Android P a jeho přístupnost

Dnešní článek, ačkoli jinak velmi pozitivní, musím uvést nešťastným povzdechem.

Je to již nějaký ten měsíc, kdy odstartovaly práce na v pořadí již deváté verzi platformy společnosti Google se zeleným robotem ve znaku. Ano, řeč je o chystaném Androidu P, který prozatím z pochopitelných důvodu nemá finální jméno. To se dozvíme až při jeho oficiálním uvedení na konci léta. Smutný je ovšem fakt, že v době, kdy Google vypustil již druhou testovací verzi „devítky“, dostává se teprve nyní mezi uživatele ve větším měřítku verze osmičková, kterou americký gigant uvolnil loni v srpnu.

Máme tady tak ono známé pomalé šíření nových verzí Androidu, které je pro jeho dlouholeté uživatele již ohraným evergreenem. Tolik nutné spílání pomalým výrobcům na úvod a nyní se již pojďme věnovat tematice dnešního příspěvku.

Android/ P se ponese především v duchu optimalizací pod kapotou, přepracovaného ovládání a pozměněného grafického kabátku, nicméně společně s těmito změnami se dočkáme i rozšíření funkcí přístupnosti, o kterých bych tímto rád informoval.

Zdrojem inspirace mi byl tentokrát zahraniční server DIGITAL TRENDS, kde vyšel krásně ucelený přehled všech novinek.

Lookout

Nová aplikace, která se nejprve dostane k majitelům zařízení Pixel a to v průběhu nadcházejícího léta. Nejprve se rozšíří jen v USA, zbytek světa bude snad brzy následovat. Aplikace Lookout si klade za cíl stát se každodenním pomocníkem v životě zrakově handicapovaného uživatele tím, že mu bude pomáhat s identifikací předmětů v jeho bezprostředním okolí. Lookout snímá v reálném čase prostředí před kamerou mobilního telefonu a snaží se tak o identifikaci objektů, lidí, textu a mnoha dalších věcí. Po spuštění aplikace může uživatel volit z několika předdefinovaných režimů – práce/zábava, domov, skenování a experimentální.

Lookout pak na základě zvoleného režimu nabídne uživateli jen ty informace, o kterých si myslí, že jsou v dané chvíli pro něj relevantní. Aplikace je navržena jako speciální průvodce, který funguje autonomně, tak aby uživatele neobtěžoval zadáváním různých povelů, případně manipulací se samotným zařízením. Můžete tak například svůj Pixel nosit v kapse košile nebo zavěšený na krku a s aplikací komunikovat prostřednictvím netradičních technik ovládání. Ty zahrnují Poklep na zařízení pro zahájení rozpoznávání, zakrytí kamery pro jeho pozastavení, nebo použití dotykových gest v rámci čtečky otisků prstů pro rychlé přepínání jednotlivých operačních režimů.

Aplikace Lookout může být používána i bez internetového připojení.

Zesilovač zvuku

Jestliže se snažíte komunikovat s někým v zaplněné restauraci nebo například telefonujete na přelidněném letišti, může to být vzhledem k hlučnému okolí dosti obtížné. Proto Google přichází s funkcí „sound amplifier“, která svým uživatelům umožní snížit hlasitost okolního hluku a naopak zesílit zvuk probíhajícího hovoru za použití sluchátek. K dispozici jsou dva ovládací posuvníky, jimiž budete moci zvýšit buďto hlasitost osoby, která hovoří příliš potichu a nebo třeba ztlumit zvuk hrající televize, aniž by toto mělo dopad na ostatní, kteří se na ni s vámi dívají.

Poslech vybraného textu s podporou OCR

Jistě většina aktivních uživatelů se zbytky zraku zná funkci „poslech vybraného textu“, kterou si lze kdekoli vyvolat na vyžádání a pomocí ní si nechat přečíst pouze vyznačený kus textu, aniž by musel být aktivován odečítač obrazovky. A právě tuto funkcionalitu Google rozšířil o možnost rozpoznávat text s použitím technologie OCR. Prozatím se s ní setkáte jen ve vývojářských preview verzích Androidu P, ale věřím, že se časem dostane i na starší verze systému.

Funkce je dostupná v rámci aplikace Fotky, kterou vyvíjí samotný Google. OCR se vám taktéž zpřístupní v případě, kdy budete mít k dispozici obrázek, jehož součástí je nějaký text. Jakmile na něj namíříte fotoaparát nebo jej otevřete například z galerie, extrahovaný text bude pomocí funkce „select to speak“ okamžitě nahlas přečten a zvýrazněn. Během předvedení na letošním Google IO se zdálo, že použití je velmi jednoduché. Stačilo spustit aplikaci fotoaparátu, v rohu obrazovky klepnout na tlačítko přístupnosti a výběrem specifického textu okamžitě došlo k jeho hlasitému přečtení.

Rozšířené menu přístupnosti

Vyfotit screenshot jednou rukou, případně provést určité gesto, může být pro osoby s pohybovým handicapem nelehký úkol. Rozšířená nabídka přístupnosti si klade za cíl maximálně zjednodušit některé základní úkony, jež uživatel se svým smartphonem provádí. Mezi ně patří například uzamčení/odemčení obrazovky, vypnutí zařízení, pořízení screenshotu nebo regulace hlasitosti. Toto je řešeno pomocí jednoduchých gest, která lze provést komfortně jednou rukou. Dále je v nové nabídce počítáno i s možností přímého spuštění asistenta Google, jenž může pomoci s mnoha úkony díky hlasovému zadávání. V dolní části obrazovky je nabídka navržena tak, aby ji mohl ovládat i uživatel s menšíma rukama nebo omezenou hybností. Tlačítka jsou dostatečně velká a mají mezi sebou rozestupy, což by takto limitovaným lidem mělo manipulaci s nimi usnadnit. Výhodou je rovněž skutečnost, že s takto koncipovanou nabídkou je možné pracovat v obou režimech displeje, tj. na výšku i na šířku.

Morseovka a klávesnice Gboard

Google zakomponoval tuto vstupní metodu do aktuální beta verze své klávesnice a v budoucnu počítá s globálním nasazením. Uživatele si tuto funkci mohou přizpůsobit dle svých potřeb ve speciálním nastavení. Jakmile přepnete na Morseovu abecedu, můžete vkládat text jen pomocí teček a čárek. Nad klávesnicí pak uvidíte rozličné návrhy slov, které byste mohli chtít napsat, aby byl proces maximálně rychlý a efektivní.

Jak jste si mohli všimnout, zastoupeno bylo celé spektrum různých handicapů, takže Google se opravdu snaží Android přizpůsobit co největšímu počtu uživatelů, kteří bojují ať už s pohybovým, sluchovým nebo zrakovým postižením. Věřme, že tyto nové technologie budou brzy uvedeny do praxe a začnou tak plnit svoji specifickou úlohu v životě každého z nás.

Zdroj: DIGITAL TRENDS



AndroidAndroid PGoogle


Matěj Plch
Jmenuji se Matěj Plch a jsem od narození nevidomý. Deset let jsem se intenzivně věnoval propagaci mobilní platformy Google Android, kterou sám používám a podařilo se mi její přístupnostní nástroje rozšířit mezi české uživatele.