Popis Eureky

Eureka A4 je elegantní zařízení široké přibližně 30, dlouhé 21 a vysoké 4 centimetry. Zkrátka, rozměr listu papíru formátu A4 situovaný na ležato. Váží 1,5 kg. Kryt je vyroben z pevného, odolného, materiálu černé barvy. Ovládací klávesy, je jich celkem 20, jsou vyrobeny ze světle šedého silikonu, jsou mírně zahloubené a na dotyk působí velmi příjemně.

Eureka A4

Na Eurece se pracuje v poloze na šířku. Když si ji takto položíme před sebe na stůl ovládacími tlačítky směrem k nám, tak máme jako první na dosah 7 podlouhlých kláves širokých cca 12 a dlouhých cca 30 milimetrů. Jsou situována stejně jako klávesy obouručního psacího stroje, tedy: z leva jsou tři, svisle situované klávesy značící body 3, 2 a 1, následuje vodorovně situovaný mezerník a směrem vpravo pokračují další tři svislé klávesy značící body 4, 5 a 6.

Nad klávesami Braillské klávesnice je, v řadě vedle sebe, 8 kulatých, příjemně zahloubených funkčních tlačítek o průměru asi 12 milimetrů. Označujeme je směrem zleva doprava jako F1 až F8. Pro lepší orientaci v řadě funkčních tlačítek je Třetí a šesté opatřeno hmatným bodem. Tato tlačítka zabírají na předním panelu stejnou šířku jako tlačítka Braillské klávesnice.

Vpravo vedle tohoto bloku je ještě 5 kulatých tlačítek kurzorového kříže. Jejich velikost je totožná s velikostí funkčních tlačítek, ale situována jsou opravdu do kříže. Uprostřed je, opět malým, dobře hmatným puntíkem označený přeřaďovač. (Dnes bychom pro tuto klávesu použili nejspíš výraz shift.) Nad ním, pod ním a vpravo i vlevo vedle něj jsou pak zbývající 4 tlačítka ovládající pohyb kurzoru v daném směru.

Nad klávesami kurzorového kříže jsou ještě dvě malá, červená, posuvná šoupátka. Jsou umístěna v zahloubené drážce, která odděluje přední a zadní část krytu Eureky. Posouvají se zleva doprava. To levé slouží k nastavení rychlosti mluvení a současně i výšky hlasu, pravé pak k nastavení hlasitosti.

Zadní část horní strany Eureky, za drážkou se šoupátky, tvoří už jen ochranná mřížka, pod níž je na pravé straně zabudovaná disketová mechanika, zhruba uprostřed akumulátor a vlevo je reproduktor. Na krycí mřížce, v levé horní části se pak skví už jen velký bílý nápis Eureka A4.

A teď si Eureku prohlédneme také ze všech čtyř bočních stran.
Přední strana je asi o polovinu nižší než strana zadní, protože přední část horního krytu kde je klávesnice, je směrem k nám mírně zkosená. To proto, aby se nám na klávesnici lépe psalo. Tato strana je jinak hladká, nejsou na ní žádná tlačítka ani konektory.

Na pravém boku už je toho víc. Odpředu dozadu to jsou:

  1. monofonní konektor Jack 3,5 mm pro připojení sluchátek
  2. pěti-kolíkový DIN konektor, přes nějž se dala připojit externí zařízení, jako jsou klávesnice, voltmetr, teploměr a rozlišovač barev. Tato příslušenství, s výjimkou externí klávesnice, si však u nás, pravděpodobně vinou velké cenové náročnosti, prakticky nikdo nekupoval.
  3. štěrbina disketové mechaniky na 3,5 palcové diskety.

Pravá strana (Eureka A4)

Na zadní straně najdeme uprostřed nabíjecí konektor. Originální nabíjecí zdroj redukoval napětí tehdejších 220 V na 9 Voltů. Aby jej bylo možné zapojit do českých elektrických zásuvek, tak byl doplněn ještě o speciální redukci.

Napájecí zdroj a redukce (Eureka A4)

Vedle napájecího konektoru je 25 pinový, sériový konektor RS 232, díky němuž bylo možné k Eurece připojit běžnou nebo Braillskou tiskárnu, propojit dvě Eureky mezi sebou nebo ji propojit s počítačem typu PC. V takovém případě mohla Eureka sloužit i jako jeho hlasový výstup.

Zadní strana (Eureka A4)

Poslední, levý bok Eureky pak obsahoval v zadní části dva čtvercové konektory RJ 11 telefonního modemu, jehož prostřednictvím se Eureka dala připojit k telefonní síti. Díky tomu bylo možné využít i funkci automatického vytáčení čísel přímo z telefonního seznamu, připojit se ke vzdálenému počítači nebo jiné Eurece. Po telefonních linkách jsme si posílali basicové, hudební i textové soubory. Později mnozí z nás využívali modem i pro připojení k BBS Braillnetu. Při propojení dvou Eurek přes modem, pak bylo možné si i přímo psát. Poslechněte si, jak modem přenášel jednotlivé napsané znaky. Eureka na druhé straně telefonní linky je samozřejmě vyslovovala standardním způsobem, tedy hlasem :

Propojení modemů: Propojení modemů dvou Eurek a zaslání pozdravů

Levá strana (Eureka A4)

Posledním, diskrétně ukrytým prvkem na levé straně Eureky je vypínač akumulátoru. Schovává se vzadu, za konektory telefonního modemu, v malém, kulatém otvoru. Dá se zapnout a vypnout jen pomocí bodátka nebo malého šroubováčku. Posunutím vypínače směrem nahoru se akumulátor fyzicky odpojí a naopak. Tento vypínač se však používal velice zřídka, například jen v případě dlouhodobého plánovaného nepoužívání Eureky.


Navigace