Jak vyzrát na inflaci aneb obchodování s cennými papíry – akcie a ETF (1. díl)

Inflace

Inflace nastává, když ceny zboží a služeb stoupají a hodnota peněz klesá, což znamená, že za stejnou částku peněz si můžete koupit méně než dříve. Může být způsobena různými faktory, jako je zvýšená poptávka nebo vyššími náklady na výrobu. V České republice byla za posledních 30 let průměrná roční míra inflace 3,5 %, ale (stejně jako v posledních dvou letech) se může pohybovat i vysoko nad 10 %. Pokud chceme zamezit znehodnocování našich úspor inflací, je nutné, abychom zajistili zhodnocování našich úspor dlouhodobě, minimálně s hrubým výnosem 5 %. Toho však nelze dosáhnout pomocí velmi konzervativních finančních produktů, jako jsou spořící účty a termínované vklady. Zabránit znehodnocování úspor v čase lze pouze dlouhodobým investováním.

Jak investovat?

Jak tedy investovat, abychom ochránili své úspory, nebo ještě lépe, abychom dosáhli na takovou výši výnosu, která nám umožní dosažení našich finančních cílů? Finanční cíle mohou být představovány řešením řešení bytových potřeb, financováním koníčků nebo zajištěním si dostatečných úspor na stáří, které nám umožní financovat zvýšené náklady na sociální služby. A je vůbec možné investovat bezpečně a přitom dosahovat svých finančních cílů i v případě, že máme zrakový handicap? Na finančních trzích se pohybuji již více než 20 let a ověřil jsem si, že to možné je, a že rychlý rozvoj informačních technologií, včetně asistivních technologií umožňuje i zrakově postiženým investorům úspěšně obchodovat na finančních trzích a participovat na vysokých ziscích komerčních firem. Má to však svá specifika. Je nutné přistupovat k investování spíše konzervativně a minimalizovat riziko ztráty majetku. Některé finanční operace nedoporučuji provádět vůbec, a to z důvodu vysokého rizika ztráty nebo neexistence přístupného nástroje pro tyto obchody.

Co se dozvíte?

V sérii článků bude publikováno vše od definice základních finančních pojmů, přes jednotlivé finanční trhy, finanční nástroje a investiční styly, až po konkrétní postupy, jak si založit obchodní učet a jak obchodovat s cennými papíry. Dále budou doporučeny přístupné obchodní aplikace a optimální obchodníci s cennými papíry. Budou zde představeny strategie investování s plánovaným průměrným ročním zhodnocením od 6 % do 15 %, a to dle míry averze investora k riziku. V celém textu budou akcentovány technologie a postupy, které zpřístupňují investování i zrakově postiženým investorům. Příkladem mohou být ozvučené cenové grafy akcií.

Charakteristiky investic

Investování je činnost, při které se vzdáváme současné spotřeby ve prospěch budoucí spotřeby s vidinou zhodnocení. Každou investici charakterizuje trojice faktorů. Jedná se o výnos, likviditu a riziko – toto se nazývá investiční trojúhelník. Ideální investice by měla mít vysoký výnos, vysokou likviditu (schopnost rychle prodat investici) a minimální riziko. Takový druh investice ale neexistuje, a proto musíme volit kompromis mezi těmito charakteristikami, např. kryptoměny mají vysoký výnos a likviditu, ale mají vysokou rizikovost. Naproti tomu nemovitosti zase mají dobrý výnos, nízké riziko, ale velmi špatnou likviditu.

