Hmatová mapa brněnské zoo: užitečná věc nejen pro nevidomé, ale i pro jejich vidící průvodce

V Brně je pro nevidomé návštěvníky spousta atrakcí, které lze vnímat i hmatově. Například v Tyršových sadech je koutek, kde mají záhonky braillské popisky, máme tu v rámci Technického muzea expozici Slepecké muzeum a spousta dalších věcí tu je.

A tenhle týden nám tu přibyla novinka, která potěší hlavně milovníky zoologických zahrad.

Brněnská ZOO ve spolupráci se střediskem Teiresiás připravila velmi pěkný hmatový orientační plánek pro nevidomé, který navíc obsahje i klasickou mapu pro vidící, takže nevidomý s vidícím doprovodem si může udělat docela hezkou představu o rozloze a členitosti ZOO.

Plánek je v ZOO od 30. července a to bych to nebyl já, abych si hned za čerstva do ZOO nezajel mapu si prohlédnout a mezi prvními si ji vyzkoušet, zda a jak je nevidomému užitečná.

Fyzický popis mapy

Mapa je vytištěna na tvrdém papíru, který se používá do Pichtových psacích strojů pro nevidomé. Papír má formát A3. V pravém horním rohu se nachází legenda, kterou probereme později, v levém dolním rohu se nacházejí informace o měřítku „100 ku 10“ a v pravém dolním rohu se nachází kontakt na ZOO, telefonní číslo a web.

Zbytek stránky tvoří mapa samotná, na které najdeme různé prvky:

  • dvojitá hrubá čára, reprezentuje hlavní pěší cesty v ZOO, mezi kterými jsou ve volném prostoru braillovým písmem vepsány názvy různých výběhů,
  • čtverečky s dvojpísmennou zkratkou v braillu, reprezentuje různé vnitřní expozice, jejichž seznam se nachází nahoře v již zmíněné legendě, „TK, tropické království, EX, exotárium apod“,
  • další objekty, kolečko s vepsaným V, stanice ZOO vláčku, prázdné kolečko WC, písmeno X, znázorňující zkřížený nůž a vidličku, občerstvení. Seznam těchto symbolů se nachází rovněž v pravém horním rohu v části s legendou.

A jak to fungovalo prakticky?

Už od začátku u pokladny velice hezky: „Dobrý den, já bych prosil 1x ZTP/P nevidomý, plus doprovod.“ Pokladní: „Chcete i mapu?“ Hned se automaticky zeptala, nemusel jsem se na mapu ani ptát.

U vchodu jsme si s mámou sedli na lavičku a já se s mapou hmatově seznamoval, načetl si legendu a zjistil, co je který symbol zač. Máti mezitím mapu zkoumala i vizuálně, takže, když jsme se pak zvedli, popošli kousek ke stanici vláčku, tak už mi byla schopná říct, najdi si tady od vstupu nejbližší symbol pro vlak, tak tady teď stojíme tu stanici máš před sebou. A já slyšel, že vlak jel doleva a máti mi říká, vlak jede doleva tak si jeď od stanice vláčku doleva a už si čti co tam máš. Takže jsem věděl, že pokud po té cestě půjdeme, potkáme surikaty, pekari, lamy a pak klokany. a u klokanů bylo hned X, občerstvení. Tam jsme si sedli a prozkoumali další kousek mapy a tak dále.

Dnes mi už jeden nevidomý kolega položil dotaz, zda by podle té mapy mohl nevidomý jít po ZOO sám. Nemyslím si to. Ale pokud je to někdo třeba slabozraký a chce si hmatem prohlížet, kudy zhruba jde a co je okolo, nebo pokud je to nevidomý s doprovodem, určitě tahle mapa hodně pomůže.

Já si aspoň trochu udělal představu, jak je ZOO rozložená a třeba když jsme stáli v části u tropického pavilonu, věděl jsem, že když se budeme vracet, tak půjdeme kolem mini náměstíčka s psouny a pokud budeme pokračovat po rovné cestě, dojdeme k záchodkům.

A samozřejmě, jde-li nevidomý do ZOO, bez doprovodu se neobejde vůbec, někdo mi ta zvířata v těch výbězích stejně musí popsat.

Závěr

Mapa brněnské ZOO je doplněk, není to nic, co by tu už s námi nebylo několik let, reliéfní mapy všeho možného se tisknou už pár desítek let. Ale brněnská ZOO je snad první v republice, která má hmatovou mapu přímo na pokladně. Navíc hodnotím velice kladně, že ta mapa není přespříliš složitá, člověk se nemusí učit hmatem desítky zkratek a symbolů, jsou vyznačeny jen ty nejdůležitější cesty a objekty, takže základní orientaci se dá naučit během chvíle na lavičce než vyrazíte do terénu. Díky tomu, že mapa je tak jednoduchá, může nevidomým „nováčkům“ posloužit jako vhodný prostředek pro seznámení se s tyflografikou a hmatovými mapami vůbec. Pro vidící návštěvníky (či průvodce) je to pak skvělý osvětový prvek.

Poděkování závěrem

  • pracovníkům ze střediska Teiresiás Masarykovy univerzity za realizaci takového fajn nápadu
  • zástupcům brněnské ZOO, že se do projektu zapojili a ty mapy mají na pokladně nachystané hned automaticky jak člověk řekne, že nevidí.


hmatová grafika


Pavel Ondra
Jmenuji se Pavel Ondra a jsem od narození nevidomý. Živím se jako masér. Jsem dlouholetým uživatelem zařízení od Applu, rád si ale hraju i s jakoukoliv jinou pomůckou pro nevidomé - ať už je to nový mobil, či nějaká zajímavá...