Jieshuo Screen Reader 20250404: Vysoký výkon, rychlé reakce a nízká spotřeba

Vážení příznivci a fanoušci odečítače Jieshuo, po devíti týdnech jsme se opět dočkali! Tentokrát byla prodleva mezi aktualizacemi poněkud delší, ale toto bylo způsobeno zejména dlouhými oslavami čínského nového roku, které letos vypukly 29. ledna a trvaly až do 22. února. Nicméně Li alespoň nabral nové síly a s novým entusiasmem se pustil do další práce. V tomto případě se update nese v duchu rozličných optimalizací a oprav několika chyb z oblasti ovládání.

Seznam změn je tentokrát výrazně chudší, než tomu obvykle bývá, na druhou stranu je ale uživatelský zážitek naprosto luxusní! A to nejen v oblasti výkonu, ale rovněž v případě reakcí na dotyk a velmi nízké spotřeby energie. Každý uživatel mi po včerejší aktualizaci zatím potvrdil, že Jieshuo běhá ještě svižněji než doposud a pracovat s ním je jedna velká radost. Tak jsem zvědavý, jak budete výkon, rychlost, spotřebu a odezvu komentovat vy.

Chtěl bych se zastavit právě u spotřebovávání baterie, jelikož toto bylo poměrně velkou slabinou čínského produktu a asi jedinou věcí, ve které konkurenční TalkBack vždy vynikal. Při běžné práci to nebylo zase tak markantní, ale mnozí uživatelé si stěžovali na vysokou spotřebu v pohotovostním režimu – tedy když je zařízení uzamčeno a nachází se v klidovém stavu. V této situaci si TalkBack vzal během noci třeba jen jedno nebo dvě procenta, Jieshuo nemělo problém spotřebovat 6 i 7 procent. Někdo hlásil dokonce úbytek až několik desítek procent.

Jediným řešením bylo aktivovat režim pro úsporu energie v nastavení aplikace, který tento problém většinou částečně odstranil, ale nebylo tomu tak vždy. Já jsem tohle nikdy nezaznamenal, ale je pravdou, že občas si odečítač bral z baterie zbytečně mnoho energie. Toto je nyní minulostí a nikdo by se s tímto jevem už neměl setkávat. Osobně mohu potvrdit, že za noc mi kapacita akumulátoru nově poklesne maximálně o dvě procenta, což je parádní údaj.

Optimalizaci úspory energie zaznamenáte ale i při běžné práci se svým zařízením. Pochopitelně se spotřeba odvíjí i od kapacity a kondice vaší baterie, případně modernosti procesoru a použitého hardwaru. Nicméně při středně náročném používání se mi dříve z plné kapacity odkrojilo cca 20 procent za jeden pracovní den. Nyní je to jen 15, když telefon používám méně, jsem schopen se dostat i na 10 procent. Což jsou velmi povzbudivá čísla – samozřejmě s přihlédnutím ke skutečnosti, že mám úplně ztmavený displej. Jinak žádné režimy pro úsporu energie nevyužívám.

Měli byste si povšimnout i lepších reakcí na dotyková gesta, kdy jsou tato rychleji rozeznávána a následně interpretována. Ostatně pojďme se na všechna vylepšení podívat formou oficiálního change logu.

Seznam změn pro verzi 20250404

  • Optimalizována spotřeba energie a plynulost celé aplikace.
  • Optimalizována rychlost spouštění odečítače.
  • Odstraněn problém, kdy se v některých rozhraních nepřehrával zvukový efekt rolování.
  • Oprava chyby občasného hlasitého čtení ID uzlů při rolování seznamu.
  • Byl přidán zvukový efekt pro zobrazení a skrytí dotykové klávesnice.
  • Přidána funkce snímku obrazovky se zaměřením.
  • Podpora funkce extrahování kliknutelných odkazů při navigaci dle typu zvoleného prvku.
  • Oprava konfliktu současného spuštění pomocné a hlavní služby.
  • Opraven problém s fokusem, kdy položka není ohlášena, pokud je zaměřena dvakrát.

