Apple Vision Pro – rozšířená realita přístupná všem?

Je tomu pár týdnů, co se na trh dostalo zcela nové zařízení od společnosti Apple, a to chytré brýle s názvem Apple Vision Pro. Tento inovativní produkt, který je zatím dostupný pouze v USA, během oněch pár týdnů zaznamenal obrovský ohlas z řad nadšenců do moderních technologií, kteří mluví o revoluci v digitálním světě, která navždy změní způsob práce a komunikace. V čem je tedy zařízení tak unikátní?  Myslel Apple při jeho vývoji podobně jako u ostatních produktů na přístupnost a nemohlo by zařízení nakonec dobře posloužit i jako asistivní technologie? Na tyto i další dotazy si odpovíme v tomto článku.

Na úvod chci podotknout, že veškeré informace jsou převzaty především ze zahraničních zdrojů a recenzí uživatelů z USA, kteří si již Vision Pro měli možnost vyzkoušet. Mimo USA zatím zařízení není dostupné a jeho cena se šplhá až k 80 tisícům korun.

Základní popis zařízení a jeho funkcí

Jedná se o headset podobný brýlím pro virtuální realitu, který zakrývá celé zorné pole a na hlavě drží pomocí nastavitelného pásku. Celé zařízení váží cca 600 gramů a na jedno nabití vydrží zhruba 2 hodiny. Headset Apple Vision je vybavený dvanácti kamerami, šesti mikrofony a pěti senzory, takže efektivně a přesně dokáže sledovat uživatele a jeho okolí. V konstrukci má také dva čipy, které brýlím umožňují všechny procesy zpracovávat v reálném čase. Rozdíl mezi tím, co při používání Apple Vision uživatel udělá a za jakou dobu zařízení zareaguje, maximálně dvanácti milisekund.

Všechny tyto specifikace umožňují to, že uživatel v brýlích nevidí běžný svět, ale pouze promítaný obraz z kamery a tvoří si tak před očima vlastní rozšířenou realitu. Nabídkou aplikací zařízení míří především na běžné uživatele a jeho výhodou má být možnost využití během každodenních aktivit jako je práce, zábava, volný čas a komunikace. Jako příklad si můžeme uvést možnost nechat si před očima v aplikaci „zavěšené“ někde v prostoru nechat přehrát film, a to i ve 3D, možnost přenést se třeba při relaxaci do virtuálního prostředí, pořádat virtuální meetingy nebo pracovat s několika aplikacemi umístěnými „v prostoru“ současně.

Apple Vision Pro a Přístupnost

Možná si říkáte, že zařízení tohoto typu pro uživatele se zrakovým postižením příliš k užitku nebude. Opak  však může být pro spoustu lidí pravdou. Samozřejmě záleží na konkrétním uživateli a jeho typu postižení, k dispozici je však jednak spousta možností zpřístupnění, které jsou buďto zcela nové nebo je již známe z jiných „jablíčkářských“ produktů, na druhou stranu může jako kompenzační pomůcka sloužit i samotné zařízení. Pojďme si nyní nejdůležitější prvky zpřístupnění představit:

Ovládání

Apple Vision Pro je možné ovládat poměrně velkým množstvím způsobů, včetně:

  • Sledování pohybů očí: První dosud unikátní funkce spočívá v možnosti zařízení ovládat pouze zrakem, tedy prostřednictvím sledování pohybů oka. Tato funkce pravděpodobně nebude příliš vhodná pro lidi se zrakovým postižením, na druhou stranu ale dobře poslouží třeba lidem s postižením horních končetin či mobility.
  • Ovládání pomocí virtuálního ukazovátka: Pokud uživatel nemůže nebo nechce používat ovládání zrakem, je možné vše řešit podobně jako např. u iPhone. Kamery totiž snímají i pohyby naší ruky, která se promítá přímo na obrazovku. Při volbě této funkce nám přitom z prstu vyrůstá virtuální ukazovátko, které můžeme namířit tam, kam potřebujeme. Tato funkce si pravděpodobně najde oblíbence i mezi lidmi s různými typy postižení.
  • VoiceOver: Ani u Apple Vision Pro nechybí starý známý odečítač obrazovky VoiceOver. Zde si však nepomůžeme gesty, které známe u jiných Apple zařízení, ale budeme se muset naučit speciální gesta, která spočívají v pohybech prstů na ruce v různých kombinacích. Z dosavadních recenzí vyplývá, že používání těchto gest může být na počátku poněkud nezvyk, po určité době používání se však stanou intuitivními.
  • Siri: I zde je možné dávat zařízení pokyny pomocí hlasového asistenta Siri.
  • Flexibilitu Applu v oblasti zpřístupnění pak potvrzuje například možnost nastavení ovládání pomocí zvuků nebo vlastních gest.

