve čtvrté modelové řadě pro lepší výkon a úsporu energie.
  • První čip ze čtvrté série s podporou Qualcomm AI Engine a Qualcomm® Hexagon ™ Vector eXtensions.
  • Qualcomm Sensing Hub umožňuje, aby byl váš oblíbený hlasový asistent vždy zapnutý a čekal na váš příkaz.
  • První Qualcomm Spectra řady 4 s podporou více kamer a úsporou energie pro více fotografií a videí.
  • Qualcomm AI Engine pro kvalitnější fotografie s podporou vylepšené umělé inteligence.
  • První HEIF v řadě 4 pro ukládání datově náročných fotografií a videí v poloviční velikosti.
  • První dvoufrekvenční GNSS (L1 a L5) ve čtvrté modelové řadě procesorů.
  • První podpora ve čtvrté modelové řadě pro indický satelitní systém NavIC.
  • FastConnect 6100 poskytuje první Wi-Fi 6 připravenou pro čtvrtou modelovou řadu, integrovanou se subsystémem Wi-Fi s Bluetooth 5, zabezpečením WPA3 a digitálním FM.
  • Wi-Fi
    • Wi-Fi Standardy: 802.11a/b/g/n, 802.11ax-ready, 802.11ac Wave 2.
    • Wi-Fi Podporovaná pásma: 2.4 GHz, 5 GHz.
  • Bluetooth
    • Bluetooth audio: Adaptivní zvuk Qualcomm® aptX ™, technologie Qualcomm TrueWireless ™.
    • Verze Bluetooth: Bluetooth 5.1.
  • Obecné audio
    Zvuková technologie: zvukový kodek Qualcomm Aqstic ™ až do WCD9370, technologie Qualcomm TrueWireless ™
    Přehrávání zvuku
    Dynamický rozsah přehrávání: 122 dB
    Celkové harmonické zkreslení + šum (THD + N), přehrávání: -105 dB
    Vzorkování, přehrávání: 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4 kHz, 192 kHz
    PCM, přehrávání: až 192kHz / 24bit
    Záznam zvuku
    Celkové harmonické zkreslení + šum (THD + N), záznam: -103 dB
    Vzorkování, záznam: až 192kHz / 24bit
    Dynamický rozsah záznamu: 109 dB
  • Rychlost LTE
    • Maximální rychlost stahování: 390 Mb / s
    • Maximální rychlost nahrávání: 150 Mb / s

Sami jste si mohli přečíst, že čipset je opravdu nabitý nejnovějšími technologiemi, což v konečném důsledku má vliv jak na lepší použitelnost celého zařízení, tak i jeho efektivitu a energetickou nenáročnost.

Zrovna tuto kapitolu tedy spojím s výdrží na baterii, která je opravdu impozantní.

Kombinace úsporného čipsetu a HD displeje udělala své a Moto E7 Plus je největší držák, se kterým jsem se kdy setkal. Při běžném používání, kdy jsem měl neustále aktivní i veškeré bezdrátové technologie, jsem se bez potíží dostal na šest dnů provozu, což je na chytrý telefon úctyhodný výkon. Samozřejmě jsem měl aktivní clonu obrazovky, ale jinak vše používal celkem často a naplno. Za mě tedy, co se výdrže týče, absolutní bomba.

Operační systém: stará známá klasika od Motoroly

Jak už jsem napsal v úvodu, ihned po zapnutí se potkáte s téměř nejnovějším Androidem, který je zde zastoupen ve své desáté verzi. Grafických úprav provedl výrobce naprosté minimum, takže můžete počítat víceméně s čistým operačním systémem. Setkáte se jen s předinstalovanou aplikací Facebook a taktéž nezbytnou utilitou Moto, v níž si můžete nastavit a přizpůsobit mnoho funkcí.

Jestliže vás zajímají podrobnosti, odkáži vás na předchozí recenzi modelu Moto G8, ve které jsou volby popsány podrobněji.

Mohu ještě zmínit možnosti vylepšení zvuku, jež jsou u současných Motorol taktéž zavedeným standardem. Upozorňuji, že v případě hlasitého reproduktoru můžete počítat jen s profilem „vyvážený“, u sluchátek je pak možné navolit slušné množství efektů nebo si přizpůsobit možnosti ekvalizéru. Výsledný zvuk se dá vyladit na velmi dobrou úroveň a v této cenové kategorii nenajdete mnoho zařízení, jež by měla solidní zvukový výstup. A to jak reproduktorový, tak sluchátkový.

