Žena sedí ve školní lavici a dívá se do mobilu. Před ní leží otevřená kniha, o sebe má opřenou bílou hůl. Vytvořeno pomocí AI Gemini)

Aplikace Google a Google Lens: Využití s odečítačem obrazovky

Aplikace Google – pomůže nám s vyhledáváním produktů, domácích úkolů, s překladem z cizího jazyka, ale i podporuje funkci rozpoznání textu. V textu je popis aplikace a funkcí Lens pro zrakově postižené s využitím iPhone 15 Pro na iOS 18.3.

Popis aplikace Google

Když otevřeme aplikaci, tak:

Pravý horní roh – účet a nastavení – vidíme, jakým účtem jsme přihlášení – lze se mezi účty přepínat, Lze tady např. zapnout anonymní režim, najít historii vyhledávání, nastavení, nápověda a zpětná vazba aj.

Vedle (vlevo) Účet a nastavení je tlačítko Vyhledávání (dá se přepnout na Gemini AI) – vyhledávání pomocí AI (umělá inteligence)

Pole Hledat – je to vyhledávání na Googlu, jak známe z PC, tlačítko hlasové vyhledávání, můžeme říci hlasem, co hledáme a vloží se to do textového pole. Vyhledávání fotoaparátem – Google Lens – není jako aplikace pro Apple, ale OS Android ji má jako samostatnou aplikaci. Apple jakou součást aplikace Google – lze hledat produkty/stavby/domácí úkoly (vyfotíme domácí úkol), jídlo aj. – můžeme hned vyfotit či vložit fotku z našeho fotoaparátu (z galerie fotek) – pak se dozvíme, co to je nebo by mohlo být.

Pod polem hledání jsou různé ikony na rychlý přístup: Galerie (hledat na fotce z galerie), Překlad (překlad s Googlem), Domácí úkoly, Skladba (rozpoznat co hraje).

Pod těmito tlačítky pak je počasí z aktuální naší polohy – lze si počasí vyměnit třeba za finance či sport.

Dále tam jsou pod sebou aktuality/články z různých serverů – vidíme např. Čtidoma.cz, dát lajk článku (kartě), Sdílet – pošleme článek někomu, Předvolby a zpětná vazba – můžeme dát, že nás téma nezajímá, nechceme zobrazovat články z daného webu či nahlásit.

Mezi články se také objevují reklamní karty – reklama

Dolní lišta 4 panely:

  • Domovská stránka: zobrazují se karty na základě našich zájmů, dle toho, co čteme a otevíráme, bude nám nabízen obsah.
  • Aktivita: historie hledání, otevřené karty: to jsou otevřené webové stránky, např. co nás zajímá, jako v Safari panely. Lze je všechny zavřít. Můžeme se ale tady zpětně podívat, nač jsme koukali a co otevírali.
  • Oznámení: zobrazí se aktuality o věcech, co nás zajímají.
  • Zkratky: rychlý přístup k funkcím – Gemini, vyhledat text na obrázku, vyhledání skladeb, změna ikony aplikace, přidat widget na plochu telefonu

Lens

Vyhledávání fotoaparátem – když otevřeme tuto funkci, pak vidíme náhled fotoaparátem, vyfotíme to, co máme před sebou či zvolíme foto z galerie.

V dolní liště jsou tři režimy:

  • Režim překladu – z cizího jazyka
  • Režim vizuálního vyhledávání – vyhledáme vyfocenou věc na Googlu (cenu, název aj.)
  • Režim domácích úkolů (diagramy, rovnice aj.).

Když vyfotíme, pak se dozvíme, že je obrázek zachycen, ale je-li tam text, tak i to, že je na obrázku text, který lze analyzovat. Také můžeme volit mezi profily, kde chceme vyhledávat. Rozbalit výsledky – rozbalí se to, co Google našel. Můžeme je procházet a otevírat webové stránky, co jsme našli a číst si podrobnosti.

Když se nám Lens otevře, pak v horní liště vidíme tlačítko na vyp./zap. Blesku, Historie vyhledávání (na Googlu) a Další akce (zde odešleme zpětnou vazbu).

Analýza obsahu fotografie

Když chceme vědět, co je na fotografii, můžeme také rovnou jít do naší galerie fotek a tam na konkrétní fotce použít tlačítko Sdílet (lze to udělat i např. z Whatsapp, Zpráv či jiných míst, kde máme fotku, co chceme rozpoznat). V možnosti sdílení pak vybereme aplikaci Google či Hledat na Googlu. Proběhne vyhledávání pomocí Google Lens.

