Jubilejní Android Q přináší spoustu novinek

Ačkoli byla před několika dny vypuštěna první veřejná testovací verze Androidu 11, ten loňský jubilejní si teprve nyní pozvolna nachází cestu do většího množství našich zařízení.

Jak se stalo nechvalně známým zvykem, nejnovější vydání systému se zeleným robotem ve znaku jsou výrobci adoptována jen velmi pomalu, i když Google v tomto směru dělá co může. Připomeňme si uvedení funkce Project Treble, která díky oddělení softwarové a systémové části aktualizací měla přinést tolik očekávané sjednocení kolujících verzí OS a zmírnit tak jeho fragmentaci a roztříštěnost. Bohužel se zdá, že ani po téměř třech letech, kdy byl Android Oreo uveden mezi uživatele, se v tomto ohledu nic výrazně nezměnilo, v tomto směru se má Google od Applu hodně co učit.

Nicméně Android 10 přichází s funkcí nazývanou jako Project Mainline, jež by taktéž měla přispět k vyššímu rozšíření nejnovějších aktualizací a záplat systému, řeč o ní bude pochopitelně níže.

Vzhledem k tomu, že se Android Q konečně dostal k vyššímu počtu uživatelů, rozhodl jsem se sepsat tento článek, aby lidé věděli, co vlastně mohou od desáté verze očekávat.

Přinejmenším můžeme počítat s podporou nejnovějších mobilních sítí 5G nebo s přizpůsobením pro skládací chytré telefony.

Jistě jste si také všimli, že Google v desáté verzi upustil od označování po různých cukrovinkách a zůstal střízlivě už jen u písmen abecedy.

1. Vylepšený správce souborů

Aplikace v Androidu Q dostávánové a svěží uživatelské rozhraní. Můžeme se těšit na rychlejší animace, globální lištu pro vyhledávání situovanou v horní části obrazovky a rychlý přístup k ostatním aplikacím.

2. Vylepšené menu sdílení

Android 10 dostal nové menu pro sdílení, jež nabízí chytřejší možnosti vycházející z kontextu dané aplikace. Taktéž se setkáte s doporučenými kontakty, jimž byste mohli ten či onen obsah chtít nasdílet. V neposlední řadě byl proces navržen a upraven tak, aby bylo sdílení daleko rychlejší záležitostí, než tomu bylo doposud.

3. Tmavé téma

Tmavé téma konečně využívá opravdovou černou barvu, aby vám poskytlo co nejkomfortnější háv, do nějž se mohou převléci kromě systému i samotné aplikace. Zmínit můžeme například kalendář, všechny aplikace od Googlu a mnohé další, které již tmavé téma podporují. Na AMOLED panelech vašich zařízení můžete po přepnutí na tmavé téma zaznamenat razantní úsporu baterie.

4. Podpora dual SIM v režimu standby

Nejprve byla tato funkce dostupná jen pro zařízení Pixel 3A a Pixel 3A XL, avšak Android 10 přichází konečně s přímou integrací, která zaručuje podporu tohoto režimu pro mnohá další zařízení do konce roku 2020. Jedná se o variantu Dual SIM dual-standby (DSDS), což znamená, že od této verze OS mohou být vždy na přijmu obě karty najednou, takže už nemusíte řešit, která je aktuálně preferovaná.

5. Režim soustředění

Tento nový režim umožní uživatelům pozastavit aktivitu aplikací pro určité časové období, tak, aby se zamezilo jejich rozptylování. Může jít zejména o různé komunikační aplikace, kterými jsou například Facebook či Whatsapp. Známe to všichni, neustále se objevující notifikace s novými zprávami a příspěvky dokáží velmi důmyslně člověka rušit a odvádět jej tak například od práce.

Jakmile takto pozastavíte nějakou aplikaci, nebudete od ní dostávat žádná oznámení ani žádosti o aktualizaci.

6. Asistent Google dostal vizuální aktivaci

Android Q obsahuje vizuální symboly v rozích obrazovky, které uživateli naznačují, že nově mohou asistenta vyvolat posunutím prstu ze spodních rohů displeje směrem do jeho středu.

Aktivace pomocí dlouhého stisknutí tlačítka „domů“ již v této verzi nefunguje. Je zde jasně patrný záměr Googlu zbavit se tlačítek a vše ovládat skrze nová gesta.

7. Navigace gesty

Ovládání gesty bylo poprvé představeno v Androidu 9 Pie, avšak nyní došlo k výraznému vylepšení a dotažení celého systému obsluhy zařízení. Nové ovládání gesty jako kdyby přímo vycházelo z gest na iPhonech. Základní pohyb je prováděn potažením od spodní strany, což vyvolá návrat na domovskou obrazovku. Pokud tažení nedokončíte a prst podržíte zhruba v polovině obrazovky, otevře se nabídka naposledy spuštěných aplikací. Oba tyto pohyby známe z iOS. Pakliže chcete v aplikaci použít tlačítko zpět, stačí gestem jen potáhnout od levé či pravé strany.