Motorola vždy velice úzce spolupracovala s Googlem a je to vidět i v případě tohoto modelu. Najdete v něm totiž kompletní sadu aplikací americké společnosti, včetně Google Home, Google One, Google Pay, Google Fit nebo Google Podcasts.

K výkonu nemám žádné námitky. Procesor díky své moderní konstrukci nabízí dostatek síly pro běžné denní úkoly a inovovaná grafika si troufne i na méně náročné hry. To vše podporují čtyři gigabajty operační paměti, což se už i v nižší třídě stalo jakýmsi standardem.

Pro nevidomého tedy absolutně dostačující kombinace a nutné finanční prostředky, jež je nutné vynaložit k pořízení dostačujícího mobilního telefonu, se v případě Androidu neustále snižují.

S TalkBackem by odezva systému mohla být lepší, ale Jieshuo běhá bez sebemenšího zaváhání. V případě TalkBacku má drobný vliv na výkon, jakou hlasovou syntézu zvolíte, při použití Jieshuo toto řešit nemusíte. Bohužel začínám mít pocit, že čím novější čipset, tím pomalejší TalkBack. Hoši z Googlu by konečně měli zapracovat na pořádné optimalizaci.

Závěr: Čína by neměla usnout na vavřínech

Tato Motorola byla na trh uvedena teprve v polovině měsíce září, takže jde skutečně o horkou novinku. Výrobce ji prezentuje jako přímou odpověď na levné čínské značky, kterými jsou například Realme nebo Xiaomi.

Jestliže budu srovnávat s velice obdobně cenově postaveným telefonem, kterým je Xiaomi Redmi 9, tak mi vychází následující:

  • Oba stroje pohání moderní čipová sada, v případě Xiaomi jde o nový procesor společnosti Mediatek, jenž byl taktéž představen na začátku roku 2020.
  • Z hlediska výkonu je malinko nad naším Qualcommem, jelikož jeho čtyři výkonná jádra běží na taktu 2,0 GHZ, ta úsporná pak mají frekvenci 1,8 GHZ.
  • Výrobní technologií se mírně liší, Helio G80 má 12 nm, Snapdragon 460 pak 11.
  • Co Qualcomm malinko ztrácí na výkonu, to zase dohání v implementaci moderních technologií.
  • Energeticky jsou srovnatelné, Redmi 9 vydrželo jen asi o den méně, avšak přičítámto také vyšší náročnosti nadstavby MIUI.
  • Redmi 9 ale výrazně zaostává po zvukové stránce.
  • Výstup do sluchátek je poměrně tichý a hlasitý reproduktor se hodí jen na vyzvánění a možná videokonference či poslech podcastů.
  • Na hudbu není vhodný ani trochu.
  • Jeho zvuk je plochý, basy zcela postrádá a jsou výrazně zastoupeny jen středy a výšky.
  • Hlasitý je dost, ale tím veškeré přednosti končí.
  • Naproti tomu repro v recenzované Motorole je nejen hlasité, ale zvukově na mnohem vyšší úrovni.
  • Basová složka je přítomna, přirovnal bych jeho zvuk k telefonu iPhone 6S. Kdo tento jablečný produkt měl, dá mi jistě za pravdu, že jeho zvuk nebyl na tu dobu vůbec špatný.

Myslím, že v cenové hladině čtyř tisíc to vůbec není špatný výsledek a Moto E7 Plus se rozhodně nemá za co stydět.

Xiaomi má lepší displej, Číňané vám za 4 790 Kč nabídnou dokonce Full HD. Dalším viditelně lepším prvkem je přítomnost konektoru USB-C, zatímco Moto E7 Plus se musí spokojit se stařičkým micro USB.

Zkrátka a dobře, někde se šetřit muselo.

Myslím si však, že je to na místech, která pro našinec nepředstavují nikterak významnou bolístku a naopak věci, jež my považujeme za důležité, jsou u tohoto zařízení zcela v pořádku.

Proto jestliže pokukujete po levném, ale přitom dostačujícím zařízení, s nímž nebudete muset dělat mnoho kompromisů, měli byste Moto E7 Plus minimálně zvážit.


Článek Motorola Moto E7 Plus: přímý útok na čínskou konkurenci vyšel původně na webu Android bez zraku.



AndroidMotorola


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.