Děkuju mockrát za tenhle i další články. Ještě mě ty stovky zkratek trochu děsí, ale už se s mým novým macem začínám kamarádit!:) Trvalo mi pochopit, jak složky otevírat a ne přejmenovávat, ukládat texty aspoň zhruba tam, kam chci, o pohybu na webech i v některých aplikacích se mám ještě co učit,ale už se necítím tak bezradně a zmateně!:) Opravdu hodně mi pomáháte a z vašich textů tady budu čerpat ještě často! Nepodařilo se mi vypátrat, jak volit výchozí aplikace např. pro čtení textů nebo přehrávání hudby, žel ani jak číst text od místa, kde zrovna jsem. Zkratka vo A mi čte text od začátku. Budu vděčná za vaši radu a těším se na další bádání!:)
Dobrý den, paní Markéto,
mockrát děkuji za váš pozitivní ohlas.
Pokud jde o nastavení výchozí aplikace pro otevírání souborů určitého typu, tak to se dělá následovně:
1. Ve Finderu najeďte na soubor s příponou, pro níž chcete zvolit výchozí aplikaci.
2. Stiskněte zkratku Cmd + I, anebo z řádku nabídek vyberte Soubor > Informace.
3. Otevře se okno, v němž se přesouvejte pořád doprava, až narazíte na položku, kterou VoiceOver ohlásí jako „Otevřít v aplikaci: sbaleno, rozbalovací trojúhelníček“. Tuto položku rozbalte stisknutím VO + mezerník.
4. Poté se posuňte dvakrát doprava na vyskakovací tlačítko, které se jmenuje podle toho, jaká výchozí aplikace je momentálně nastavena. Pomocí VO + mezerník na tomto tlačítku se otevře seznam s nabídkou aplikací, které jsou schopné tento typ souboru otevřít. Popřípadě, jestliže se vámi požadovaná aplikace v tomto seznamu nenachází, tak šipkou dolů najeďte a přes VO + mezerník aktivujte poslední položku tohoto seznamu, která se jmenuje „Jiná…“. Otevře se standardní dialog pro výběr souboru, kde ve složce Aplikace vyberte aplikaci, jenž má daný typ souboru otevírat a potvrďte tlačítkem Přidat.
5. Tímto jste nastavili aplikaci, která se má použít pro otevírání tohoto konkrétního souboru. Jestliže však chcete, aby se tato aplikace použila pro otevírání všech souborů tohoto typu, tak v okně Informací najeďte doprava za položku „Tuto aplikaci použít k otvírání všech dokumentů tohoto typu.“ na tlačítko „Změnit vše“. Zobrazí se upozornění, jestli skutečně chcete tuto akci provést , což potvrdíte tlačítkem Pokračovat.
Co se týče zahájení čtení dokumentu od aktuální pozice dolů, tak skutečně by měla fungovat zkratka VO + A . Nicméně je třeba si dát pozor na to, abyste byla do dokumentu, například do těla emailu nebo do textového pole, zanořena pomocí VO + Shift + šipka dolů, a poté až použila zkratku VO + A.
Pro čtení dokumentu od začátku dolů by měla fungovat jiná zkratka VO + B.
S pozdravem
Adam Samec
Výborně, všechno to vyzkouším a ockrát děkuju za pomoc! Tuším, že na webech mi plynulé čtení fungovalo, ale v textu jsem ho neuměla docílit, konečně jsem moudřejší!:) Ještě bych měla další prosbu. Jak jsem tak pročítala množství článků, narazila jsem na zkratku, která by kromě jiného měla zobrazovat např. cestu určitého souboru. Nestačila jsem si ji poznamenat.Dále jsem si četla na webu podpory Apple o sinchronizaci macu a iPhonku pomocí handoff. Zprávy a facetime fungujou v pohodě. Údajně by měly spolupracovat i schránky obou zařízení, to se mi ale nepodařilo. Máte s tím zkušenosti? Díky moc za odpověď!:)
Tak to nevím o jakou zkratku mohlo jít. Napadá mě jenom VO + Shift + U, která přečte adresu odkazu, na kterém je kurzor.
Spolupráce schránky, tedy její sdílení napříč zařízeními by měla fungovat tak, že zkopírujete text na jednom zařízení a po určitou omezenou dobu by tato položka měla být k dispozici i na druhém zařízení. Nicméně ani mně to mezi Macbookem a iPhonem SE občas nefunguje.
Dobrý večer, potřebovala bych občas rychleji než hledáním ve VoiceOver utility přepnout, kolik interpunkce mi má vo číst. Máte nějakou radu?:) Existuje nebo šla by na to udělat zkratka?
Další můj malý problém popíšu možná zmateně, ale souvisí s řádkováním v textech. Enter ve windows a v macu nedělá úplně totéž. Pokud čtu texty z macu na windows a obráceně, řádkování se mi prostě neshoduje. Lze napsat na macu nějak pevný konec řádku a nový řádek, aby to pak na obou počítačích vypadalo stejně?
Děkuju za pomoc!:)
Markéta Bachmannová
Dobrý den,
úroveň interpunkce lze rychle přepnout přes takzvaný rotor podrobnosti, který vyvoláte zkratkou `VO + V . Po jeho vyvolání můžete šipkou vpravo nebo vlevo najet na volbu, kterou chcete přenastavit, a poté tuto volbu přenastavíte šipkou dolů nebo nahoru. Jednou z voleb rotoru podrobnosti je právě nastavení interpunkce. Rotor podrobnosti pak ukončíte klávesou Escape nebo Enter.
Co se týče nekompatibility konců řádků, tak to bohužel v aplikaci TextEdit na Macu a v Poznámkovém bloku ve Windows nelze jednoduše řešit. Můžete maximálně ve Windows použít jiný textový editor, který dokáže správně interpretovat konce řádků vytvořené na Macu v aplikaci TextEdit. Takový editor pro Windows je například PsPad nebo Notepad++. Případně opačně lze zvolit jiný editor na Macu, který zase dokáže správně interpretovat konce řádků vytvořené v poznámkovém bloku ve Windows. Takový editor je například TextMate, o kterém se zmiňuji na konci tohoto článku, ale ten zase není úplně stoprocentně přístupný.
Dalším řešením je nepoužívat soubory ve formátu TXT, ale zvolit například formát RTF, se kterým k problémům s konci řádků nedochází.
Dobrý den,
Moc děkuju za rady s rotorem i aplikacema pro práci s textem. Textmate jsem měla nainstalovaný díky tipům na konci článku, jen to asi chtělo víc trpělivosti a zkoumání nastavení. Snad už mi to řádkování funguje, jak jsem potřebovala!:) Na formát RTF přejít můžu, ale mám spoustu textů, které se mi přeformátovávat nechce.:)
Věděl byste o nějaké aplikaci nebo stránce – jako býval Zerotap, Textsinc, později Snippets – něco na vložení textu na jednom zařízení a kopírováním na jiném? Super by bylo, kdyby fungovala i na windows!
Rádo se stalo. Nic na sdílení schránky mezi iOS zařízením, Macem a Windows bohužel neznám. Jedině na sdílení mezi iOs zařízením a Macem mohu jako přístupnou aplikaci doporučit apku Copied, kterou naleznete zde:
https://copiedapp.com
[…] pro rychlé skákání po nadpisech, tabulkách, odkazech nebo jiných prvcích. Takové zkratky jdou sice pracně vytvořit pomocí makra, ale ani tak nefungují úplně spolehlivě pro všechny styly […]