Stažení a instalace

Je nutné pouze otevřít hlavní nastavení programu a nový update se vám nabídne sám. Výhodou této metody je skutečnost, že aplikace rozpozná, jakou variantu odečítače používáte, takže stačí jen kliknout na tlačítko pro stažení a řídit se pokyny na obrazovce.

Jestliže automatické aktualizace povoleny nemáte, můžete nový update stáhnout skrze portál Github – a to jak prostřednictvím samotného odečítače, tak i zde pomocí přiložených odkazů.

Pokud chcete updatovat pomocí svého mobilního telefonu, otevřete nastavení programu a zavítejte do nabídky „stažení dalších zdrojů“. Zde pak klepněte na volbu Github a vyberte hned první položku, která reprezentuje nejnovější verzi odečítače. V našem případě je to tedy sestavení 20250404.

Dále si musíte zvolit, jakou variantu chcete stáhnout – zda odlehčenou verzi Lite, anebo plnou s přídomkem Plus. Rád bych upozornil, že u oficiálních aktualizací konečně došlo ke sjednocení pojmenování, a u odlehčené verze se tak už nesetkáte s dřívějším označením International, ale je již korektně prezentována jako Lite.

Poté je už proces totožný jako v případě automatické aktualizace – stačí se dále řídit pokyny instalačního průvodce.

Pozor! Od Androidu 14 je nutné i po aktualizaci znovu povolit omezená nastavení pro aplikaci Jieshuo, jinak nebude tato korektně fungovat. Připravte se tedy na skutečnost, že po ukončení procesu aktualizace s vámi JSR komunikovat nebude až do chvíle, než opět povolíte zmiňovaná omezená nastavení. Takže mějte po ruce nějaký alternativní odečítač obrazovky, abyste nezůstali bez hlasové podpory.

Poznámka: Mám ověřeno a odzkoušeno na několika zařízeních, že s příchodem Androidu 15 nejsou výše zmíněné kroky nutné. Google zřejmě nějak upravil detekci odečítačů obrazovky instalovaných mimo obchod Google Play, a vy tak už nemusíte znovu omezená nastavení povolovat.

Pozor! Aby to ale nebylo pouze pozitivní, tak jsme zaznamenali, že na Androidu 15, a patrně i nižších verzích, je nová aktualizace JSR vyhodnocena službou Google Play Protect jako škodlivá. Není to nic alarmujícího – v minulosti se toto už několikrát událo. Mrzuté však je, že pro instalaci nové verze musíte dočasně tuto službu pro kontrolu aplikací vypnout.

Můžete tak učinit přímo v aplikaci Google Play. Jak na to?

Otevřete aplikaci Obchod Play. Klepněte na ikonu vašeho účtu v pravém horním rohu obrazovky. Zde ťukněte na volbu s názvem Play Protect. Poté aktivujte tlačítko nastavení. Tady vypněte přepínač pro kontrolu aplikací pomocí Play Protect. Jestliže máte telefon zabezpečen heslem, PINem či otiskem prstu, budete se muset pro dokončení akce autorizovat.

Jakmile provedete tato opatření, aktualizace JSR proběhne zcela automaticky a bez jakýchkoli dodatečných zásahů uživatele.

Na úplný závěr ještě přikládám odkazy pro stažení instalačních APK balíčků z oficiálního Github repozitáře, pokud je pro někoho tento způsob aktualizace pohodlnější.

Věřím, že se o své dojmy a postřehy z nové verze podělíte v naší konferenci. Pokud byste měli s aktualizací jakýkoli problém, neváhejte mě kontaktovat.

Enjoy!


Článek původně vyšel na webu androidbezzraku.wordpress.com. Redakčně upraveno.



Android JieshuoJieshuo


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.