8. Nastavení soukromí

Uživatelé Androidu Q se nově mohou rozhodnout, zda chtějí přijímat reklamy, jaká data se budou ukládat a na jak dlouho budou shromážděna data o aktivitách na webu. Všechna tato nastavení mohou být upravována na záložce soukromí, která je součástí hlavního nastavení systému.

9. Vylepšena funkce adaptivní baterie

Tato funkcionalita má kořeny opět již v Androidu Pie. Její nespornou výhodou je skutečnost, že kromě procentuálního ukazatele zbývající energie vám umí poskytnout také časový údaj, v kolik hodin se vám zařízení vybije.

Tento odhad se vypočítává různými algoritmy, ve kterých hraje velký význam strojové učení.

Systém přitom zohledňuje i to, co používáte za aplikace, jak často a v jakou denní dobu. Podle toho se AI učí a následně dokáže určit do kdy telefon vydrží při obvyklém použití. Můžete tak s předstihem zapnout úsporný režim a ušetřit několik potřebných hodin.

10. Sdílení hesel k sítím Wi-Fi pomocí QR kódu

Android konečně dostal schopnost sdílet hesla k bezdrátovým sítím pomocí QR kódu. Všechno, co pro to musíte udělat, je klepnout na připojení k síti Wi-Fi/ověřit heslo/povolit příteli naskenovat vygenerovaný QR kód.

Jakmile dotyčný pomocí svého zařízení kód naskenuje, okamžitě získá heslo a může se ihned připojit.

11. Rodičovská kontrola

Tuto službu pro Android již nějakou dobu zajišťuje aplikace s názvem Family Link, kterou bylo v dřívějších verzích systému nutné dodatečně instalovat z obchodu Google Play. Desítkový Android však dostal její přímou integraci, takže nově můžete v nastavení zařízení nakonfigurovat takzvaná digitální pravidla, jež pomohou vašim ratolestem vést zdravější způsob života, bez přílišné závislosti na svém telefonu či tabletu. Můžete zde definovat, který obsah bude dětem přístupný, prohlížet jejich aktivity, spravovat typy aplikací, v nichž mohou pracovat a v neposlední řadě také kontrolovat jejich polohu.

12. Android 10 Go Edition

Android Go je odnož systému, která je určena pro méně výkonná zařízení, takzvané lowendy. Poprvé byla vydána jako větev Androidu 8 Oreo, v prosinci roku 2017. Odlehčená verze je určena pro zařízení se dvěma GB operační paměti a méně. Nově se velmi přibližuje funkčnosti plnohodnotného Androidu Q a není tak osekaná, jako její předchůdce Oreo Go Edition.

13. Rychlejší přístup ke kontextovým nastavením

Kromě rychlého nastavení přepínačů Wi-Fi a bluetooth, jež známe již poměrně dlouho, přidal Google funkci kontextových nastavení, která se objevuje v určitých situacích formou vyskakovacích oken. Uveďme si zde názorný příklad:

Přejeme si zaplatit nákup skrze službu Google Pay, ale nemáme aktivován čip pro NFC platby. Dříve bychom kvůli tomu museli zavítat do nastavení systému a v rámci příslušné sekce jej zapnout. To již ale není nutné. Android sám rozpozná, že chcete provést platbu a v kontextu toho vyskočí okno, ve kterém můžete NFC okamžitě aktivovat, aniž by bylo nutné opouštět danou aplikaci.

14. Zařízení skládací konstrukce

Nová moderní zařízení, kterými jsou například 5G nebo skládací telefony, jsou prozatím dostupná pouze pro ekosystém Androidu. Není proto divu, že jeho desátá verze přispěchala s jejich plnou nativní podporou. Můžete si tak s těmito novými kousky užít spoustu zábavy, jelikož Android Q s nimi již plně počítá.

15. Podpora titulků

Android 10 umí lépe rozpoznávat hlas, a to nyní dokonce přímo v zařízení, bez nutnosti být připojen k internetu. To také pomohlo k vývoji titulků, které jsou přímo v systému a lze je zobrazit u jakéhokoli přehrávaného obsahu, ať už jde o video na webu, podcast či hlasovou zprávu, můžete aktivovat titulky, které budou rozpoznávat hlas a převádět mluvenou řeč do textové podoby. Tato funkce se hodí zejména pro nedoslýchavé či zcela neslyšící uživatele.

16. Vylepšeny možnosti oprávnění

Android 10 dokáže sám aplikacím udělit nutná oprávnění, jež přímo souvisí s jejich použitím. Jako příklad si můžeme uvést aplikaci Zprávy, kkteré systém sám přidělí oprávnění přístupu ke kontaktům a povolí jí přijímat/odesílat textové zprávy.

Nová je také možnost lepšího řízení určování polohy, kterou uživatel může povolit úplně, částečně nebo jen v případě, kdy se aplikace aktivně používá.

17. Bezpečnostní aktualizace skrze Google Play

O fragmentaci systému byla řeč na začátku tohoto článku a právě nyní se dostáváme k dalšímu vylepšení, jež by mělo uživatelům v tomto ohledu pomoci, alespoň co se bezpečnostních záplat týče.

