Bright, anglická slovíčka pod palcem

Angličtina každým dnem více a více proniká do našich životů. A protože nežiji v zahraničí, nestuduji se zahraničními spolužáky, ale ani nevykonávám práci, kde bych měl anglicky hovořící kolegy, nic mě nenutí angličtinu pravidelně využívat. Nicméně vzhledem k tomu, že se s angličtinou můžu setkat kdekoli, vyplatí se v tomhle jazyce zdokonalovat a zlepšovat si slovní zásobu. A právě na trénování anglických slovíček vám chci představit za mě užitečnou a jednoduchou mobilní aplikaci pro chytré mobilní telefony. Jde o aplikaci Bright – v překladu bystrost.

Tuto aplikaci primárně využívám na iPhone, zaměřím se tedy na tuto platformu. Dostupnost a přístupnost na Androidu jsem zatím nezkoumal.

O co jde?

Nástroj Bright vás naučí velké množství anglických slovíček, slovních spojení, frází. Jednoduše a hlavně rychle. Slovíčka budete umět překládat do češtiny a zpět, psát v angličtině, vyslovovat, rozpoznávat poslechem. Stačí pár minut denně a po pár dnech rozhodně poznáte výsledky.

Slovíčka a hovorové fráze nejsou vybírána nahodile. Vše je kategorizováno do řady témat. Sami si volíte, která témata vás zajímají a v čem se chcete zdokonalit. To platí i o vaší aktuální úrovni. Bright nabízí tři úrovně. Začátečník, průměr, učení pouze obtížných slovíček. Zvolit můžete všechny nebo třeba jen jednu z nich, záleží na co se cítíte. Úrovně jakož i témata výuky, lze snadno kdykoli měnit v nastavení aplikace.

Aplikace funguje na bázi předplatného. Ne při stažení z obchodu App Store, ale v rámci nákupů přímo v aplikaci. Volíte si plán předplatného. Bright používám už celkem 197 dní při psaní tohoto článku a když jsem si předplatné volil, existovala doživotní forma předplatného za nějakých 1 000 Kč. Snažil jsem se ověřit, jak je tomu nyní, ale když v nastavení aplikace potvrdím obnovení nákupu, pouze mi to napíše, že mám předplatné stále aktivní, cena se nezobrazí. Možná tedy zůstala stejná nebo se změnila. Každopádně to zjistíte při volbě předplatného. Osobně doživotního předplatného nelituji, Bright mi to už několikrát vrátil získanými znalostmi.

Způsob výuky

Bright vás nezahltí angličtinou. Ale i tak se toho dost naučíte. Ať už trénujete složitá slova, která vám z nějakého důvodu nejdou dostat do hlavy, procvičujete nebo se učíte nová slova a fráze, každá sekce nabízí maximálně osm slov nebo frází. Nikdy víc. Pro lepší efektivitu vždy pracujete pouze se čtyřmi slovíčky. Pak máte pauzu a je na vás, kdy budete pokračovat dál. Čtyři a dost, maximálně osm. Tolik dat, aby si vše váš mozek dokázal snadno zapamatovat a hluboce vštípit. Ze své vlastní zkušenosti konstatuji, že tato metoda opravdu funguje. Od doby, co používám Bright, mám v hlavě víc anglických slovíček a frází než kdy předtím. A opravdu tak hluboko vštípená, že mi vyplavou na povrch bez přemýšlení v té správné chvíli. Až se někdy divím, že si je opravdu pamatuju. Zřejmě na této metodě učení skutečně něco bude.

Postup je pořád stejný. Zvolíme si třeba procvičování už naučených slov z databáze. Náhodně se vygeneruje osm slov a frází k procvičování. Z nich se vám nabídnou jen čtyři, aby toho na vás nebylo moc. Nejdříve se vám zobrazí přehled vygenerovaných slov nebo frází. Jak anglicky tak česky, takže víte, s čím budete pracovat. V okamžiku kdy potvrdíte tlačítko další, začíná samotný proces výuky, který se nemění.

Vygenerovaná slova nebo fráze nejdříve překládáte. A to výběrem správné možnosti z nabídky. Překládáte oběma směry. Do angličtiny, ale také do češtiny.

Poté následuje porozumění. Stejná 4 slova, která jste překládali, musíte postupně odhalit poslechem. Zobrazí se slovo, které máte rozeznat poslechem. Rodilí mluvčí vysloví tři slova s podobnou výslovností. Z nabídky možností následně vybíráte správnou variantu. Opakujete u všech čtyřech slov. Jakmile máte hotovo, nastává další část výuky.

Konkrétně psaní. Stejná čtyři slova, která jste překládali a rozeznávali poslechem, musíte nyní postupně správně napsat v angličtině. Zde vnímám jednu zásadní nevýhodu. Textové pole z nějakého důvodu nepodporuje braillský vstup na displeji. Takže vy co jste zvyklí psát Braillem na iPhone, tak vám psaní může připadat o něco pomalejší.

Po části psaní následuje poslech. Stejná čtyři slova musíte správně přeložit do češtiny a to jen na základě jejich anglické výslovnosti. Rodilí mluvčí vysloví slovo. Vy z nabídky možností volíte správnou českou variantu.