Fotografie s příkladem z matematiky

Je-li na fotce text, dáme rozpoznat pomocí Lens, tak v místě, kde je prostor pro fotku, tak máme možnost Vybrat text (můžeme s ním dále pracovat). Když budeme švihat, pak najdeme tlačítko Rozbalit výsledky. Výsledky se rozbalí a my je projíždíme šviháním. Když byl na obrázku např. příklad, tj. domácí úkol, pak jej „vidíme“ napsaný, tj. jak byl na obrázku a výsledek. Posléze projíždíme řešení příkladu (úlohy), je tam matematický řešič, zobrazit kroky řešení. Lze tedy i takto si nechat vyřešit nějaký úkol, diagram či příklad.

Anglický text na fotce

Po rozpoznání – opět lze vybrat text na fotce. Výsledný překlad, tj. tlačítko Překlad je v pravé části rozpoznané fotky. Když si rozbalíme výsledky překladu, tak můžeme Vše vybrat, Poslouchat či Přeložit.

Když dáme Poslouchat, pak si poslechneme přeložené. Možnost Přeložit nás přepne do překladače na Googlu, kde projíždíme původní text, ale pak i právě přeložené. Zde lze volit jazyky tak, jak to známe z prostředí Překladače Google.

Možnost Vybrat vše – odvíjí se od obsahu textu na fotografii, nabízí vše, co s tím souvisí, encyklopedické obsahy, videa, zprávy aj.

Pokud bychom netušili, že je na fotce cizojazyčný text, nevyužili Překlad, pak si rozbalíme výsledky s podobnými produkty, obrázky či nabídkami, které korespondují s vyobrazeným obsahem na fotce.

Shrnutí

Je-li na fotce text, tak v místě, kde je prostor pro fotku, tak máme možnost Vybrat text (můžeme s ním dále pracovat). Když budeme švihat, pak najdeme tlačítko Rozbalit výsledky. Výsledky se rozbalí a my je projíždíme šviháním. Když byl na obrázku např. příklad, tj. domácí úkol, pak jej „vidíme“ napsaný, tj. jak byl na obrázku a výsledek. Posléze projíždíme řešení příkladu (úlohy), je tam matematický řešič, zobrazit kroky řešení.

Pokud je tam příkladů více, pak je nevyřeší, ale nabídne, co je to za matematickou úlohu – rovnice, 1. stupeň, pro 5. ročník, další výsledky nabídnou např. 8. ročník, rovnice.

Když rozbalíme výsledky, pak je lze filtrovat dle možností: Vše, Produkty, Domácí úkoly, Vizuální shody, O tomto obrázku – můžeme si tedy upřesnit oblast hledání.

V dolní liště výsledků vyhledávání máme ještě tlačítka: Zpět, Vpřed, Návrat na plochu, Karty (nedávné položky, karty aj.)

Lze tedy takto si nechat vyřešit nějaký úkol, diagram či příklad.

Překlad

Opět lze vybrat text na fotce (vybere rozpoznaný text)  – pokud vybereme, pak se nám objeví možnosti: Kopírovat, Poslouchat, Přeložit, Hledat, Kopírovat do počítače. Můžeme tedy zvolit velmi rychle možnost, kterou chceme, i když dále také najdeme tuto nabídku.

Produkt

Máme-li k dispozici nějaký produkt, o kterém nevíme, co to je a k čemu slouží, stačí jej vyfotit přes Lens či naším fotoaparátem a pak fotku nechat rozpoznat. Lze takto poznat oděvy, kosmetiku, ale i vše ostatní. Často je dobré vyhledat si kosmetiku a rovnou si projít cenu a jak se používá. Také při hledání podobných či stejných oděvů, vyhledá barvu stejnou a střih (někdy i značku, ale ta se samozřejmě může lišit). Posléze můžeme procházet e-shopy a vybrat, kde produkt zakoupíme. Pokud chceme úplně skoro přesně to, co je na fotce, tak upřesníme výběrem Vizuální shody.

Budovy

Pokud jsme na výletě či nám někdo pošle fotku a chceme vědět, co je to za budovu/hrad/objekt, tak i zde poměrně dobře určí, co je na fotce. Velmi často hodí výsledek i rovnou z Mapy.cz.

Závěr

Možnosti Lens lze tedy velmi dobře využít k sebeobsluze zrakově postiženého. Ať je to vyhledávání a konkretizování produktů, ale i staveb a objektů. Ale také pomoci při překladu z či do cizího jazyka. Aplikace Google pak nabízí možnost OCR (probíhá stejně jako rozpoznání při Překladu, i zde lze text kopírovat, vybrat či poslouchat) nebo pomoc umělé inteligence.


Článek původně vyšel na webu blindicka.com. Redakčně upraveno.



GoogleGoogle LensLens


Linda Albrechtová
Jmenuji se Linda Albrechtová. Jsem od narození prakticky nevidomá, a tak využívám aktivně různé asistivní technologie od základní školy. Jsem absolvent Západočeské univerzity. Pracuji v plzeňském krajském středisku Tyfloservisu, předávám klientům své zkušenosti se zrakovým hendikepem, vyučuji obsluhu kompenzačních pomůcek.