Jak na alchymii zkratek v iOS 12?

Jedna z hodně očekávaných novinek v iOS 12 jsou zkratky pro Siri. S ostrou verzí systému přicházejí na naše zařízení už v plné verzi. Je to opravdu šikovná věc, ale člověk musí trochu vědět, jak na to a znát pár triků, aby vše fungovalo tak, jak to potřebuje. My vám přinášíme podrobný návod, jak na to.

Siri je stále spíš hlasový robot, než opravdu chytrý a užitečný asistent a jazyková bariéra v angličtině tomu moc nepřidává. Přesto si můžete pár kroky udělat ze svého zařízení neuvěřitelně mocného osobního pomocníka se spoustou netradičních funkcí. K tomu má sloužit princip takzvaných “zkratek”, který Apple přináší ve své poslední verzi iOS. Ale tentokrát to není tak úplně jednoduché. Za um se musí zaplatit pořádnou přípravou. Ale výsledek stojí za to.

Nejsou zkratky jako zkratky

Aby to nebylo tak jednoduché, tak hned na úvod si přiznejme, že “zkratky” jsou vlastně trojího druhu. Apple přinesl do Siri funkci “Shortcuts”, tedy zkratky, pro předpřipravené operace v jednotlivých aplikacích. Siri má pak ještě jedny zkratky sama o sobě. A kromě toho – aby se to nepletlo – existuje i nová aplikace “Shortcuts”, tedy také zkratky, která umožňuje si naklikat poměrně rozsáhlá inteligentní makra, a ta pak spouštět třeba (ale nejen) přes Siri. Protože tohle vše se jmenuje bohužel stejně, ale každé funguje naprosto jinak, udělal Apple v hlavách svých uživatelů trochu zmatek. I v tomto článku se postupně budeme věnovat všem zmíněným druhům zkratek a vždy uvedeme, které zkratky se daná věc týká.

Jinak obecně, zkratky jsou ve skutečnosti kousky API rozhraní systému iOS, které mohou využít vývojáři aplikací pro to, abyste jejich aplikace mohli ovládat přes Siri. Nejde přitom o stávající způsob, kdy sice Siri s aplikacemi pracovat již dávno umí, ale musíte znát a použít přesné výrazy a dá se dělat jen přesně to, co je naprogramováno v aplikaci. Třeba když řeknete “WhatsApp Peter How are you?”, tak pokud máte štěstí, vašemu kontaktu jménem Peter ve WhatsApp dojde zpráva s dotazem, jak se má. Funguje to stejně, jako když posíláte klasické zprávy přes Siri, se všemi nedostatky. Apple nyní obrací paradigma a říká, že vývojář může přes API vytvořit prakticky libovolnou akci, a tu pak může umožnit spouštět jako zkratku v Siri, vy si pak jen nadefinujete vlastní příkaz pro Siri, který konkrétní akci spustí. V našem příkladu tak může existovat předpřipravená zkratka, kde se přímo konkrétnímu Petrovi pošle zpráva s konkrétním textem. To je hotová zkratka, pro niž si jen v nastavení Siri nahrajete zprávu, třeba typu “Ask Peter how is he”. Bez dalších podrobností se pak provede přímo daná akce.

Když už jsme mluvili o třech druzích zkratek, tak si řekněme, kde a jak se jednotlivé druhy nastavují. Zkratky, jež má v sobě integrovány přímo Siri se nijak nenastavují a fungují tak, jak jste zvyklí. Zkratky předpřipravené autory aplikací se dají nastavit přímo v Nastavení Siri, kde je celá nová sekce Zkratky. A zkratky jako vámi definovaná makra se tvoří a nastavují v nové aplikaci “Zkratky”. Tady pozor, dosud použitelný příkaz “Open Shortcuts settings” teď neotevře nastavení Siri, ale buď otevře aplikaci Zkratky, nebo s omluvou nic neudělá, protože sama aplikace nemá nastavení. Tohle je první velký problém, který Apple jaksi nevychytal. To, že se vše jmenuje “Shortcuts” je prostě dost špatně, hlavně, pokud se v iOS nevyznáte naprosto perfektně.