Závěrečnou část představuje výslovnost stále stejných slov. Slyšíte slovo nebo frázi. Klepnete na mikrofon a vlastním hlasem musíte napodobit správnou výslovnost.

Proces skončil. Následuje dialog s tím, že abyste splnili tento úkol, musíte se naučit další čtyři slova navíc, abyste dosáhli maximálního počtu osmi slov. Je na vás, jestli budete pokračovat hned a potvrdíte ano, nebo potvrdíte ne a k učení se vrátíte později.

Proces učení je stejný i při učení nových slovíček nebo frází s drobným rozdílem. Když potvrdíte volbu učit se nová slovíčka, podle zvolených témat výuky na základě vlastních preferencí, začne aplikace nabízet jednotlivá slova k učení. Vybíráte z možností již znám nebo naučit se. Když označíte čtyři slovíčka k učení, začíná samotná výuka. Poté volíte další čtyři slovíčka k učení, dokud nedosáhnete maximálního počtu osm jako u procvičování už naučených slov.

Čas od času podle toho jak vám to zrovna jde, se objeví i sekce trénování složitých slov. Zde záleží na tom, kolik děláte celkově chyb. V sekci trénování složitých slov znovu trénujete slovíčka a fráze, která vám z nějakého důvodu nejdou dostat do hlavy. Volíte nesprávné překlady, špatně je zapisujete, nepamatujete si je při opakování, nedaří se jejich vyslovování. Trénování složitých slov se uzpůsobuje tomu, kde děláte nejvíc chyb. Pokud vám nejdou překlady, tak složitá slovíčka překládáte. Jestli chybujete v psaní, tak složitá slova píšete apod.

Samostatnou kapitolou je opakování slov ze všeho, co jste se dosud naučili. V opakování slov můžete denně zopakovat maximálně šedesát slov nebo frází s tím, že vždy po dvaceti máte pauzu a záleží na vás, jestli budete pokračovat dál nebo chvíli odpočívat. Slyšíte slovo. V krátkém intervalu pár vteřin, musíte ze dvou možností zvolit správnou variantu. Přiznávám, že v opakování slov dělám nejvíc chyb, ale je to parádní na postřeh a především na kontrolu, kolik si toho člověk opravdu pamatuje.

Podoba uživatelského rozhraní

Vše kompletně v češtině a celkem i hezky přístupné s odečítačem VoiceOver. Nějaké drobnosti v odladění přístupnosti by se našli, ale nejde o nic, co by bránilo v používání aplikace jako takové.

Ve spodní části obrazovky naleznete tři karty. Učení, Pokrok, Nastavení. Názvy jsou výstižné a myslím, že lze podle nich snadno odhadnout, co v jednotlivých sekcích aplikace naleznete. V sekci Učení najdete vše, co se učení týče. Opakujete zde slova, učíte se nová, procvičujete, trénujete složitá slova. Též si zde můžete prohlížet pokrok podle témat.

Sekce Pokrok se věnuje statistikám vašeho aktuálního pokroku. Zde zjistíte kolik slov už znáte, v mém případě mi aplikace hlásí 2007, kolik slov máte zopakovaných, údajně mám zopakováno 1500 slov, též zjistíte úroveň obtížnosti. Zde moc nevím co si pod tím mám představit, ale mám tam napsánu číslici šestnáct.

A samotné nastavení ukrývá všechny volby nastavení aplikace Bright. Konkrétně zde můžete volit témata výuky, svoji úroveň, počet slov k učení denně, výukové relace. Jestli chcete řešit poslech a výslovnost. Též si zde zapínáte zvuk u odpovědi. Tuto funkci doporučuji nechat zapnutou, protože budete zvukově informováni jestli reagujete správně nebo špatně.

On o tom sice informuje i samotný odečítač VoiceOver, ale když máte zvuk odpovědi vypnutý, konkrétně při trénování výslovnosti, se z nějakého důvodu přepne odečítač na mikrofon, tím dojde ke ztlumení výslovnosti VoiceOveru jako takového. A bohužel se pak automaticky nepřepne zpět na standardní reproduktor. S aktivním zvukem při odpovědi se tohle nestává a VoiceOver je hezky slyšet po celou dobu používání aplikace Bright.

Dále v nastavení naleznete kontakt na vývojáře a možnost obnovení nákupů, kde si můžete zjistit jestli a do kdy máte aktivní předplatné.

Samotná aplikace Bright – pokud neprocvičujete a netrénujete denně – připomíná, že dnes na vás slovíčka čekala marně. V nastavení aplikace je tedy možné nastavit si tato připomenutí podle svých vlastních potřeb. Já nic neměnil a když Bright nepoužiju alespoň k jednomu cvičení denně, v čase 19:30 se mi Bright sám připomene.

Vyzkoušejte sami. Za mě ideální nástroj na trénování anglických slov, slovních spojení a hovorových frází.



anglický jazykAngličtinaBright


Karel Giebisch
Karel se moderním technologiím pro zrakově znevýhodněné věnuje už řadu let. Je nevidomý, primárně pracuje s Apple produkty, ale nebrání se zabrousit i do oblasti operačních systémů Windows nebo Android.