Aplikace Be My Eyes: Funkce a registrace

Aplikace Be My Eyes není žádným nováčkem na poli aplikací pro uživatele se zrakovým postižením. I tak existují uživatelé, kteří nejsou tolik aktivní v online světě, a tak aplikaci neznají. Avšak převážně možnost popisu via AI by jim hodně pomohla v rámci sebeobsluhy či prostorové orientace, proto přináším popis a registraci do aplikace pro uživatele iOS. Obecné informace jsou však vhodné i pro uživatele operačního systému Android. Obecně lze říci, že Be My Eyes lze tedy používat v iOS, na OS Android, ale najdeme jej i v Menu v telefonu BlindShell Classic 2.

V levé části obrázku je tlačítkový telefon se spuštěnou aplikací Be My Eye. zaměřuje předměty na stole. V právé části je stejný telefon, na display zobrazen je popis objektů.

Obecně

Be My Eyes je velmi užitečná aplikace pro lidi se zrakovým handicapem. Je to aplikace, která může lidem bez zraku pomoci se spojit s přáteli či zcela neznámými lidmi pomocí videa, hlasu a určení polohy.

Pokud začneme používat aplikaci, tak žádá přístup k fotoaparátu a k mikrofonu, aby spojení mohlo probíhat oběma těmito kanály, aby mohl zrakově postižený namířit na danou věc fotoaparát mobilu a volaný mohl volajícímu dobře popsat, co vidí. Aplikace nás tedy spojuje s vidícím dobrovolníkem pomocí živého videohovoru, a pomáhá tak s úkoly, které potřebují vizuální kontrolu.

Před přihlášením nám aplikace oznámí, jaký je aktuální počet nevidomých a dobrovolníků. Mottem této aplikace je: „Malé projevy laskavosti s globálním dopadem“. Pro přihlášení je třeba si zřídit účet – pak probíhá přihlášení pomocí loginu a hesla (před tím se ještě vyplní osobní údaje) či můžeme využít přihlášení pomocí aplikace Facebook, Google či mail.

V aplikaci Be My Eyes před přihlášením vybereme položku, zda jsme zrakově postižený či dobrovolník, který nabízí pomoc. Je možné si zvolit, v jakém jazyce chceme komunikovat – např. angličtina, němčina, ale jsou na výběr i jiné jazyky z celého světa, v případě, že by nebyl k dispozici dobrovolník mluvící v našem primárním jazyce – tedy česky. Pokud projdeme sekcí nastavení a přihlašování, tak se objeví velké tlačítko „Zavolat dobrovolníka“ – můžeme tak začít vytáčet a nechat si poradit s nejrůznějšími problémy – expirace potravin, barva oděvu, hodnota bankovky či směr, kterým se máme při samostatném pohybu vydat, nevíme-li si rady. V této aplikaci jsou ještě dostupné příběhy komunity uživatelů Be My Eyes z celého světa, jsou pravidelně aktualizovány a doplňovány, bohužel jsou dostupné pouze v angličtině. Každý uživatel této aplikace může svůj příběh přidat.

Aplikace je zcela přístupná s odečítačem obrazovky, ke stažení v AppStore a Google Play, a je lokalizovaná do českého jazyka.

Stažení aplikace

Otevřeme AppStore. V dolní liště zvolíme panel Hledat (5 z 5). Do pole hledání napíšeme název aplikace, tj. Be My Eyes, potvrdíme volbu. Šviháním nalezneme tlačítko Získat, stáhneme aplikaci.

Když je aplikace stažená, otevřeme ji. Když se aplikace otevře, šviháním po položkách se dozvíme počty nevidomých a dobrovolníků. Posléze vybereme možnost, zda Potřebuji vizuální pomoc či Chci pomáhat (podělte se o svůj zrak). Zvolíme tedy Potřebuji vizuální pomoc (zavolat společnost nebo dobrovolníka).

Poté nás čeká projít oddíl Soukromí a podmínky – jsou zde smluvní podmínky a zásady ochrany osobních údajů. Klepnutím na tlačítko Souhlasím, potvrdíme a souhlasíme se vším sepsaným.

Registrace – lze ji učinit přes email, přes Apple (přes Apple ID), přes Google (přes Gmail) či přes Facebook.