Teď si pojďme ve dvou částech článku představit obě verze zkratek a ukázat si, jak fungují a jak na ně.

Zkratky pro Siri

Začneme tím jednodušším, a to jsou zkratky pro Siri. Tyto zkratky jsou buď přímo připravené systémem, nebo jejich podporu zahrne vývojář aplikace. Pokud daná aplikace zkratky vůbec nemá, prakticky nemůžete nic dělat – i když, jak si ukážeme níže, tak určité cesty existují. Ale chcete-li jen používat předpřipravené zkratky, máte k dispozici jen ty, co napsal vývojář pro svoje aplikace. Naštěstí se doslova roztrhl pytel se zkratkami a autoři se předhánějí, kdo bude mít zkratky rychleji a vymakanější. Kromě celkem klasických zkratek pro poštu, zprávy, volání a web najdete zkratky i v Pages, Keynote a Numbers. A samozřejmě spousta vývojářů nyní do Appstore nahrála aktualizace svých aplikací, které zkratky nově podporují.

Jak si nastavit chytré zkratky pro Siri?

Zkratky se nastavují přímo v nastavení Siri, tedy zvolíte Nastavení a v něm Siri a hledání. Hned jako první sekce jsou právě Zkratky. iOS vám v sekci Doporučené zkratky nabízí to, co si myslí, že byste mohli sami potřebovat. Nabídka doporučených zkratek se sama učí, takže tam najdete věci, jež děláte často, nebo v danou denní dobu, nebo jež jste udělali naposledy. Jsou tam zkratky na zprávy, maily, poslední otevřené stránky v Safari, dokumenty, tabulky apod.

To zajímavé je ale pod tlačítkem Všechny zkratky, kde se zobrazí veškeré podporované zkratky rozčleněné podle jednotlivých aplikací. A pokud je zkratek moc, je zde tradiční tlačítko Zobrazit vše, tak jak ho znáte třeba z Apple music. Zkratky se pak dají i různě nastavovat, záleží pochopitelně na tom, co je předmětem zkratky.

Siri spouští zkratky

Až si zkratku nastavíte, objeví se prostor pro nastavení Siri. Tady narazíte na celkem pochopitelné omezení, které ale přesto připomenu. Siri je nutno ovládat v angličtině (nebo v jiném podporovaném jazyce, mezi které čeština hned tak patřit nebude). To znamená, že si v duchu připravte nějakou anglickou hlášku, kterou si nastavíte jako hlasový povel Siri.

Nyní stiskněte tlačítko Začít nahrávat, a pak vyslovte připravenou anglickou frázi. Pokud budete mít štěstí, rozpoznala se fráze hned napoprvé a vám stačí zkratku jen uložit. Pokud ne a vy chcete frázi upravit, stiskněte tlačítko Upravit frázi a vyberte si z alternativ, které Siri rozpoznala. Pokud ani zde nenajdete to, co jste vyslovili, klikněte na tlačítko pro opakované nahrání fráze.

A je to. Zkratka se nyní po uložení objeví v seznamu Vaše zkratky, který také můžete klasicky editovat. Můžete si to hned vyzkoušet. Přes tlačítko Home, postranní tlačítko nebo jiným obvyklým způsobem aktivujte Siri a vyslovte to, co jste si nahráli. Siri oznámí, že bude provádět akci a tu taky provede.

Zkratky jako makra

Vyšší level představují zkratky ve stejnojmenné aplikaci, která je samostatná, ale práci se Siri podporuje také.
Abyste si mohli vytvářet zkratky a spouštět je, potřebujete samostatnou aplikaci Apple shortcuts, kterou stáhnete zdarma z Appstore.

Workflow v novém

Kdo zná a uměl pracovat s makro aplikací Workflow od Apple, ten bude ve výhodě. Zkratky jsou totiž převlečené Workflow, které je nově lokalizováno do češtiny (což neangličtinářům hodně pomůže). Je teď v počátcích ochuzeno o některé dříve podporované integrace aplikací, ale především ve Zkratkách vám budou dříve vytvořená workflows bez problémů fungovat. Pokud Workflow znáte, tak následující sekce prolítněte, budete hned všemu rozumět. Pokud navíc nějaká workflow z dřívějška máte, mrkněte se na to, jak se změnila zejména počeštěním (někdy pravda dost bizarním) názvů a parametrů.

