Focus Blue 5. generace už i jako samostatný zápisník

V roce 2017 přišla firma Freedom Scientific na trh s pátou generací braillského displeje Focus Blue. Po plastové čtvrté to je opravdu solidně působící displej v kovovém těle s bočními ochrannými prvky pro absorpci nárazů. Součástí balení je bezpečné pouzdro s dvěma kapsami a páskem přes rameno či krk, ve kterém odolá i trochu drsnějšímu zacházení. Zároveň je navrženo tak, že s Focusem můžeme díky uchycení pracovat bez nutnosti z něj zařízení vyjmout. Tato výbava ho předurčuje k využívání v terénu.

Propojit s dalším zařízením lze Focus pomocí USB kabelu, kde je na straně displeje použit oboustranný konektor USB-C a na druhé straně běžný USB konektor. K dispozici je samozřejmě i bezdrátové připojení bluetooth.

Ač je zařízení opatřeno od svého vzniku slotem na paměťovou kartu, dočkal se uživatel jejího praktického využití až v roce 2019. Nový firmware přináší možnost práce autonomního zápisníku bez nutnosti připojení k dalšímu mobilnímu zařízení a to ve 14, 40 i 80 znakové variantě.

ScratchPad, jak se funkce jmenuje, umožňuje v českém prostředí vytvářet a upravovat texty do velikosti 32 kB. Číst však lze i větší soubory.

U každého souboru si pamatuje, kde jsme skončili s prací. Při příštím otevření tak začínáme na stejném místě.

V textu je možné se pohybovat podobně, jak jsme tomu zvyklí při práci na počítači (znaky, slova, řádky, odstavce, začátek/konec textu). Kdykoli lze přitáhnout kurzor k aktuálnímu znaku pomocí naváděcího tlačítka. K dispozici máme také operace se schránkou: označování, kopírování, přesun a mazání vybraného bloku.

Výsledek pak lze uložit ve vlastním formátu zařízení nebo v prostém textu, vhodném pro nakopírování do počítače.

Funkce jsou dostupné pomocí klávesových zkratek nebo také přes přehledné menu ScratchPadu. To připomíná aplikační menu běžného jednoduchého textového editoru.

Kromě očekávaných funkcí pro editaci textu, otevření, uložení, vymazání souboru, kopírování, vyjmutí či vložení bloku, můžeme v textu vyhledávat, vkládat aktuální čas či datum, případně text exportovat do dalšího zařízení.

Přenos textu

Kromě zmiňovaného vlastního formátu a prostého textu (TXT v UTF-8) podporuje Focus soubory BRF. Ty může uživatel otevřít a číst jejich obsah. Vzhledem k tomu, že se v našich končinách s tímto speciálním formátem běžně nesetkáme, není pro nás jeho podpora tak podstatná.

Vynecháme-li možnost manipulace s MicroSD kartou jako jednu z možností přenosu souborů, máme k dispozici připojení Focus Blue k počítači v režimu vyměnitelného USB disku nebo funkci exportu.

Pokud chceme se soubory pracovat přes počítač v režimu vyměnitelného USB disku (jako s běžným flash diskem), je potřeba Focus připojit pomocí kabelu při současném stisku jednoho z tlačítek. Jinak by byl připojen jako braillský výstup spuštěného odečítače.

Funkce Exportovat nabízí jednoduchý způsob, jak dostat text z Focusu do jiného zařízení. Lze ho přenést do počítače připojeného pomocí USB/Bluetooth či do některého z mobilních zařízení s iOS či Android připojených bezdrátově.

Stačí stát v poli, kam lze zapisovat text, zvolit ve ScratchPadu funkci Exportovat a v tu chvíli se začne „písmenko po písmenku“ přenášet a zobrazovat v daném poli.

Na krátký text je to zajímavý, univerzální způsob. Pokud však chcete přenést byť jen několik řádků, je proces poměrně pomalý.

Použití

Focus Blue se ScratchPadem nám nabízí čtení textů, včetně knih, psaní a úpravu poznámek či libovolného jiného textu a to s dlouhou výdrží na baterii a bez nutnosti propojování s dalším zařízením. Může se tak stát tichým společníkem na cestách, při čekání u lékaře, na poradách, v posteli při čtení knih atd. Jistě své vlastní využití najdete.

Většina tohoto textu byla napsána právě ve ScratchPadu na terase horské chaty v Jeseníkách, kde jsem trávil část dovolené. Bylo fajn nemuset používat počítač a sluchátka: nerušit a nebýt rušen. Být součástí přírody i při práci – pro mě zajímavá a velmi příjemná zkušenost.

Další zdroje informací



braillský displejFocus BlueScratchPad


Michal Jelínek
Jmenuji se Michal Jelínek a pracuji ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých jako lektor elektronických pomůcek pro zrakově postižené. Zároveň připravuji na stejnou dráhu nové lektory, kteří pak školí ve svých organizacích. Neučím s technikou jen dospělé, ale také informatiku...