Vybereme tedy, co je nám nejpohodlnější. Např. e-mail. Jsme-ji již uživatelem, pak nám aplikace nabídne se rovnou přihlásit. Jinak je třeba vyplnit údaje. křestní jméno, příjmení, email a zvolíme si heslo, kterým se budeme přihlašovat. Když máme vyplněno, potvrdíme volbu Další.

V dalším kroku musíme ověřit naši mailovou adresu, kam byl zaslán ověřovací email. Je třeba jít z aplikace pryč do emailové schránky, kterou jsme zadali. Můžeme rovnou mailovou aplikaci otevřít z Be My Eyes nebo aplikaci opustit tlačítkem plochy či gestem. Otevřít si příslušnou schránku a mail od Be My Eyes a kliknutím na odkaz v mailu potvrdit registraci. Když odkaz potvrdíme, dostaneme se do Safari (prohlížeče), kde nám VO přečte, že naše mailová adresa byla potvrzena.

Když se pak přepneme přes Přepínač aplikací zpět do Be My Eyes, pak už nás čeká volba jazyka – jsou zde navrhované jazyky, kterými můžeme hovořit s dobrovolníky. Vybereme češtinu. Dále potvrdíme povolení přístupu k mikrofonu a kameře. Vyjedou oznámení o povolení, potvrdíme volbou Povolit oba přístupy.

Pak je již přihlášení hotové. Dále se dozvíme informace, jak probíhá volání dobrovolníka, popis snímků a okolí pomocí umělé inteligence, vytváření skupin pro řešení problémů (rodina a přátelé). Poslední krok potvrzení registrace je volba Pojďme na to.

Prostředí aplikace

Panely

  • Získat podporu – panel na volání dobrovolníka; je zde tlačítko Zavolat dobrovolníka, tlačítko Mé skupiny – máme-li nějaké, zde je vidíme.
  • Be My AI – rozpoznat obsah fotografie pomocí AI
    • Vyfotíme to, co je před námi tlačítkem Pořídit snímek. Probíhá analýza obrázku. Vygenerovaný text můžeme pomocí akcí rotoru kopírovat a dále s ním pracovat (poslat, vložit aj.). Lze se také doptat na další detaily fotky – Zeptat se více – je to chat, kde hovoříme s botem o obsahu fotky, lze zde i opět volat dobrovolníka.
    • Takto lze rovnou fotit a nechat si rozpoznat v aktuálním čase, co vidíme. Můžeme také ale rozpoznat fotky z naší galerie Fotek. Jdeme do Fotek, vybereme fotku, co chceme poznat a dále Sdílet – Popsat s Be My Eyes. I zde si můžeme zkopírovat vygenerovaný popis a např. si jej hned přidat ke konkrétní fotce jako alternativní popis fotky v naší galerii fotek. Pod textem najdeme pole Zpráva, kam můžeme opět napsat dotaz na upřesnění obsahu fotky.
  • Adresář služeb – spojení s řadou firem za účelem získání podpory za pomocí produktů a služeb v rámci komunity ZP
  • Komunita – příběhy, podcasty a blogy o ZP
  • Nastavení – Profil (osobní údaje, heslo, změnit mail), jazyky, oznámení, zpětná vazba aj.

Alternativní popis fotografie v iOS

Popis pomocí gesta

Textové pole na popis obrázku můžeme vyvolat použití gesta na fotografii, co si chceme popsat. Použijeme gesto poklepání 2x dvěma prsty, přičemž druhé poklepání zatlačíme do obrazovky, čekáme, až se ozve zvuk 3x. Pak se objeví okno s popisem prvku, kam napíšeme název fotky (ALT). Potvrdíme tlačítkem Uložit. Nebo vložíme námi zkopírovaný text od Be My AI.


Článek původně vyšel na webu blindicka.com. Redakčně upraveno.



Be My Eyes


Linda Albrechtová
Jmenuji se Linda Albrechtová. Jsem od narození prakticky nevidomá, a tak využívám aktivně různé asistivní technologie od základní školy. Jsem absolvent Západočeské univerzity. Pracuji v plzeňském krajském středisku Tyfloservisu, předávám klientům své zkušenosti se zrakovým hendikepem, vyučuji obsluhu kompenzačních pomůcek.