Jak vyzrát na inflaci, aneb obchodování s cennými papíry – akcie, ETF (2. díl)

V prvním díle z této série o investování Jak vyzrát na inflaci, aneb obchodování s cennými papíry – akcie, ETF (1. díl) jsme si vysvětlili, proč je nutné investovat, jaké typy investic zvolit a také základní definice finančních trhů. V této druhé části série se zaměříme na základní softwarové aplikace pro sledování jednotlivých akcií i celých akciových trhů.


Aplikace pro sledování finančních trhů

Pro sledování vývoje ceny jednotlivých akcií i celých akciových trhů je výhodné používat aplikace, které mají online všechny potřebné informace a přitom jsou velmi dobře přístupné. Největší komplikací pro zrakově postižené investory jsou grafy. Jedná se především o cenový graf akcie, kde součástí grafu můžou být kromě spojnice cen akcie za dané časové úseky i trendové linie, plovoucí průměry a různé indikátory. Je proto zapotřebí zvolit aplikace, které nejsou zbytečně složité a nadmíru komplexní. Těmto požadavkům velmi dobře vyhovují aplikace AKCIE a YAHOO FINANCE (dále jen „YF“). Jedná se o nativní aplikace Apple.

Obě jsou předinstalované v továrním nastavení nových iPhonů a iPadů, a pokud jste si je sami smazali, můžete je znovu nainstalovat z App Storu. Obě aplikace jsou velice dobře přístupné (v režimu VoiceOver) a velice dobře se doplňují. Aplikace AKCIE je dostupná i pro Apple Watch a pro počítače s operačním systémem macOS. Pokud máte více těchto hardwarových produktů Apple, tyto vzájemně spolupracují prostřednictví iCloud. Aplikace AKCIE je lokalizovaná do češtiny, narozdíl od aplikace YF, která je v angličtině.

Aplikace AKCIE

Aplikace AKCIE je skvělý nástroj pro sledování akcií a celých akciových trhů. Pojďme se podívat, jak z ní vytěžit maximum. Slouží nám především k vytvoření seznamu sledovaných akcií (tzv. Watchlist). Do seznamu se vkládají akcie a ETF, které dlouhodobě sledujeme, a to z důvodu, že již máme do těchto cenných papírů zainvestováno nebo se k tomu chystáme. Aplikace je velmi jednoduchá, ale přesto dostačuje pro rychlý přehled vývoje cen sledovaných akcií.

Na hlavní obrazovce vidíte seznam akcií, které sledujete. Na každém řádku v tabulce je Ticker akcie nebo ETF, jeho aktuální cena a hodnota. Implicitně je zde uvedená procentuální změna ceny cenného papíru v aktuálním obchodním dni nebo za minulý obchodní den, v případě, že je daná burza již uzavřena. V přehledu však můžeme nastavit hodnotu i na zobrazení rozdílu ceny v absolutních hodnotách nebo na finanční objem zobchodovaných cenných papírů. Chcete sledovat nové akcie? Stačí v horní části napsat do vyhledávacího pole název společnosti nebo její Ticker a kliknout na „+“. A je to. Pak klikněte na kteroukoliv akcii v seznamu a dostanete se na stránku s podrobnostmi. Uvidíte zde graf vývoje ceny, informace o společnosti, denní rozsah cen, tržní kapitalizaci a další údaje, které charakterizují danou akcii. Jedná se např. o dividendový výnos, Beta, EPS (výnos na akcii) a především o nejdůležitější poměrový ukazatel – poměr ceny a výnosu akcie.

Graf můžete přepínat mezi různými obdobími – den, týden, měsíc, rok a víceletý vývoj. Pro uživatele se zrakovým postižením je zde speciální funkce ozvučeného grafu. Když používáte VoiceOver, aplikace vám přečte klíčové body grafu, jako jsou nejvyšší a nejnižší ceny, trend a další důležité informace. Stačí se prstem posouvat po grafu na displeji svého mobilního zařízení a VoiceOver vám bude vydávat tóny, jejichž výška se mění v závislosti na ceně akcie v daném bodě času. Zvuková výška stoupá, když cena akcie roste a klesá, když cena akcie padá. Po zastavení prstu v konkrétním bodě grafu bude rovněž číst jednotlivé hodnoty ceny a času. Tato funkce vám umožní mít přehled o trhu i bez vizuálního vnímání grafu a rozhodovat se o investicích (nákup nebo prodej).