Pokud jste s Workflow nikdy nepracovali, třeba právě proto, že celá aplikace i makrojazyk byly v angličtině, budou pro vás Zkratky úžasnou novou funkcí a rozhodně čtěte dál a pozorně.

Co jsou makra zkratek?

Workflows nebo Shortcuts macros jsou jednoduchá makra, která vám umožní si snadno naťukat zajímavé nové funkce. Jednotlivá makra pak můžete spouštět jako klasické aplikace z plochy, z widgetu na panelu Dnes, z hodinek, nebo právě nově hlasovým příkazem Siri.

A co makra všechno dokážou? Zjednoduší vám práci tím, že si sami a snadno vytvoříte sled akcí, aniž byste museli cokoliv programovat. Můžete si tak naťukat třeba:

  • Automatické vyfocení a poslání fotky na sociální síť
  • Sdílení vašich oblíbených playlistů na sociálních sítích
  • Rychle posílání zpráv, SMS, e-mailů vybraným kontaktům
  • Rychlé přidávání schůzek do kalendáře a procházení schůzek, nebo třeba připomínek
  • Rychlé připomínky, až přijdete domů, až dojedete do práce, až budete konkrétně v neděli odpoledne na chalupě
  • Jak dlouho vám to potrvá na příští schůzku v kalendáři
  • …mnohem více dalších akcí a jejich kombinací

Můžete si tak nastavit skoro cokoliv, třeba vytvoření schůzky v kalendáři, po kterém se vám vytvoří úkol v připomínkách s datem den předem, abyste si na schůzku připravili podklady a zároveň rozešle účastníkům schůzky zprávu, aby si zablokovali termíny a připravili se, pak třeba můžete postnout informace o schůzce do některé z podporovaných propojených aplikací. Možnosti jsou doslova nekonečné, můžete kombinovat přes 100 předpřipravených maker, přidávat jednu z celkem 800 předdefinovaných akcí nebo dělat konkrétní akce v některé z podporovaných aplikací, kterých stále utěšeně přibývá.

Celé makro sestává ze za sebou poskládaných akcí, které se vykonávají v postupném pořadí, a navíc se mohou vykonávat i s poměrně pokročilými podmínkami. Navíc si snadno můžete vytvářet interakce s makrem, třeba si nastavíte, že se na začátku makra na něco systém zeptá. Tak třeba můžete zobrazit textové pole, do kterého napíšete vzkaz, který se vám potom rozešle na kontakty, které si vyberete z vlastní rychlé nabídky a mnoho dalšího. Kromě akcí a jejich parametrů tak můžete obohatit makro o vlastní vstupy, třeba i ve formě fotografií či videa nebo zvuku.

Pro začátečníky rozhodně doporučujeme se podívat do Galerie předpřipravených zkratek, kterou si zobrazíte v aplikaci Zkratky. Tam je více než 100 připravených maker, nyní i s přehledným českým popisem, ta stačí přes tlačítko Načíst zkratku jen přidat do svojí knihovny zkratek a máte hotovo. Naprostou většinu maker můžete hned používat, pokud se vyžaduje nějaké nastavení, aplikace se na něj při importu zeptá.

Pracujeme s aplikací Zkratky

Aplikace Zkratky sestává ze dvou hlavních obrazovek. První tvoří Knihovna vašich zkratek, kde je hlavní seznam zkratek, které už ve svém zařízení máte, ať už jste si je vytvořili sami, nebo ať jste si je naimportovali z galerie. V seznamu fungují všechny běžné editační funkce.

Potom, co si zkratku otevřete, se objeví pohled na makro, kde jsou jednotlivé akce zkratky a jejich parametry. Zde uvidíte, co přesně zkratka dělá a můžete přidávat akce, přesouvat jejich pořadí (což je důležité) nebo měnit jejich parametry. Vše je nyní v češtině, takže už i začátečník neznalý angličtiny se v tom po chvilce zkoušení vyzná.