Další možnosti zpřístupnění

Stejně jako u jiných Apple produktů existuje spousta možností zařízení přizpůsobit svým potřebám. Kromě již zmiňovaného způsobu ovládání si je možno nastavit např.

  • Kontrast, velikost písma, režim zobrazení aplikací atd.
  • Možnost zapnout či vypnout sledování pohybu očí
  • Lupa a zvětšení: Častým podnětem kritiky byla v recenzích dosud funkce lupy, která sice umožňuje zvětšení či přiblížení všech aplikací jako takových, neumožňuje však přiblížení prostředí snímaného v reálném čase kamerami, např. pokud bychom si chtěli přiblížit něco v dálce – nápis na tabuli atd nebo zařízení použít místo lupy. Není však vyloučeno, že se tato funkce v budoucnosti u Apple Vision neobjeví.
  • Jas a osvětlení: Naopak kladem tohoto zařízení by mohl být samotný fakt, že brýle samy blokují příliš jasné světlo a sjednocují tak světelné podmínky v různých prostředích
  • Prostorové audio: Uživatelé s postižením i bez něj určitě ocení kvalitní a prostorový zvuk, který toto zařízení bez problémů zajistí.

Výhody a nevýhody zařízení

Jaké výhody a nevýhody nabízí Vision Pro pro uživatele se zrakovým postižením a komu by se do něj do budoucna vyplatilo investovat? Obecně lze říci, že zařízení je velmi silně postaveno na vizuálním vnímání, a i když je díky zpřístupnění zcela možné, aby ho ovládal i zcela nevidomý uživatel, chybí mu k tomu prozatím reálný důvod. Zařízení mu totiž nenabídne nic jiného, než by dokázal klasický iPhone nebo iPad. Naopak pro slabozraké uživatele již Vision Pro může představovat určité benefity. Zde si představme ty nejdůležitější:

Výhody

  • Možnost přehrávání fotek, videí, filmů nebo obsahu aplikací přímo před očima, není potřeba se dívat na obrazovku monitoru či displeje
  • Možnost zvětšení obsahu aplikací a zpřístupnění pomocí VoiceOveru
  • Možnost filtrace světla a zvětšení kontrastu
  • Kompletní možnost nastavení přizpůsobení při prvním spuštění
  • Dostupnost přístupných nativních aplikací
  • Možnost propojení zařízení s Macem a použití headsetu jako monitoru

Nevýhody

  • Nemožnost zvětšení reálného obrazu promítaného do brýlí
  • Menší ztráta periferního vidění
  • Dosud celkově malá možnost praktického využití
  • Nedostatek aplikací a dosavadní nekompatibilita s asistivními aplikacemi jako např. Be my AI. To se však postupem času může a pravděpodobně bude měnit s novými verzemi a aktualizacemi.
  • Krátká životnost baterie a hmotnost zařízení
  • Nevhodnost zařízení pro osoby s konkrétními zrakovými vadami, zařízení např. může způsobovat rozmazané vidění, nevolnost atd. V tomto případě doporučuji vždy si zařízení nejprve vyzkoušet a rozhodnout se, zda je vhodné právě pro vás.
  • Citlivost VoiceOveru na pohyb rukou a jeho případné zmatení při gestikulaci

Závěrem

Apple Vision Pro má určitě potenciál změnit svět technologií a způsob, jakým nahlížíme na práci, zábavu a virtuální komunikaci. Na velkém množství možností zpřístupnění je vidět ,že se i v tomto případě Apple snaží svoje zařízení přizpůsobit všem. Je nutno říct, že se v podstatě stále jedná o prototyp, který je dostupný pouze hrstce uživatelů a sama jsem velice zvědavá, jakým směrem se produkt bude dále rozvíjet. Podle úvodních recenzí a dojmů Vision Pro bude pravděpodobně velkým usnadněním pro uživatele s pohybovým postižením nebo poruchami řeči, určitě se ale najdou i uživatelé se zrakovým postižením, kterým zařízení zjednoduší život. Vše ukáže ale až budoucnost.


Zdroje



Apple Vision Pro


Pavlína Soušková
Jmenuji se Pavlína Soušková. V 5 letech mi byla diagnostikována Stargardtova nemoc, což je juvenilní forma makulární degenerace. Ve zkratce to znamená, že postupně přicházím o zrak a v současné době jsem prakticky nevidomá. Mám jenom malé procento periferního vidění,...