Ing. Jiří Kalvoda

ředitel firmy TR instruments spol. s r.o.

Naše firma vznikla v únoru 1991 pod názvem Tech Rentals a byla pobočkou stejnojmenné skupiny firem do roku 1998. Od ledna 2000  funguje pod názvem TR instruments.

S Milanem Hudečkem jsme byli spolužáci při studiu Fakulty elektrotechnické VUT v Brně a setkali jsme se i u stejného útvaru v rámci vojenské služby. Pak jsme se setkali po letech v Melbourne, v jeho firmě Robotron a domluvili se od roku 1991 na spolupráci při prodeji a servisu Eurek v Československu. O té doby se datuje naše pravidelná účast i na Tmavomodrém festivalu a jeho doprovodných akcích, která ve formě sponzorství trvá dodnes.

V devadesátých letech jsme se starali o dovoz a dodávky pro nové zákazníky což nebylo zdaleka tak jednoduché jako dnes, kdy celé vyclení zajišťují přepravní firmy.

A jak se rozrůstala rodina „Eurekářů“ objevovaly se častěji i Eureky přicházející zpět na opravu. Po pár letech intenzivního používáni se vždy projevila slabá stránka tohoto jinak velmi spolehlivého zařízení, kterým byla membránová klávesnice. Se zanesením kontaktního pole s uhlíky na pružinkách přestaly některé body fungovat a někdy docházelo i k odtržení gumového bodu. Občas jsme řešili i nehodu typu vylité kávy či polévky, která se dostala pod kontakty a Eureka přestala fungovat.

Snad žádné další zařízení, které jsme dodali za celou éru naší firmy, se netěšilo takovému vztahu ze strany svých uživatelů jako Eureka. Nemohli se od ní odloučit ani na den, takže byť občas přišla nějaká na servis poštou, typická oprava zahrnovala návštěvu majitele s doprovodem další osoby nebo vodicího psa. Ti pak trpělivě čekali u šálku kávy nebo čaje, případně misky vody, až pan Polách, náš dlouholety servisní technik, Eureku opraví.

K Eurece pak přibyly ještě další produkty od Robotronu, jako mluvící kompas, dnes už v éře GPS navigací úsměvný anachronismus, případně čtecí zařízení Galileo. A jako výsledek evoluce po všech stránkách lepší následník Eureky – Aria. Technicky dokonalejší s lepším hlasovým výstupem, lepší konstrukcí klávesnice a spoustou vylepšení, které se prodalo taky hodně kusů, ale její popularita už zdaleka nebyla taková jako u Eureky, protože přišly nové počítače, lepší zvukové karty a notebooky vyráběné v milionových sériích, kterým tato jednoúčelová zařízení vyráběná v malých sériích nemohla konkurovat.

Tak se uzavřela éra produktů fy Robotron a naše spolupráce s ní, i když s Milanem a jeho dalšími firmami zaměřenými na počítačově řízené přijímače – Winradio a Radixon spolupracujeme dodnes. Nám tak zůstala zkušenost práce s nevidomými a slabozrakými a možnost nahlédnout do jejich světa, obdiv k lidem, kteří přes svůj handicap žijí plný a šťastný život.

Eureka je vystavena v naší zasedací místnosti jako připomínka jedné zajímavé etapy naší firmy.


Navigace