Mobilní aplikace Dolby On: i z popelnice vytáhne super zvuk

Dnes si představíme mobilní aplikaci Dolby On, která je naprostou nezbytností pro každého, kdo to se zvukem a videem myslí vážně. Tahle aplikace dokáže jakýkoliv mobil se sebehorším mikrofonem proměnit v nahrávadlo studiové kvality. Znáte mě, nepsal bych o něčem, co sám neznám a nepoužívám. A tuhle aplikaci jsem si zamiloval okamžitě. Pro její výsledky a její jednoduchost.

Aplikaci Dolby On si zdarma můžete stáhnout z App Store pro iOS a z Google Play pro Android.

Co Dolby On dělá?

Jak už sám název napovídá, asi to bude něco se zvukem. S kvalitním zvukem.

Znáte to, chcete mít opravdu kvalitní zvuk, ale nemáte po ruce nic jiného než mobil. Co si budeme povídat, kromě nejnovějších nadupaných vlajkových lodí nejsou mikrofony v mobilech nic moc. Zní to dost často, jako byste k mobilu připojili popelnici a z té nahrávali :-). A tady přichází ke slovu právě aplikace Dolby On. Je přímo od konsorcia Dolby a využívá zjevně i neveřejné části algoritmů Dolby.

A co tedy dělá? Aplikace dokáže na základě algoritmů naučené umělé inteligence softwarově vylepšit jakýkoliv zvuk. A umí to hned dvěma způsoby.

  1. Přímo při nahrávání zvuku z mikrofonu, kdy první optimalizaci počítá v reálném čase, a to z rozdílů zvuku z mikrofonu a výsledku úprav umělé inteligence. Tedy hned při prvním kole zvuk vylepšuje a v případech, kdy je to možné, upravuje rovnou nastavení mikrofonu v reálném čase.
  2. Z jakékoliv zvukové nahrávky či videa, kdy sice už nemůže ovlivnit kvalitu nahrávaného zvuku, ale umí velice podobně vylepšit kvalitu zvuku s použitím umělé inteligence.

A to je vlastně všechno, co o aplikaci potřebujete vědět. O vše se totiž postará za vás. A je skvěle přístupná s odečítači.

Co ještě u aplikaci vyzdvihnout?

  • Aplikace používá přednaučenou umělou inteligenci, která se ale umí učit z vašeho konkrétního mikrofonu.
  • Všechno se děje jen na vašem zařízení, nic se neposílá do cloudu, takže je vhodná i pro paranoiky.
  • Funguje zcela automaticky a nikde nemusíte nic nastavovat.
  • Ale pokud chcete, nastavovat jednotlivé filtry a výstupy můžete.
  • Kromě nahrávání a zpracování zvuku umí to samé i s videem.

Jak s aplikací pracovat?

Aplikace Dolby On je dost podobná na Androidu i na iOS. Má tři základní obrazovky: pro nahrávání, pro úpravy a Library, což je knihovna předchozích nahrávek.

Obrazovka pro nahrávání je celkem jednoduchá, stačí jen zvolit, jestli chcete nahrávat zvuk (switch to audio), nebo i video (switch to video) a v případě videa zvolit, která kamera má snímat, a pokud máte víc mikrofonů, tak který mikrofon má snímat. Pak jen stisknete tlačítko Record a nahrává se, nahrávku můžete pozastavit či stopnout nahrávání. Všechny nahrávky se ukládají i do Library.

Obrazovka pro detail nahrávky a úpravy má jeden přepínač Dolby On, který je buď v poloze OFF (vypnuto, tedy jsou vypnuté efekty), nebo ON (zapnuto). To znamená, že aplikace si ponechává i původní nahrávku a vy i při přehrávání můžete rychle přepínat mezi ON a OFF a hned tedy slyšíte výsledek práce umělé inteligence. Tlačítko Play slouží pro přehrání nahrávky. Je zde ještě tlačítko Tools, kterým se otevře detailní nastavení jednotlivých algoritmů a efektů.

Buď necháte aplikaci vše automaticky dělat za vás, nebo si přes tlačítko Tools nastavíte jednotlivé moduly a jejich parametry. I to je překvapivě přístupné. Až budete s nahrávkou hotoví, klikněte na tlačítko Share a výsledek sdílejte, buď přímo na Facebook, SoundCloud a další stream služby, nebo klasicky vytvořte audio či video a sdílejte do ostatních aplikací. Při finálním exportu a sdílení to chvíli trvá, počítání finálního výsledku je docela náročné, takže si chvilku počkáte, aplikace vás ale průběžně informuje, kolik procent už se vytvořilo.

Obrazovka Library obsahuje vše, co jste do aplikace nahráli či importovali. Aplikace sama neumí otevřít externí soubory, pokud do aplikace chcete dostat nějaký obsah, tak přes funkce Sdílet v systému Android či iOS.

Závěr

Aplikaci používám a musím uznat, že má skvělé výsledky. S nadsázkou se dá říct, že čím horší vstup, tím lepší výsledek.

Každý audiofil by tuhle appku měl ve svém zařízení rozhodně mít.



AgoraAudioDolby On


Michal Rada
Jmenuji se Michal Rada a jsem nevidomý. Jsem profesně enterprise architekt. Působím v oblasti eGovernmentu, ICT ve veřejné správě, elektronizace a modernizace úřadů, ale i v přípravě legislativy, a to na národní i evropské úrovni. Patřím prý k otcům zakladatelům...