Další důležitou obrazovkou je pohled na akce, které můžete přidávat do zkratek. Ten se zobrazí vždy, když editujete zkratku. Akce jsou řazeny podle oblastí třeba jako Video, Hudba, Kalendář, Systém, nebo akce podporovaných aplikací. Akci do zkratky přidáte tak, že ji chytnete a přetáhnete nahoru nebo doprava (iPhone nebo iPad) do zkratky. Takto postupně z jednotlivých akcí skládáte celé makro zkratky. Je to velice jednoduché a s trochou cviku si začnete dělat vlastní skvělá přizpůsobená řešení.

Máme zkratky, a co dál?

Samozřejmě, pokud máme nějaké zkratky, chceme je používat, tedy spouštět. Zkratku můžeme spustit přímo v aplikaci Zkratky, ale to není tak pohodlné. Proto existuje několik dalších způsobů spuštění, které si nastavíte v nastavení příslušné zkratky:

  • Zástupce na plochu: Spustí se jako klasická aplikace z ikony na ploše
  • Widget Zkratek: Přidá se do seznamu zkratek, které můžete spouštět z widgetu Zkratky, pokud si ho přidáte do panelu Dnes
  • Přidat do Siri: Přidá zkratku do Siri, abyste ji mohli spouštět hlasovým povelem
  • Spouštět v hodinkách: Přidá do seznamu zkratek, které se dají spustit přímo na Watch
  • Zkratka sdílení: Přidá zkratku do seznamu pro sdílení z různých aplikací

Jak vidíte, možností je opravdu hodně. Vše je intuitivní, ale přesto v jednom případě narazíte, naštěstí máme pro vás rozuzlení.

Trik pro spouštění zkratky přes Siri

Apple se sem tam něco nepovede, skoro vždy se to týká nekompatibility jazyků, a to se stalo i tady. Pokud si budete chtít připravené makro spouštět přes Siri, tak narazíte na nepříjemný problém, že se vám totiž nepodaří nahrát hlasový povel pro Siri. Respektive Siri ho nebude umět.

Pokud si v aplikaci Zkratky u nějaké zkratky přes tlačítko Přidat do Siri budete chtít nahrát hlasový povel, kterým chcete zkratku spustit, nahraje se (jak říkám výše) hlasový povel, ale nahraje se v češtině. Bohužel, Siri česky neumí, a tak po první naději, že to bude fungovat, zkusíte český povel, který jste si nahráli, ale fungovat nebude.

Problém je v tom, že aplikace Zkratky je celá v češtině, a tedy i nahrání hlasového povelu dělá výhradně v češtině. Povel se sice nahraje a uloží do zkratek pro Siri, ale anglická Siri český termín nerozpozná a zkratku si tedy nepustíte.

Nepropadejte panice, máme pro vás celkem jednoduchý trik, kterým toto nepříjemné pochybení obejdete:

  1. Udělejte si makro ve Zkratkách a přes jeho nastavení si pomocí tlačítka Přidej do Siri nahrajte nějakou frázi v češtině, je jedno co.
  2. Uložte hlasovou zkratku přes tlačítko Hotovo.
  3. Přejděte do nastavení Siri, do sekce Zkratky pro Siri, klikněte na seznam Moje zkratky a vyberte si vámi připravené makro z aplikace Zkratky, u kterého máte český povel.
  4. Dejte Upravit frázi a pak znovu Nahrát. Nyní už jako jinde klasicky nahrajte anglickou frázi pro spuštění dané zkratky.
  5. Vše uložte.
  6. Nyní vám bude Siri makro spouštět jako jakoukoliv jinou zkratku, protože jej spouštíte anglickým výrazem.
  7. A pozor: Pokud byste si mysleli, že tento problém vyřešíte v aplikaci Zkratky tím, že po nahrání české fráze ji prostě klávesnicí přepíšete na anglický text, ani tak to fungovat nebude. Je třeba nahrát frázi ve zkratkách pro Siri podle tohoto postupu.


AppleiOSiOS12Siri


Michal Rada
Jmenuji se Michal Rada a jsem nevidomý. Jsem profesně enterprise architekt. Působím v oblasti eGovernmentu, ICT ve veřejné správě, elektronizace a modernizace úřadů, ale i v přípravě legislativy, a to na národní i evropské úrovni. Patřím prý k otcům zakladatelům...