Aplikace Fotky (iOS 18) a využití zrakově postiženými

Aplikace Fotky v iOS 18 prošla několika změnami, které optimalizují navigaci a organizaci pro uživatele. Nicméně některým uživatelům se zrakovým postižením využívající VoiceOver se zdála nepřehledná a zmatečná, a tak jsem vytvořila popis, malý návod, jak si aplikaci přizpůsobit sám sobě.

alt="Muž s tmavými brýlemi sedí a prohlíří si fotky v tabletu. Na vedlejším křesle leží zlatý retrívr. Obrázek vytvořen pomocí AI."

Hlavní obrazovka aplikace Fotky

V horní části obrazovky se dozvíme počet fotek. Tlačítko Hledat – můžeme hledat podle místa, jména či nějakého hesla.

Vybrat – označíme si fotky, které chceme, pak je lze sdílet, mazat aj.

Profil – náš profil, dílčí nastavení, jako zobrazení fotky, resetování vzpomínek či zobrazení svátků.

Dále je náhled mřížky fotek.

Tlačítko Knihovna – poklepeme, zmizí náhled karet a zůstanou nám pouze fotky v knihovně. Hledat, vybrat a profil v horní části zůstane. Zde se lze mezi fotkami pohybovat gestem třemi prsty odshora dolů a naopak. Ve spodní části jsou tlačítka na filtrování fotek.

Řazení a filtrování – seřadit dle data přidání, dle pořízení, filtrovat (videa, fotky, snímky obrazovky, oblíbené aj.), Rozmezí dat (upravitelné) – měsíce a roky a tlačítko Zavřít – dostaneme se zpět na úvodní stranu Fotek.

Karty ve spodní části:

Z poslední doby: Zobrazuje fotografie a videa, uspořádané chronologicky, např. dnes, včera, pátek, úterý – záleží, jak často fotíme, dle toho jsou tam datumy.

Lidé a mazlíčci – jsou tam lidé, které jsme fotili, když je máme popsané, tak VO řekne i jejich jména.

Připnuté sbírky: Oblíbené, nedávno smazané, mapy

Vzpomínky: Obsahuje personalizované návrhy fotek, ze kterých udělá video s hudbou, to lze pak i poslat či sdílet na sítě, např. město, lidé aj.

Výlety – přiřazeny fotky z výletů

Doporučené fotky – náhodný výběr z všech fotek, i pár let zpátky, opět to namixuje podle obsahu fotek.

Typy médií: videa, panoramata, záznamy obrazovky, filmy, animované, lives photos, portréty, sekvence aj.

Další alba: album skryté, rukopis, nedávno zobrazené, nedávno smazané, mapa, dokumenty, QR kódy,

Alba: naše alba, které jsme si vytvořili a spravujeme je, je zde ale i album Whatsapp či Instagram či Skype – fotky, které nám přijdou těmito sítěmi, zde najdeme.

Návrhy tapet – můžeme si dát tapetu z fotek na zamčenou obrazovku či na plochu.

Mapa – když bychom se posouvali po mapě, tak v místech na mapě, kde jsme fotili, budou alba s těmito fotkami z konkrétního místa.

Když si otevřeme konkrétní fotky či album, tak není již tlačítko zpět, ale musíme zobrazení zavírat v pravém horním rohu Zavřít.

Mezi alby se pohybujeme posunem třemi prsty odspoda nahoru, můžeme i vše prošvihat, ale to déle trvá. Na mřížce s miniaturami fotek gesto třemi prsty na rychlý posun nefunguje.

Pod nabídkou všech alb je nabídka na uspořádání aplikace Fotek dle našich potřeb.

Personalizace:

Připnuté sbírky – lze si nechat jen ty, které využíváme nejčastěji.

Změnit – tlačítko – můžeme mít pět alb/sbírek, které se nám budou zobrazovat, z nabídky necháme či ubereme, z Návrhy pak můžeme přidat další. Z pětice výběru nahoře využijeme gesto rotoru, dáme aktivovat, když dáme smazat, tak se smaže a najdeme sbírku v položce Návrhy, když bychom se k ní chtěli později vrátit. Můžeme i měnit uspořádání, na jaké pozici sbírku chceme mít. Když jsme hotoví, použijeme pravý roh Zavřít.

V dolní části aplikace Fotky je tlačítko Přizpůsobit a upravit uspořádání

Skryjeme si zde či upravíme alba, které chceme mít k dispozici. Zde stačí ta alba, co chceme vybrat/odebrat. Poklepeme – vybere se či odebere se. Opět, když jsme hotoví, pak horní pravý roh Zavřít.

Když si takto personalizujeme alba, pak jich tam nemusíme mít tolik jako v původním nastavení aplikace. Lépe se nám v albech orientuje a využíváme pouze ta, co potřebujeme.


Článek původně vyšel na webu blindicka.com. Redakčně upraveno.



iOSiOS18


Linda Albrechtová
Jmenuji se Linda Albrechtová. Jsem od narození prakticky nevidomá, a tak využívám aktivně různé asistivní technologie od základní školy. Jsem absolvent Západočeské univerzity. Pracuji v plzeňském krajském středisku Tyfloservisu, předávám klientům své zkušenosti se zrakovým hendikepem, vyučuji obsluhu kompenzačních pomůcek.