ASUS Zenbook Duo – dva displeje s funkcemi i pro uživatele se speciálními potřebami

Různých dvoudisplejových monster jsme si ve světě notebooků užili už docela dost. ASUS teď ale přišel s mašinkou, u které byste na první pohled dva displeje nehledali. A proč se na tomto serveru zejména pro nevidomé a slabozraké vůbec zabýváme dvěma displeji? Jednak je to konečně zajímavé samo o sobě a jednak ASUS zkouší vymyslet, jak dva displeje použít i pro přístupnost aplikací.

Veletrh CES má letos vlastně jen dvě slova (sousloví), kolem kterých se všechno učí. Je to „Umělá inteligence“ a „displej naprosto všude“. A čím víc displejů, tím víc Adidas, chtělo by se říct. Mobilní telefon se dvěma (a v případě pilotu od Samsungu dokonce se třemi) displeji je tu opravdu hodně. Displeje jsou na ledničkách, na pračkách, na dveřích do domu a samozřejmě o displejích je celá jedna část věnovaná různým televizím.

Speciálními produkty jsou pak v posledních letech notebooky se dvěma displeji. V loňském roce se poprvé objevily použitelné notebooky s displejem na spodní straně, což pochopitelně znamená především softwarovou klávesnici, která je vzhledem k absenci vibrací pro nás naprosto nepoužitelná. ASUS přišel s konceptem Zenbook Duo, který je podle nich v předprodejním stavu a měli bychom se ho dočkat už brzy. Jde o dost nadupaný notebook s cenovkou okolo 2 000 EUR a s konstrukcí složenou ze dvou 14palcových displejů, nad tím spodním je ale magneticky připevněna klasická hardwarová notebooková klávesnice. Zařízení nepůsobí sice jako prémiový ultrabook, ale v ruce i na váze jde spíš o klasický notebook stření třídy. Váha 1,3 Kg a tloušťka silnějšího klasického notebooku na dotyk vůbec nedává znát, že držíte v ruce zařízení se dvěma tenkými displeji, snad jen netradiční konstrukce v ohybu, která dělá zadní stranu notebooku tlustší, by mohla něco napovídat. Vespod těsně u kloubu je pak ukrytý pevný kovový magnetický stojánek, díky kterému po rozbalení a odepnutí klávesnice může stroj držet na stole jak na výšku (dva displeje našířku nad sebou), tak i našířku (dva displeje navýšku vedle sebe). Samotnou klávesnici lze odepnout a používat jí jako externí bluetoothovou klávesnici, když je přicvaknutá ke stroji, rovnou se i dobíjí.

Dva displeje o velikosti 14 palců lze používat jako jeden velký, ovšem se slepým místem uprostřed a samozřejmě jako dva samostatné displeje ve Windows, ASUS dodává i softwarovou nadstavbu s pár užitečnými triky pro multitasking na více displejích.

Až dosud celkem nezajímavý článek, viďte? To, proč to píšu sem je ale možnost využít dva displeje pro lepší práci i pro osoby se specifickými potřebami, jak sám ASUS říká. Samozřejmě, musí se to pořádně otestovat v praxi, jen takhle nasucho a během pár minut nejde poznat, jestli to dává smysl, nebo ne. ASUS nabízí ve své aplikaci pro tento notebook několik režimů. Oba displeje jsou dotykové, samozřejmě pokud je ten spodní schovaný pod klávesnicí, je zcela vypnutý. Nicméně softwarově se dá kupříkladu dotyková vrstva na jednom z nich vypnout a to prý má sloužit pro situace, kdy by notebook v režimu velkého tabletu chtěl držet někdo s motorickými problémy. Aplikace prý bude umožňovat i vypínání reakce na dotyky v různých místech displeje a v kombinaci s gesty tak bude prý moci ovládat zařízení i ten, kdo má třeba problém s nechtěnými dotyky na stranách. Zajímavější je podle mě ale režim, kdy aplikace Lupa běží na jednom z displejů a reaguje na kurzor na druhém displeji. Tak i slabozraký uživatel může jeden displej využívat pro orientaci v systému a druhý má jako zvětšenou oblast kolem displeje. Jako nevidomý to vyzkoušet nemůžu, ale přijde mně to docela zajímavé. Naopak zase pro motoricky postižené uživatele může jeden z displejů sloužit jako obří touchpad a nebo ovládací plocha notebooku, kam se asi budou dát umístit velká softwarová tlačítka, což má zase přispět k lepšímu ovládání.

Osobně si tedy myslím, že třeba pro slabozrakého uživatele ani tohle nebude důvod ke koupi notebooku za více jak 50 000 Kč jen kvůli lupě na jednom displeji, a vlastně mně to přijde jako takové nouzové roubování funkcí jinak naprosto běžného notebooku, ale zdá se, že i ASUS se chce svézt na vlně inkluzních zařízení. Otázkou samozřejmě je, do jaké míry to dává smysl. Ale přinejmenším jako zajímavost jsem to prostě uvést musel.

ASUS Zenbook Duo se bude prodávat prý ještě letos a cenovka bude začínat na 2 000 EUR za o něco slabší procesor a menší úložiště. S 1T rychlým SSD a nejnadupanějším procesorem se cena může vyšplhat klidně i na 2 600 EUR. Možná se na BlindTechu s někým slabozrakým domluvíme a zkusíme ty speciální režimy otestovat. Jestli o to máte zájem, dejte vědět do komentářů.

Tohle je unikátní ASUS Zenbook Duo se dvěma displeji naživo! (YouTube)



ASUS


Michal Rada
Jmenuji se Michal Rada a jsem nevidomý. Jsem profesně enterprise architekt. Působím v oblasti eGovernmentu, ICT ve veřejné správě, elektronizace a modernizace úřadů, ale i v přípravě legislativy, a to na národní i evropské úrovni. Patřím prý k otcům zakladatelům...