Ti už totiž nejsou odkázáni na výrobce svých zařízení, ale nově budou aktualizace dostávat přímo skrze obchod Google Play.

Proces tak bude připomínat běžné stahování aktualizací pro nainstalované aplikace, takže pro uživatele nic složitého ani zatěžujícího. Díky projektu s názvem Mainline tak Google docílí toho, že uživatele dostanou bezpečnostní záplaty hned, jakmile je americký gigant uvolní.

Nezrychlí se tím sice přechod na nejnovější verze systému, ale uživatelé budou mít alespoň nejnovější bezpečnostní aktualizace.

18. Detekce přehřátí a vlhkosti

Android 10 dostal vlastnost, kdy je schopen upozornit na přehřátí nebo vniknutí kapaliny do portu USB. V takovém případě sám deaktivuje připojená zařízení až do doby, kdy buďto uživatel sám problém aktivně odstraní a nebo systém vyhodnotí, že již potíže odezněly (teplota klesla na přijatelnou hodnotu, vlhkost zmizela).

I navzdory nebezpečné situaci můžete samozřejmě svá zařízení znovu připojit a Android vám v tom nebude bránit. Nicméně jestliže se takováto situace vyskytne, musíte to udělat ručně a obejít tak varování systému.

19. Zesilovač zvuku

Android 10 automaticky zvyšuje hlasitost zvuku díky filtraci ruchů na pozadí, což by mělo zajistit jeho nejvyšší možnou kvalitu. Toto je možné používat i se sluchátky, jež tuto funkci podporují.

20. Dynamické aktualizace systému

Dynamické aktualizace umožňují vývojářům načíst do Androidu různé systémové obrazy za účelem testování, aniž by došlo k poškození originálního operačního systému. Mohou si tak například bez úhony odzkoušet chystané majoritní aktualizace a přístroj jako takový zůstane nedotčen.

21. Funkce živého přepisu

Android 10 se naučil také přepisování hlasové komunikace. Ať už se jedná o filmové dialogy nebo rozhlasové vysílání. Nejlepších výsledků je ale dosaženo při komunikaci tváří v tvář. Velmi záleží na rychlosti a intonaci hlasu, ale dle dostupných informací přepis mluvené řeči vykazuje celkem uspokojivé výsledky.

Během přepisu mluveného slova, jež vychází z reproduktorů nějakého zařízení, má na výsledky rozpoznávání vliv také jeho hlasitost a zkreslení.

22. Delší čas pro vyskakující notifikace

Tato oznámení jsou pověstná tím, že se objeví jen na určitý časový úsek a nejraději mizí právě tehdy, kdy se na ně zrovna chystáte klepnout. Toto je jistě nepříjemné pro všechny uživatele, zvláště pak ale pro ty, kteří hůře čtou a nebo dokonce používají pro práci s telefonem určitou asistivní technologii.

Například s odečítačem obrazovky může trvat i několik vteřin, než je uživatel schopen si takový typ oznámení přečíst a k tomu jej aktivovat. Mnohdy se tak stane, že není schopen to stihnout, což může být dosti frustrující. V nejnovější verzi systému je ale možné upravit dobu, po kterou tyto zprávy na obrazovce zůstanou. Nejedná se přitom pouze o tento druh notifikací, ale o jakýkoli obsah, jenž je omezen nějakým časovým intervalem. Toto nové nastavení se nachází v sekci usnadnění.

23. Vylepšená podpora naslouchadel

Přestože Google již dlouho nabízí podporu naslouchátek, Android 10 přidal kompatibilitu pro nové specifikace open-source sluchadel a zvukových procesorů. Funguje na Bluetooth LE a Google ji částečně vyvinul s GN Hearing a Cochlear, dvěma hlavními výrobci naslouchacích zařízení.

Protože specifikace je open source, může ji každý OEM výrobce použít k optimalizaci svých smartphonů pro použití s naslouchátky a zvukovými procesory. Toto řešení také eliminuje nutnost neustále s sebou nosit speciální dongle, jenž byl dříve zapotřebí a také výrazně sníží spotřebu energie. Toto se týká jak smartphonů, tak i naslouchadel samotných.

Sami jste se mohli přesvědčit, že desátá verze Androidu přináší opravdu mnoho novinek, ať už viditelných nebo těch jak se říká pod kapotou.

Zapracováno bylo výrazně také na optimalizaci prostředí a testy uvádějí, že výkon se zvedl zhruba o 30 procent oproti starší verzi Pie. Co se TalkBacku týče, mělo dojít taktéž k navýšení výkonu, zejména pak v oblasti prohlížení webu. Nezbývá než doufat, že se Android Q bude dále šířit přijatelným tempem. Zvláště pak proto, že už nám netrpělivě klepe na dveře jeho jedenácté vydání, které už má za sebou cyklus vývojářských sestavení a nyní je již ve fázi veřejného testování.


Článek Jubilejní Android Q přináší spoustu novinek vyšel původně na webu Android bez zraku.



AgoraAndroidAndroid 10Android Q


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.