Pod grafem najdete sekci s novinkami a analýzami, které se týkají vybrané společnosti. Tyto informace pocházejí z různých zdrojů a poskytují aktuální přehled o situaci na trhu. Jednou z výhod aplikace AKCIE je její úzká návaznost na aplikaci YF. Pokud potřebujete ještě podrobnější informace nebo rozšířené analýzy, můžete přejít přímo z aplikace AKCIE do aplikace YF, a to přímo přes odkaz “Další data z Yahoo Finance”.

Aplikace YAHOO FINANCE (YF)

Aplikace YF podstatně doplňuje a rozšiřuje funkčnosti aplikace AKCIE.  Aplikaci YF spouštíme přímo z aplikace AKCIE, jak je uvedeno výše, což nám zajistí spuštění aplikace přímo v kontextu právě prohlížené akcie. Při prvním spuštění YF z aplikace AKCIE budete dotázáni, jestli preferujete spouštění jako aplikace nebo ve webovém prohlížeči. Nastavte si režim aplikace, který je přehlednější a lépe přístupný. Nejdůležitější funkčností je nastavení cenových alertů (Set price alert), kde si u každé akcie můžete nastavit cenu, při jejímž dosažení vám v reálném čase budou přicházet notifikace. V praxi je nejobvyklejší hlídat cenu, za niž jsme ochotni akcii koupit nebo naopak cenu za kterou jsme ochotni již vlastněnou akcii prodat. Můžete si také nastavit notifikace při rychlém nárůstu nebo poklesu ceny akcie (např. o 5 % nebo 10 %).

Velice užitečný pro vás může být i názor akciových analytiků na danou akcii. Nachází se v sekci “Analysis” jako “Recommendation trends”. Analytici dávají doporučení v pěti stupních. Jedná se o tyto: Strong buy, Buy, Hold, Underperform a Sell. Kde u Strong Buy jsou analytici velmi pozitivně naladěni a radí provádět nákup akcie i ve větších objemech a naopak u Sell již akcii na daných cenách nevěří a radí akcie prodávat. Aplikace rovněž nabízí další poměrové ukazatele kvality společnosti, historická data i doporučení a analýzy bank a obchodníků s cennými papíry. Obsahuje i data celých finančních trhů a predikce dalšího vývoje.

Některé další funkčnosti se vám odemknou, až po vytvoření uživatelského účtu u společnosti YAHOO a přihlášení se tímto účtem. Nejzajímavější funkčností, kterou takto získáte je možnost vkládat si zde informace o nákupech a prodejích akcií, čímž získáte přehled o počtu a ceně držených akcií a vývoji výkonnosti celého portfolia v čase. Investoři tento způsob používají buď v případě, kdy mají více brokerů a chtějí sledovat celé portfolio v agregovaném pohledu, anebo jako zjednodušené demo, kde si zadávají fiktivní nákupy a prodeje a sledují úspěšnost svého investování ještě před tím, než se pro investování pevně rozhodnou a vyberou si svého brokera.


Pokračování najdete v dalším článku z této série, kde bude vysvětleno, jak si vybrat nejvhodnějšího brokera a jak si založit svůj první obchodní účet.


Poznámka

Informace v textu jsou určeny pouze k edukaci. Autor není finanční poradce a uvedené informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a může vést ke ztrátě finančních prostředků.



Agora


Radim Velička
Jmenuji se Radim Velička a jsem počítačový a technologický nadšenec. Ihned po dokončení vysokoškolských studií na VŠB Ostrava jsem začal pracovat jako informatik, kde jsem postupně vystřídal mnoho IT oblastí jako správa hardwaru a softwaru, bezpečnost, komunikační technologie, školení uživatelů ...