V tomto článku, respektive v této sérií článků, se budeme zabývat akciemi, které mohou mít vysoký výnos, skvělou likviditu a správným výběrem akcií jsme schopni minimalizovat riziko ztráty. Riziko rovněž snižujeme dlouhodobým pravidelným investováním, kdy se plně projeví efekt složeného úročení. Složené úročení vzniká přidáním úroku k naspořenému kapitálu, spolu se kterým se dále úročí. Konečný zůstatek roste exponenciálně, tzv. systém sněhové koule. Jako příklad lze uvést, že při pravidelné investici 2.000 Kč měsíčně při předpokládané výnosnosti 9 % ročně bude hodnota vašeho portfolia za 10 let asi 387.000 Kč, za 20 let asi 1.336.000 Kč a po 30 letech asi 3.661.000 Kč. Z uvedeného příkladu je patrné, že efekt složeného úročení roste s časem. Pro urychlení celého procesu je výhodné provést jednorázovou investici na začátku investování. Začínající investoři k tomuto účelu často používají naspořené finanční prostředky ze stavebního spoření nebo uvolněné finanční prostředky po zrušení nevýhodného penzijního spoření v transformovaných fondech.

Definice finančních trhů

  • Akcie je cenný papír, který určuje podíl na akciové společnosti. Vlastník akcie má zejména právo na podíl ze zisku (dividendy) a účast na valné hromadě.
  • Burza je instituce, která uspokojuje poptávku a nabídku při prodeji akcií a určuje jejich kurz. V České republice to je BCPP (Burza cenných papírů Praha), v Německu FWB (Frankfurtská burza) a v USA jsou nejvýznamnější NYSE (New York Stock Exchange) a NASDAQ (kótovány jsou zde především technologické akcie).
  • Akciový index (burzovní index) charakterizuje daný burzovní trh a je to vážený průměr akcií na trhu. Nejdůležitější indexy USA jsou S&P 500 (přibližně 500 amerických firem s největší tržní kapitalizací), Nasdaq100 (přibližně 100 největších amerických převážně technologických firem), v Německu to je DAX40 (40 největších německých firem) a v České republice PX (obsahuje 12 akciových titulů kótovaných na BCPP).
  • ETF (Exchange Traded Fund) jsou burzovně obchodovatelné fondy. Mohou sledovat akciový index, což jsou indexová ETF. Podkladovým aktivem takového indexového fondu jsou všechny akcie, které jsou zahrnuty v daném indexu, a to dle poměru svých tržních kapitalizací. Nákupem jednoho kusu ETF, se stáváte vlastníkem malého dílu všech společností, které jsou zařazeny do indexu, který daný ETF sleduje. U celosvětových ETF se může jednat i o tisíce společností). Nákup ETF nám zajištuje velmi dobrou diverzifikaci, časovou nenáročnost a nízké náklady na držení cenného papíru. Pravidelné investování do ETF nazýváme pasivní investování. Existují 2 druhy ETF. Jedním je ETF distribuční (všechny dividendy, které vyplácí společnosti zařazené v ETF, jsou pravidelně připisovány na majetkový účet investora) a druhým ETF akumulační (všechny obdržené dividendy jsou okamžitě automaticky investovány do nákupu původního ETF).
  • Broker je obchodník s akciemi, který je oprávněn provádět pokyny zákazníků na nákup nebo prodej.
  • Ticker je normalizovaný název akcie. Tento název je používán při obchodování s akciemi nebo ETF v obchodních platformách, např. pro akcie Apple je používán ticker AAPL.
  • Pokračování najdete v dalším článku z této série, kde budou představeny aplikace pro vyhledávání a analýzu akcií a ETF. Dále v něm budou charakterizovány jednotlivé akciové trhy.


    Poznámka

    Informace v článku jsou určeny pouze k edukaci. Autor není finanční poradce a uvedené informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a může vést ke ztrátě finančních prostředků.



Agora


Radim Velička
Jmenuji se Radim Velička a jsem počítačový a technologický nadšenec. Ihned po dokončení vysokoškolských studií na VŠB Ostrava jsem začal pracovat jako informatik, kde jsem postupně vystřídal mnoho IT oblastí jako správa hardwaru a softwaru, bezpečnost, komunikační technologie, školení uživatelů ...